Mostecký převrat na radnici. Je viníkem Jiří Zelenka?

Magistrát města Most. Foto: archiv MojeMostecko.cz
Magistrát města Most. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Most - Spory v mostecké politice trvají. Znalci prostředí tvrdí, že za současnou krizí ve vedení města stojí Jiří Zelenka. Ten měl prý iniciovat rozpad koalice Severočeši Most, ANO a KSČM.

Reklama

Jiří Zelenka stvořil mostecký fenomén. Když vzniklo Sdružení Mostečané Mostu (SMM) na půdorysu SBD Krušnohor, byl jedním z těch, kteří "tahali za nitky" v zákulisí. Mostečanům ale nestačilo ovládnout jen radnici v Mostě, chtěli na kraj. Proto dvakrát za sebou kandidovali jako Severočeši do zastupitelstva Ústeckého kraje. V roce 2012 i přes masivní kampaň s rozdáváním aut na předvolebních mítincích se do koalice nedostali a jsou v opozici.

Frustrace z neúspěchu se projevila pár měsíců poté a vygradovala v roce 2014. Do komunálních voleb se dvě skupiny SMM rozdělily, a to v hnutí Severočeši.cz. Na mostecké radnici byl svržen Vlastimil Vozka z postu primátora a do podzimních komunálních voleb město dovedli náměstci Luboš Pitín a Hana Jeníčková.

Hnutí Severočeši.cz bylo paralyzováno. Z postu předsedy byl sesazen František Ryba a nahrazen Bronislavem Schwarzem. To se nelíbilo části Severočechů a začala soudní pře. Došlo k rozštěpení hnutí a do komunálních voleb šla dvě hnutí Sdružení Mostečané Mostu a Severočeši Most.

Co je ale důležité: hybnou silou byl a i nyní je Jiří Zelenka.

A i když po volbách z října 2014 vítězní Severočeši Most zvítezili a sestavili koalici s ANO a KSČM, nyní na čtvrtečním (10.9.2015) zastupitelstvu oznámili, že kvůli nedostatečné komunikaci (která prý začala skřípat od června 2015) bude ukončena spolupráce s ANO a KSČM.

Protože žádný radní ani primátor Jan Paparega nerezignoval, mostecká vláda pokračuje. Ovšem již začala nová politická jednání, jak bude vypadat nová koalice. Tu by chtěli sestavit opět Severočeši Most a díky 18 mandátům z 45 mají nejlepší výchozí pozici. Do vedení města mohou přivést tři zastupitele ČSSD a tři zastupitele ODS.

Vzdát se nechce ani Sdružení Mostečané Mostu, které s deseti mandáty by na svou stranu získalo ostatní strany s cílem "vyšachovat" Severočechy.

Zpět ale k Zelenkovi. Ten má být hlavním důvodem, proč současná koalice skončila. Podle kritiků (zejména z řad SMM) Zelenka ovládá Severočechy natolik, že ostatní zastupitelé zvolení za hnutí měli údajně rozhodovat ve prospěch podnikání vůdčí osobnosti a mecenáše Severočechů. A to se údajně nelíbilo koaličním partnerům...

"Tato koalice se rozpadla proto, že jsem nevládl, že jsem tomu nechal volný průběh," reagoval na zastupitelstvu Jiří Zelenka směrem ke slovům SMM. Právě výtky opozičního hnutí, že zneužívá svého postavení, označil Jiří Zelenka za lživé.

ČTĚTE:  V Mostě se rozpadla koalice. Skončí primátor Jan Paparega?

Reklama

Hodnocení

4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře