Rychlodráha z Prahy do Berlína by mohla mít odbočku do Mostu

Mapa s plánovanou trasou Praha - Litoměřice. Zdroj: www.railvolution.net/czechraildays
Mapa s plánovanou trasou Praha - Litoměřice. Zdroj: www.railvolution.net/czechraildays

Most - V roce 2022 má odstartovat výstavba vysokorychlostní trati Praha - Berlín, a to úseku z hlavního města do Lovosic. V další fázi by mohla být postavena i odbočka rychlodráhy do Mostu.

Reklama

Vysokorychlostní trať (VRT) z Prahy do Lovosic by měla mít odbočku do Mostu. Tím by vzniklo rychlejší vlakové spojení mezi Prahou a západní částí Ústeckého kraje. Počítá s tím plán Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

"Současné modernizované koridory pro vlaky typu EuroCity a InterCity musí být v ČR dokončeny do konce roku 2020. S VRT počítáme až kolem roku 2030," řekl vloni pro SeveročeskýDeník.cz Jakub Ptačinský, mluvčí SŽDC. "V případě VRT Praha - Litoměřice počítáme s vybudováním nových nádraží v Roudnici nad Labem a Litoměřicích. Cílem je pak napojit Ústí nad Labem."

K čemu ale nová nádraží mají sloužit, když po VRT profrčí rychlovlak do Berlína, a to bez zastavení? "Uvažujeme o třech linkách. Na vysokorychlostní trati bude jezdit rychlovlak Praha - Berlín bez zastávky na českém území. Pak po této trati bude jezdit rychlíkový vlak určený pro cestující z Česka. A na původní trati, té současné, pak osobní zastávkové vlaky a nákladní vlaky. Ty by na nově budované VRT jezdit neměly," vysvětlil Jakub Ptačinský.

Nová trať Lovosice - Most

Vzniknout by také měly odbočky. Nová VRT by pokračovala klasickou tratí do Lovosic a odtud na úpatí Českého středohoří do Mostu. V současnosti tu vede stará železniční trať nazývaná jako Švestková dráha a SŽDC ji hodlá prodat. Po této trati osobní vlaky v pravidelné veřejné dopravě už nejezdí přes čtyři roky.

"Počítáme s napojením Mostecka s Prahou přes Lovosice," potvrdil Jakub Ptačinský ze SŽDC. Mostecko a Chomutovsko by se tak dočkalo rychlejšího spojení s hlavním městem. Nyní vlaky zajíždějí přes Teplice a Ústí nad Labem do Lovosic.

ČTĚTE: Rychlodráha z Prahy do Berlína se může Ústí nad Labem vyhnout. Rozhodnou Němci

Reklama

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře