Památník u Chemparku v Záluží připomíná oběti výstavby chemických závodů

Odhalení památníku. Foto: archiv Město Litvínov
Odhalení památníku. Foto: archiv Město Litvínov

Záluží (Litvínov) - Před hlavní branou areálu Chemparku Záluží byl ve středu (3.6.2015) slavnostně odhalen pomník připomínající tisíce obětí, které zde během války zemřely při výstavbě chemických závodů.

Reklama

Autorkou pomníku, který vznikl za finanční podpory společností Unipetrol a Česká rafinérská, je Markéta Oplištilová, studentka Fakulty umění a designu UJEP.

Při tvorbě kovové plastiky se inspirovala technikou nýtování, která byla při stavbě závodu dominantní. Tvar plochy evokuje výbuch a připomíná tak pohnuté události, které se během II. světové války v Záluží odehrály. Součástí památníku je informační cedule, která připomíná základní historické souvislosti výstavby chemických závodů v Záluží.

„Chemické závody v Záluží vznikaly za velmi nelidských podmínek, odpovídajících nelehké době 40. let 20. století. Věříme, že nově vybudovaný pomník se stane důstojným místem k připomenutí památky těch, kteří se zde nedožili konce války,“ řekl Marek Świtajewski, předseda představenstva a generální ředitel Unipetrolu.

„Památník, nechť dalším generacím připomíná hrůzy nacistické krutosti a nelidskosti, jež doprovázely každého z národností, které byly do tohoto místa násilně deportovány z celé Evropy,“ uvedl jeden z pamětníků a iniciátor pomníku Miloslav Hrabák.

Výstavba chemických závodů začala v roce 1938 brzy poté, co Československo zabrala vojska nacistického Německa. Po uvedení do provozu a zahájení výroby syntetických paliv v roce 1942 se zařízení v roce 1944 stalo cílem spojeneckého bombardování. Tomu padly za oběť další stovky lidí.

Na den odhalení památníku připadá 70. výročí od vyprodukování prvního litru „mírového“ benzínu v Záluží. Památník připomíná i statečnost Čechů, kteří se zasadili o znovuobnovení provozu po válce. Už pár týdnů po konci války, dne 3. června 1945, továrna vyprodukovala první mírový československý benzín.

Na výstavbě pracovaly desetitisíce civilistů, trestanců i válečných zajatců 32 národností z celé Evropy včetně Čechů, jichž bylo trvale do konce války přes pět tisíc. První nálet se uskutečnil 12. května 1944. V důsledku těžkých až nelidských podmínek a bombardováním zde zahynuly tisíce lidí. Jen část z nich byla identifikována.

Památník u Chemparku Záluží
Památník u Chemparku Záluží
Památník u Chemparku Záluží
Památník u Chemparku Záluží
Památník u Chemparku Záluží
Památník u Chemparku Záluží


Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře