Mostecká pětice veze z mistrovství Evropy bronzové medaile

Mostečané v Maďarsku. Foto: archiv Aleš Janeček
Mostečané v Maďarsku. Foto: archiv Aleš Janeček

MOST - Hned pět zástupců DRFG Mostecké ligy bylo nominováno do české reprezentace v malém fotbalu, která se v minulém týdnu zúčastnila Mistrovství Evropy v maďarském Székesfehérváru.

Reklama

Tím, co zajistilo Mostu největší zastoupení v národních barvách (hned pět hráčů z patnácti), byly výjimečné výkony mosteckého výběru v uplynulém ročníku DRFG Superligy malého fotbalu. Mosteckou pětici tvořili Ondřej Bíro coby brankář, David Macko, Michal Macháček, Tomáš Režný a Jakub Polák.

Česká republika se nejprve postavila v základní skupině Portugalsku, Walesu a Bulharsku. Tuto základní skupinu Češi vyhráli s plným bodovým ziskem, když porazili Portugalsko 5:1, Wales 6:0 a Bulharsko 1:0.

Výhra v základní skupině poslala Čechy v osmifinále na silné Polsko. S ním se však náš národní tým vypořádal jednoznačně 5:2 a ve čtvrtfinále ho čekala Anglie. Ta předtím šokovala vyřazením Rumunska, které ovládlo šampionát v předchozích pěti letech v řadě.

I v tomto velmi vyrovnaném zápase to však nakonec byli Češi, kdo po výhře 3:2 slavil. Český národní tým tak postoupil do semifinále a bylo jisté, že bude hrát o medaile. Těsně před branami finále mu však stopku vystavilo největší překvapení turnaje, pozdější vítěz, Kazachstán. Ten dokázal zvítězit 3:0 a na Čechy tak zbyl pouze zápas o třetí místo.

V něm je vyzval reprezentační tým Černé Hory. Byli to Češi, kdo se dokázal lépe vypořádat se semifinálovou porážkou a ve velmi nervózním zápase zvítězit 2:0. Češi se tak s maďarským šampionátem rozloučili třetím místem, což je oproti loňskému čtvrtému místu zlepšení. Pro pochopení míry úspěchu je třeba vidět, že malý fotbal zaznamenává raketový vzestup v celé Evropě, EURO je rok od roku kvalitněji obsazené a medaile tak každý šampionát visí výše a výše. Třetí místo z celkem 32 zemí je tak mimořádným úspěchem.

A jak si vedli přímo mostečtí zástupci? Mostecká čtveřice hrající v poli, nastupovala do každého zápasu společně v základní, tzv. mostecké pětce a Ondřej Bíro, který odehrál celý turnaj se zraněným kotníkem, se postupně propracoval z pozice brankářské dvojky v základní skupině až na post neotřesitelné jedničky ve všech play-off zápasech.

Jednotliví mostečtí reprezentanti skončili po šampionátu s následujícími zápisy v kanadském bodování – David Macko (2+1), Michal Macháček (0+2), Tomáš Režný (0+3) a Jakub Polák (0+2). A rovněž Ondřej Bíro, jak je jeho dobrým zvykem, se často zapojoval do ofenzivy svého týmu a mistrovství zakončil s jednou asistencí a s jedním vstřeleným gólem.

DRFG Mosteckou ligu tak bude nově hrát hned osm majitelů medailí z evropských šampionátů. Tří zlatých z ME do 21 let – Lukáš Haspra, Matěj Koudelka a Václav Šlégr a pěti bronzových z dospělého ME - Ondřej Bíro, David Macko, Michal Macháček, Jakub Polák a Tomáš Režný.

Takovouto bilancí se nemůže pochlubit žádná jiná liga malého fotbalu v České republice a to včetně několikatisícové Hanspaulské ligy. Vidět české reprezentanty v akci mohou diváci a příznivci mosteckého malého fotbalu buď při pokračujících bojích Mostecké ligy či při dalším ročníku DRFG Superligy malého fotbalu.

Autor: Aleš Janeček

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře