Kauza těžební limity. Metoda Jana Dienstla: Lobbing na politiky, PR na média

Jan Dienstl. Foto: archiv kinomost.cz
Jan Dienstl. Foto: archiv kinomost.cz

Mostecko - Prolomení těžebních limitů na Mostecku v severních Čechách je na spadnutí. Právě sociální demokraté s KSČM jdou akcionáři Severní energetické Janu Dienstlovi na ruku. MojeMostecko.cz zmapovalo zákulisní dění.

Reklama

Narodil se v Ústí nad Labem, žije v Třebívlicích na Lovosicku a do severočeského Mostu to má 20 kilometrů. Postavil si vinařství, zároveň je jedním z akcionářů nově vzniklé těžební společnosti Severní energetická. Ta vznikla z Litvínovské uhelné a hlavní těžiště má v povrchovém hnědouhelném lomu ČSA. A také koupila od společnosti ČEZ elektrárnu Chvaletice. Jenže pokud vláda neprolomí těžební limity, Jan Dienstl místo světlých zítřků bude lom zavírat, těžbu utlumovat a na Mostecku "vyrábět" nové nezaměstnané. A na tyto strašáky levicoví politici slyší.

Jan Dienstl je sporná postava spjatá se skandály kolem Motoinvestu. Patří do skupiny lidí napojených na Pavla Tykače.

A tenhle muž kolem roku 2011-2012 odstartoval intenzivní fázi za prolomení těžebních limitů na lomu ČSA. Pokud se tak stane a vláda (jakákoliv) limity prolomí, rypadlo bude postupně ukrajovat zem pod Krušnými horami a pohltí Horní Jiřetín i se zámkem Jezeří. Uhlí by se během následujících desítek let těžilo až u Litvínova.

O co se hraje

To, o co se hraje, je 750 milionů tun hnědého uhlí. Toto množství je podle těžařů pod Horním Jiřetínem. Janu Dienstlovi v podstatě brání jen limity a obyvatelé. Jejich majetky chce Severní energetická vykoupit. Lidé, kteří žijí na okraji velkého lomu, to ale celá léta odmítají. Investovala i obec, má novou kanalizaci s čističkou odpadních vod. Vše zaplaceno z evropské dotace.

Lobbing na politiky, PR na média

Jan Dienstl neponechává nic náhodě. Sestavil tým pro lobbing, který cílevědomě přesvědčuje politiky, ať těžební limity prolomí. Ty přitom přes dvacet let odolávají různým tlakům těžařů. Jan Dienstl rovněž vytvořil propracovaný PR plán, jak své myšlenky dostat do médií. Využívá k tomu jak Hospodářské noviny a další ekonomické tituly, tak i regionální tisk. Aby bylo jasno, média to zadarmo nedělají.

Výstupem je rozhovor, pozitivní zpráva, článek o hrozící nezaměstnanosti nebo klasický inzerát o tom, že uhlí dává práci a je levnějším energetickým zdrojem než energie z obnovitelných zdrojů. Cílem je ovlivnit veřejné mínění lidí tak, aby veřejnost s prolomením těžebních limitů souhlasila.

Začalo to na severu

Jan Dienstl ví, že politiky musí ovlivňovat postupně. Ti, kteří nejsou ze severních Čech, jsou přirozeně proti prolomení těžebních limitů. Na "pražské" politiky tak Jan Dienstl tlačí přes regionální. V praxi to vypadá zhruba takto:

Ještě než komunisté ovládli Ústecký kraj, Jan Dienstl měl "ošéfované" sociální demokraty z Mostu a Chomutova. Tato silná "klika" pak působila na zbytek kraje, tedy na spolustraníky, kteří jsou většinou k prolomení limitů rezervovanější.

Kromě této linky Jan Dienstl používá i sponzorských darů v řádu desítek milionů korun například do Fondu Ústeckého kraje (dříve hejtmanky).  To jak tato metoda funguje, ilustruje případ z roku 2012.

Kouda to zařídí

Právě mostecká ČSSD byla vždy hlasitým zastáncem rozšiřování těžby až k okraji Litvínova. Dokonce Pavel Kouda, bývalý náměstek hejtmanky Jany Vaňhové, se sám postaral o administrativní "odstřel" podkrušnohorských obcí. Ministerstvu průmyslu a obchodu poslal dokument, že kraj souhlasí se zrušením limitů těžby. Jenže Pavel Kouda, který je nyní stíhán kvůli evropským dotacím, takové stanovisko odeslal dříve, než s tím souhlasila krajská rada. Nynější hejtman Oldřich Bubeníček se na dokument odvolává, konečné rozhodnutí bude tedy na vládě.

Scherfer ve vinařství

Jan Dienstl si vybudoval v obci Třebívlice v Českém středohoří vinařství. Když ho otevíral, pozval plejádu politiků, ať s ním oslaví Třebívlické vinobraní. Jeho otec byl v obci místostarostou. Na jeho "panství" byl hostem Radek Scherfer, který se v lednu 2013 stal novým krajským šéfem poté, co po neúspěšných krajských volbách rezignoval Arno Fišera.

