Ovládne litvínovský Unipetrol investor z Perského zálivu?

Pohled na litvínovskou chemičku. Foto: archiv MojeMostecko.cz
Pohled na litvínovskou chemičku. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Litvínov-Záluží - Ministr financí Andrej Babiš může nepřímo rozhodnout o změně vlastníka litvínovské chemičky, kterou přes Unipetrol RPA vlastní polská PKN Orlen. Spojkou se jeví jeho mladší bratr Alexander Babiš.

Reklama

Spekulace o stažení Poláků z Česka sílí. Pokud odejdou, chemičky v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou by změnily majitele. Přestože se v lednu 2015 dostala do médií zpráva, že litvínovská rafinérie by případně připadla do vlastnictví skupiny J&T a PPF, za kterými stojí Daniel Křetínský, Patrik Tkáč či Petr Kellner, ve hře je i jiná varianta. A to investorů z arabského světa.

K němu má blízko Andrej Babiš, který může několika kroky přemalovat mapu české rafinérie. Přestože se kvůli okatému střetu zájmů nemůže jeho firma Agrofert stát majitelem Unipetrolu, ovládnout ho může arabský investor. Ministr financí a druhý nejbohatší muž Česka svoji náklonost k Arabům demonstroval nejen na snaze prodat nějakému šejkovi venkovní bazén Hotelu Thermal v Karlových Varech, ale především svým působením v Maroku před a na přelomu roku 1989.

Pak je tu ještě jeden důležitý člověk, mladší bratr Alexander Babiš, který se do médií dostal díky červnové kauze o novele k zákonu o pojištění. Právě v tomto byznyse jako zprostředkovatel podniká Babiš mladší, avšak zároveň je v představenstvu česko-arabské komory Czech Gulf Business Council.

Podle týdeníku Euro, který se odvolává na své zdroje, byl do představenstva komory zvolen Alexander Babiš jako prodloužená ruka svého bratra - ministra Andreje Babiše.

Tato česko-arabská komora navíc má projevovat velký zájem o spolupráci s vládním hnutím ANO. Je jedním ze sponzorů.

Týdeník Euro spekuluje, že nedávno vzniklá česko-arabská komora má figurovat v připravovaném procesu změny majitele litvínovské chemičky. Hovoří se o eventuálním vstupu investorů z Perského zálivu.

S působením PKN Orlen, jako většinové majitele, kromě Andreje Babiše (s Poláky se dlouhodobě soudil po nezdařené privatizaci za vlády Miloše Zemana a v dubnu 2015 prohrál, Unipetrol Babišovi nemusí platit 20 miliard) v českém chemickém průmyslu není spokojen ani ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ten veřejně již připustil, že by uvítal, kdyby investor z arabského světa se o chemičku ucházel.

Navíc Jan Mládek má v česko-arabské komoře svého člověka. Zatímco Andrej Babiš bratra Alexandra, ministr průmyslu a obchodu svého poradce Petra Závodského.

ČTĚTE: Litvínovská chemička asi změní majitele. Poláci se chtějí Unipetrolu zbavit

Zavřou Poláci litvínovskou rafinérii? Lidé spekulují o propouštění

Reklama

Hodnocení

4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře