Měla být již dávno vytvořena strategie pro náš region, říká starostka Litvínova Kamila Bláhová

Kamila Bláhová. Foto: archiv MojeMostecko.cz
Kamila Bláhová. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Litvínov - Litvínovská koalice je proti prolomení těžebních limitů. Pro město by podle starostky Kamily Bláhové (ANO) rozšiřování lomu ČSA nepřineslo pozitiva, ale spíše ekonomická a ekologická negativa. "Současná situace vytváří velké napětí, nejen politické mezi koalicí a opozicí, ale i sociální přímo ve městě," říká v rozhovoru pro MojeMostecko.cz

Reklama

Dotklo by se prolomení těžebních limitů přímo města Litvínov nebo bojujete celkově za Horní Jiřetín?

Litvínova by se prolomení limitů dotklo hodně. Hranice by končila zhruba půl kilometru od města. Z druhé strany máme Důl Bílina. Těžba ovlivňuje nejen životní prostředí, ale také brání regionálnímu rozvoji. Navíc, pokud by bylo rozhodnuto, že limity budou prolomeny a Horní Jiřetín zmizí z mapy (a byť třeba částečně), tak to má další návazné negativní důsledky. Byla by zrušena silnice vedoucí z hor přes Jiřetín do chemičky a směr na Most. To by pro Litvínov znamenalo komplikovanou a zvýšenou dopravu přes centrum města. Litvínov by se v podstatě ocitl na konci světa. Z jedné strany jáma, z druhé strany jáma. I z tohoto důvodu město Litvínov zastává negativní stanovisko k další těžbě. A jestli bojujeme za Horní Jiřetín? Samozřejmě! Počet 25 tisíc obyvatel je jiný kalibr, než městečko se třemi tisíci lidmi. Chceme Horní Jiřetín podpořit, protože dohromady se prolomení negativně týká tisíců občanů tohoto regionu včetně obyvatel horských obcí, kterým by se, jak už jsem zmínila, zhoršila dopravní dostupnost do Litvínova a Mostu. Navíc není normální, abychom se v roce 2015 bavili o tom, že má zmizet město (nebo jeho část) z mapy aniž by se jednalo o prokazatelný veřejný zájem. To je pro mě skutečně nepochopitelné.

Minimálně 20 let se ví, že jsou limity a bude nutné řešit, jaká bude budoucnost. Za tu dobu se ale nic nestalo, nic se nevyřešilo, jen to, že se bude dál těžit uhlí a bourat obce. Nevymyslela se žádná rozvojová strategie tohoto regionu. Stejný problém s nezaměstnaností se bude řešit za dalších dvacet let. Nepostrádáte nějakou vizi?

Samozřejmě, že postrádám. To je také jeden z důvodů, proč jsem navštívila pana premiéra Bohuslava Sobotku. Mám pocit, že bychom se dneska neměli bavit o tom, zda se limity posunou (stanovení limitů těžby je dané a není důvod se k tomu opakovaně vracet a způsobovat neustálou nejistotu pro obyvatele dotčených obcí). My bychom se hlavně měli bavit o tom, co bude. Měla být již dávno vytvořena strategie pro náš region - jak se bude postupně měnit při plánovaném útlumu těžby. A s tím by nám měl pomoci stát. Ten musí stanovit, jak se změní průmyslová činnost tohoto regionu. Snažit se, aby sem přišly investice. Nespoléhat jenom na uhlí.

Ten ale neumí ani zkapacitnit silnici I/27 z Mostu do Litvínova…

Bohužel. A to je další problém, kdo by z investorů sem chtěl jít? V Mostě je sice průmyslová zóna Joseph, u Žatce máme Triangle, jenže tady jde o Litvínov jako takový. Stále doufám, že zvítězí zdravý rozum nad ekonomickým zájmem jedné firmy. Těch problémů už nyní tady máme mnoho a samozřejmě u zanedbané infrastruktury to začíná.

Mluvila jste s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem?

S panem ministrem jsem ještě nemluvila. Pan Mládek sice na Mostecku byl nedávno (dokonce dvakrát) avšak setkal se s primátorem Mostu a nikoliv se mnou. Pro mě nepochopitelné - jezdí do Mostu (a Ústí nad Labem), ale nejezdí do Horního Jiřetína či do Litvínova. Slíbil, že přijede až v březnu, ale přesný termín ještě nebyl stanoven.

Mostu se to netýká?

Most tvrdí, že se ho to týká, protože by se tam údajně zvýšila již zmiňovaná nezaměstnanost. Sice se o tom mluví, ale objektivní a srozumitelná čísla na stůl ještě nikdo nepředložil… Já ale otázku nezaměstnanosti nechci podceňovat, jenom se domnívám, že je stále čas to řešit (nikoliv prolomením limitů ale hledáním jiných cest, např. změnou ekonomické struktury regionu, přílivem investic, zaměstnáváním lidí v rekultivacích, atd.).

Rozšíření, resp. prolomení těžebních limitů na dole ČSA se týká zejména Horního Jiřetína a Litvínova. Jaké to je žít ve městě, v atmosféře, kdy se neví, zda se těžba dostane až k hranicím Litvínova?

Je to velmi nepříjemné, nacházíme se ve složité pozici. Město Litvínov přijalo usnesení, kde se většina zastupitelů vyjádřila zamítavě k prolomení těžebních limitů. Toto usnesení radu města zavazuje, aby proti prolomení bojovala všemi legálními prostředky. Avšak v zastupitelstvu jsou i opoziční zastupitelé, z nichž někteří souhlasí s prolomením. Argumentují jediným tématem, což je zaměstnanost, respektive nezaměstnanost. Zde je na místě zmínit, že se v 90. letech propouštěly tisíce horníků, žádné obrovské vášně to nevzbudilo a nyní, když se jedná „pouze“ o posledních 850 lidí, kteří pracují v Severní energetické na lomu ČSA, tak to vášně vzbuzuje a příznivci další těžby to používají jako největší argument.

Jaké to má konkrétní důsledky?

Vytváří to velké napětí, nejen politické mezi koalicí a opozicí, ale i sociální přímo ve městě.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE NA INVESTIGATE.CZ: Litvínov by se po prolomení limitů ocitl na konci světa, říká Kamila Bláhová

ČTĚTE:  Jaká je budoucnost Litvínova? Prolomení limitů může vše změnit

Když nebude těžba uhlí, co bude? ptá se primátor Mostu Jan Paparega

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře