Před 40 lety byl přesun kostela. Symbol likvidace starého Mostu kvůli uhlí
Most /HISTORIE MOSTECKA/ - Město bez historie. Tak vypadá na první pohled současný Most. Jenže tomu tak ve skutečnosti není. Před 40 lety byl dokončen přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie. Cenná památka musela ustoupit těžbě uhlí a zbyla jako jediná z původně historické městské zástavby.
Smutné, nebo veselé výročí? Ráno 27. října 1975 byl přesun kostela oficiálně ukončen. Kostel urazil vzdálenost 841,15 metru a pohyboval se rychlostí 4 cm za minutu. Doba přesunu činila 28 dní a náklady jsou vyčísleny na 150 milionů korun.
Jak bylo o přesunu rozhodnuto?
V roce 1962 Předsednictvo Ústředního výboru Komunistické strany Československa přijalo usnesení o likvidaci starého Mostu.
V roce 1964 vláda složená výhradně z komunistů rozhodla a schválila o likvidaci straého Mostu. Naplánována byla postupná likvidace města - od demolice historického centra královského města až po soubor cenných gotických staveb. Bylo rozhodnuto, že jako jediná památka zůstane kostel Nanebevzetí Panny Marie.
V roce 1969 komise expertů jmenovaná tehdejším ministrem kultury se usnesla pro přesun kostela, kvůli kterému vznikla společnost Transfera. Připraveny byly 3 scénáře rozpracované do 11 projektů.
1. možnost byla ponechání kostela na původním místě, kostel by zůstal uprostřed lomu. Riziko bylo nestabilní podloží.
2. možnost byla rozebrání kostela a přesun na jiné místo. Došlo by ke snížení hodnoty památky a navíc velká pracnost.
3. možnost byla přesun celého objektu na jiné místo.
V roce 1972 byla rozebrána kostelní věž, byly zahájeny zabezpečovací práce. Také byl demontován barokní oltář. Vnitřek kostela - rub kleneb byl vyztužen železobetonovou skořepinou.
V roce 1974 byly vybudovány dráhy pro přesun kostela.
15. září 1975 začalo zdvihání a nakládání kostela. 30. září 1975 se kostel v 11.50 hodin dal oficiálně do pohybu a 27. října 1975 byl přesun oficiálně ukončen. Kostel byl spuštěn na nové základy.
Jenže kostel se rekonstrukce nedočkal. V letech 1976 - 1985 chátral.
V roce 1986 začaly práce na rekonstrukci kostela. Za objektem byl zřízen nový městský hřbitov.
V roce 1988 byl kostel otevřen pro veřejnost. Měl sloužit jen jako galerie a muzeum dělnického hnutí.
V roce 1993 byl kostel opětovně vysvěcen.
V současnosti je kostel zařazen na seznam národních kulturních památek a je přístupný veřejnosti. Konají se zde církevní obřady i kulturní akce. Do okolí kostela se stěhují sochy ze zaniklých obcí Mostecka.