Politici-podnikatelé bojují o vliv a lokální média tomu napomáhají

Magistrát města Most. Foto: archiv MojeMostecko.cz
Magistrát města Most. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Most /ANALÝZA/ - Aféra v Mostě. Údajné korupční chování. Tajná nahrávka. Velká kauza. Odhalení: Máme zvukový záznam!

Reklama

Z médií v regionu, tedy v Mostě, to vypadá, že obyvatelé neřeší nic jiného, než údajnou korupční kauzu na mosteckém magistrátě, kde se horečně vyjednává o sestavení nové koalice. Poté, co Severočeši Most rozbili koalici s ANO a KSČM.

Údajného korupčního chování se měli dopustit zástupci Sdružení Mostečané Mostu (SMM), KSČM a ANO, a to ne jako hnutí a strany, ale konkrétní osoby. Případem se začala zabývat policie, která bude kauzu zkoumat z trestně-právní roviny. Jak uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková, impulsem byly články v médiích.

Nyní se čeká, kdo podá i klasické trestní oznámení a zda bude vyvozena morální odpovědnost konkrétních lidí, a to i třeba rezignací na zastupitelský post, což si nelze vynutit.

V kauze jde o následující: Zástupci Sdružení Mostečané Mostu, KSČM a ANO nabídli politikovi z hnutí Severočeši Most byt, práci a dobře placené funkce, pokud přejde na jejich stranu. Přestupem by pomohl vytvořit novou koalici. Ta by byla bez hnutí Severočeši Most, které rozpad koalice iniciovalo. Jako důkaz "obchodu" má sloužit zvukový záznam tajně pořízené nahrávky. Podezřením z korupce se zabývá policie. Ovšem v problémech jsou i Severočeši Most kvůli podezření z nelegálního pořízení nahrávky.

Aféru odstartovalo zveřejnění kauzy a nahrávky v Mosteckém deníku. Do redakce nahrávku přinesl Jiří Zelenka z hnutí Severočeši Most, což potvrdil Mladé froně DNES. Jeho odpůrci naznačují, že za rozpadem koalice je právě on a jeho osobní zájmy.

A o to tady v této kauze nepřímo jde. Redakce lokálních novin odstartovala aféru s údajnou korupcí při politickém jednání ne díky vlastnímu investigatvnímu zjištění, ale díky zvukovému záznamu tajně pořízeném a přineseném do redakce mužem, který je zastupitelem a nahrávku nepřímo používá v rámci klasického politického boje v rámci vyjednávání nové koalice. Za stavu, kdy hrozilo(jí) odstavení Severočechů Most od vlády nad městem, kdy to samé hnutí současnou politickou turbulenci odstartovalo.

Stručně: Jedna regionální redakce se propůjčila k politickému boji mezi několika subjekty na politické scéně, konkrétně mezi Severočechy Most a Sdružením Mostečanů Mostu. Tedy těch lidí, kteří se dobře znají, seděli v jednom hnutí a dělali společně krajskou předvolební kampaň v roce 2012.

A teď to podstatné. Kde je občan města? Most se svoji pověstí ve zbytku republiky, se svojí vysokou mírou nezaměstnanosti, se svými ekologickými problémy potřebuje řešit něco jiného, než dohadování politiků se svými ekonomickými zájmy.

ČTĚTE: Mostecký převrat na radnici. Je viníkem Jiří Zelenka?

Reklama

Hodnocení

6 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře