Litoměřice ani Ústí nad Labem nepodpoří Horní Jiřetín. Jak by dopadlo krajské referendum?

Protestující muži na krajském zastupitelstvu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.czProtestující muži na krajském zastupitelstvu. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

Mostecko, Litvínovsko - V případném krajském referendu o prolomení limitů těžby a tím pádem likvidaci Horního Jiřetína se samosprávy na Litvínovsku nemohou spolehnout na podporu ostatních měst v Ústeckém kraji. Ukázalo to hlasování zastupitelstev v Ústí nad Labem i Litoměřicích.

Reklama

Přestože radní města Ústí nad Labem vyslovili souhlas se zachováním současného stavu, kdy limity těžby končí před Horním Jiřetínem, nakonec překladatelé deklarace u zastupitelů neuspěli. Obdobné to bylo v Litoměřicích.

Litoměřické mimořádné zastupitelstvo (26.2.2015) řešilo i návrh Strany zelených, kterým měla být podpořena deklarace proti snaze prolomit územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Prolomením by byl nejvíce ohrožen Horní Jiřetín a znamenalo by to praktický zánik tohoto města.

Nevůle většiny zastupitelů se objevila hned na začátku jednání, kdy zastupitel z ODS navrhl stažení bodu z programu jednání. To schváleno nebylo.  Ale na schválení navrženého usnesení stejně vůbec nedošlo, neboť zastupitel KSČM dal protinávrh, který schválen byl. Ten se však proti snaze prolomení limitů nijak nevymezuje a omezil se na konstatování, že litoměřičtí zastupitelé podporují diskuzi k tématu, ale oni se za kompetentní k tomu nepovažují.

"Jsem postojem našeho zastupitelstva zklamaný. Argumenty o tom, že nejsme příslušní jednat a netýká se nás to, jsem se snažil vyvrátit. Morálně podporujeme Tibet vyvěšením jeho vlajky na radnici. Je to obdobná podpora, která měla být vyjádřena i obyvatelům a radnici Horního Jiřetína. Dále jsem  vysvětloval, že prolomení limitů těžby uhlí bude mít dopad i na naše město. Například z hlediska cestovního ruchu v Ústeckém kraji, kam Litoměřice patří," uvedl pro MojeMostecko.cz Petr Panaš z litoměřické Strany zelených.

Politici často hovoří o možném konání krajského referenda, ve kterém by se vyjadřovali obyvatelé Ústeckého kraje k otázce prolomení těžebních limitů. K tomu se negativně staví jak primátor Mostu, tak starostka Litvínova.

"Občané by měli mít právo se k závažným otázkám, které se jich přímo týkají, vyjádřit. S krajským referendem však nesouhlasím. Lidé z druhého konce Ústeckého kraje o tom, jak se žije vedle povrchového dolu nic neví. Není proto důvod se jich ptát," uvedla pro MojeMostecko.cz starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO).

"Krajské referendum za určitých podmínek je na místě. Avšak nedomnívám se, že tohle je ta správná situace pro krajské referendum. Protože tato problematika se skutečně nedotýká třeba Ústí nad Labem, Děčína," řekl primátor Mostu Jan Paparega.

ČTĚTE: Primátor Jan Paparega chce, aby vláda zasedala v Mostě

Reklama
Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Aktuálně

Dopravní podnik chce lidi v MHD, a tak koupí nové trolejbusy a autobusy Dopravní podnik chce lidi v MHD, a tak koupí nové trolejbusy a autobusy
V pátek bude veškerá doprava v Ústí zdarma V pátek bude veškerá doprava v Ústí zdarma
Boj o Podřipskou nemocnici. Co mělo být rozbuškou sporu, který graduje? Boj o Podřipskou nemocnici. Co mělo být rozbuškou sporu, který graduje?

Liberecký recept? Hrát jednoduše a hodně střílet, říká Martin Bakoš Liberecký recept? Hrát jednoduše a hodně střílet, říká Martin Bakoš
Na postup jsme se hodně nadřeli, uznal jablonecký Masopust Na postup jsme se hodně nadřeli, uznal jablonecký Masopust
Tranzitní dopravu v Chrastavě a Nové Vsi nechceme, říkají místní Tranzitní dopravu v Chrastavě a Nové Vsi nechceme, říkají místní


Komentáře