Lidé z Horního Jiřetína s V. Buřtem udělali živý řetěz proti uhlí. Na německo-polské hranici

Lidský řetěz na německo-polské hranici. Foto: Greenpeace/Ibra Ibrahimovič
Lidský řetěz na německo-polské hranici. Foto: Greenpeace/Ibra Ibrahimovič

Kerkwitz, Grabice - Osm kilometrů měřil lidský řetěz, který v sobotu (23.8.2014) vznikl na hranicích Německa a Polska. Sedm a půl tisíce lidí včetně 250 Čechů tímto způsobem řeklo: „Chceme buducnost bez uhlí!“

Reklama

Účastníci lidského řetězu propojili dvě ohrožené obce napříč státní hranicí. Aby byl řetěz skutečně celistvý, neváhali vstoupit ani do hraniční řeky Nisy. Přes sedm tisíc lidí z téměř 30 zemí světa na trase mezi kostelem v německé obci Kerkwitz a školou v polské Grabici vyjádřilo podporu místním lidem, jejichž domovy jsou ohroženy povrchovou těžbou uhlí.

Více než 6 000 lidí v německo-polské Lužici hrozí ztráta domova kvůli povrchovým dolům, protože energetické firmy, jako švédský Vattenfall či polská PGE, chtějí vytěžit hnědé uhlí pod jejich obcemi. Rozšiřování dolů ohrožuje například i německou Proschim, která je přitom paradoxně energeticky nezávislá a zcela si vystačí s vlastními obnovitelnými zdroji.

Ačkoliv se lidský řetěz konal za našimi hranicemi, dorazilo i mnoho lidí z oblastí postižených těžbou uhlí v Česku včetně místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta.

"Škody, které způsobuje znečištění z uhelných elektráren, ani klimatická změna, neznají žádné hranice. To samé bohužel platí o ovlivňování politiků a úředníků lobbisty těžebních společností. Ti, kteří se k nám na cestě do Lužice přidali, viděli na vlastní oči, že za zachování svých domovů statečně a úspěšně bojují nejen obyvatelé Horního Jiřetína a Černic, ale i tisíce místních lidí za naší severní hranicí,“ uvedl Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR.

ČTĚTE:  V Horním Jiřetíně vznikla buňka ČSSD. Podpoří prolomení těžebních limitů?

FOTO. V Ústí aktivisté z Greenpeace protestovali proti prolomení limitů v Horním Jiřetíně

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře