Ostravské kaly na skládce Celio u Litvínova již nejsou monitorovány jako dříve

Cementárna v Čížkovicích. Foto: archiv MojeMosteckoczCementárna v Čížkovicích. Foto: archiv MojeMosteckocz

Litvínov, Čížkovice /EXKLUZIVNĚ/ - V tichosti Krajský úřad Ústeckého kraje změnil podmínky měření tzv. ostravských kalů uložených na skládce Celio u Litvínova. Nebezpečný odpad se z Mostecka vozí do Čížkovic u Lovosic, kde se spaluje v cementárně. V Ostravě je dalších zhruba 100 tisíc tun kalů a oficiálně se neví, kde skončí.

Reklama

Velká ekologická kauza z let 2011 a 2012 má pokračování. Ostravské kaly, které se navozily z Ostravy na Litvínovsko, a odtud míří nákladními vozy po silnici I/15 přes Třebívlice, Podsedice, Třebenice až do Čížkovic, jsou uloženy na skládce Celio. Kvůli tlaku veřejnosti Ústecký kraj přikročil ke čtvrtletnímu měření uloženého nebezpečného odpadu.

Ovšem to se v tichosti změnilo. Na dotaz České televize, zda by televizní štáb se mohl jet na skládku podívat, mluvčí kraje Lucie Dosedělová neodpověděla.

K tématu jen sdělila: "Vzhledem k neměnné kvalitě kalů uskladněných na Skládce Celio, která byla pravidelně ověřována v letech 2012 a 2013, bylo od čtvrtletního odebírání vzorků upuštěno s tím, že v roce 2014 byly kaly vzorkovány v intervalu jedenkrát za půl roku.  Nejbližší další vzorkování je tedy plánováno na podzim letošního roku, přesný termín ale ještě nebyl zatím stanoven."

Tato "várka" kalů má být spálena v čížkovické cementárně do roku 2017. Ovšem v Ostravě čeká další obdobné množství. Kde skončí, nebylo ještě oficiálně rozhodnuto. Hovoří se však opět o stejném modelu - navozit je do Litvínova a spalovat v cementárně. Obdobný scénář by prodloužil spalování o dalších pět let na celkovou dobu okolo deseti roků.

ČTĚTE:  Kauza ostravské kaly. Najděte si jiný kraj, vzkazuje vládě hejtman Bubeníček

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Dopravní podnik chce lidi v MHD, a tak koupí nové trolejbusy a autobusy Dopravní podnik chce lidi v MHD, a tak koupí nové trolejbusy a autobusy
V pátek bude veškerá doprava v Ústí zdarma V pátek bude veškerá doprava v Ústí zdarma
Boj o Podřipskou nemocnici. Co mělo být rozbuškou sporu, který graduje? Boj o Podřipskou nemocnici. Co mělo být rozbuškou sporu, který graduje?

Liberecký recept? Hrát jednoduše a hodně střílet, říká Martin Bakoš Liberecký recept? Hrát jednoduše a hodně střílet, říká Martin Bakoš
Na postup jsme se hodně nadřeli, uznal jablonecký Masopust Na postup jsme se hodně nadřeli, uznal jablonecký Masopust
Tranzitní dopravu v Chrastavě a Nové Vsi nechceme, říkají místní Tranzitní dopravu v Chrastavě a Nové Vsi nechceme, říkají místní


Komentáře