Právě Radek Scherfer je zastáncem prolomení těžebních limitů. Argumentuje otázkou zaměstnanosti. Jan Dienstl tak získal silného spojence.

Tlak na Sobotku

Právě ústecká krajská sociální demokracie na jaře 2013, když probíhal volební sjezd ČSSD, na kterém byl za předsedu strany potvrzen Bohuslav Sobotka, lobbovala na "pražské" politiky, že strana má na severu problém.  "Vystřelíme signál vůči straně, že máme problém a chceme znát jasný výstup pro voliče," řekl  tehdy médiím Lubomír Holý, člen krajského výkonného výboru ČSSD. "Na Mostecku chcíp pes, tam nic není, i infrastruktura je špatná," lakonicky glosoval.

Komunisté souhlasí

Asi nejsnadněji má "zmáknuté" Jan Dienstl komunisty. Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček, který žije v Bílině, je pro prolomení těžebních limitů. Komunisté vidí snadné řešení jak vyřešit nezaměstnanost a naopak ji nezvyšovat.

Urban pomůže a Sobotka to zařídí?

Nejsilnějšího spojence všichni ti, kteří si přejí prolomení limitů - ať už z jakéhokoliv důvodu - viděli v Milanovi Urbanovi, který byl ministrem průmyslu a obchodu. Právě v září 2013 připustil, že prolomení limitů je reálné. Ale má to podmínku: těžbu by nemohla zajišťovat pouze soukromá společnost, tedy Severní energetická Jana Dienstla.

Milan Urban viděl šanci v mezičlánku. Na těžbě by se podílela i státní firma. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka to pro Investigate.cz vysvětlil takto: "Mezi soukromým subjektem a státem by byl subjekt, kterým by vláda mohla hlídat efektivitu této těžby, tedy výnos pro stát a přínos pro region. Kdyby v této podobě bylo zajištěno, že by se eventuálně limity prolomily a těžba by pokračovala, mělo by to pozitivní přínos pro region z hlediska zaměstnanosti a finančních prostředků pro region. Umíme si představit smíšený model."

Podle Bohuslava Sobotky uvnitř ČSSD probíhají diskuse. "Vnímáme to téma, které souvisí nejen s otázkou životního prostředí, ale jako využítí surovinové základny, která je v regionu. Souvisí to i s otázkou zaměstnanosti. Není to jednostranné. Bude pro nás důležité stanovisko Ústeckého kraje jako samosprávy. Uvnitř ČSSD vedeme debaty o pokračování těžby a předpokládám, že pokud bychom se k prolomení limitů vyjádřili pozitivně, byla by z jedna podmínek, aby těžba nebyla provozována čistě soukromým subjektem," uvedl předseda sociální demokracie při návštěvě Ústí nad Labem na podzim 2013.

I Nečas vyměkl

Proti prolomení těžebních limitů vždy ostře vystupovala ODS. Ta byla zárukou, že limity se prolomovat nebudou. Jenže v roce 2011 tehdejší premiér vlády Petr Nečas připustil, že se stanovisko strany může změnit. Stalo se tak v březnu 2011 na energetickém kongresu. Podle něj tehdy by se po roce 2015 mohlo těžit uhlí za současnými územními limity. Kromě těžařů chtějí s limity skoncovat teplárenské firmy, pro které je hnědé uhlí základním topidlem.

"Vláda se zavázala, že neprolomí limity těžby uhlí. Pravdou však je, že tyto limity nemají žádnou oporu v českém právním řádu. Jinými slovy: pokud by došlo k dohodě mezi důlními společnostmi a majiteli pozemků, pak bude nastartován správní proces, který může a také nemusí vést k zahájení těžby v předmětném území," řekl tehdy Petr Nečas.

Kvůli pojistce, že limity nebudou prolomeny, udržoval při životě Nečasovu vládu litvínovský starosta a poslanec Věcí veřejných Milan Šťovíček. Ten, přestože VV po odchodu z koalice byly v opozici, vládu Petra Nečase podporoval. Tento stav už nyní neplatí.

Němcová říkala ne

Diametrálně se změnila situace v ODS. Petr Nečas už není předsedou strany, není ani jeho vláda. Lídryně strany do říjnových voleb 2013 Miroslava Němcová pro Investigate.cz k limitům řekla: "Pro následující čtyři roky bych limity neprolomila. Vždy se bude říkat, že to možná bude práce pro lidi, že je to možná nerostné bohatství pro republiku, kdy jednou se bude těžit… Jenže bez toho, abychom si řekli, jak to bude vypadat, zda to republika pro svoji energetickou soběstačnost bude potřebovat… Teď bych limity neprolomila."

Čerstvého vzduchu se nenajíme

Proti prolomení limitů je tradičně Strana zelených. Ta ale pravděpodobně nebude mít, pokud se do Poslanecké sněmovny dostane, takový vliv, aby mohla limitům bránit. Jiná situace bude za konstelace, když ČSSD sestaví jednobarevnou vládu podporovanou KSČM. Lze usuzovat, že tato otázka by našla jasnější odpověď. Jan Dienstl je k vytouženému cíli momentálně nejblíž za celou dobu.

"Hejtman Moravskoslezského kraje výstižně řekl, že se čerstvého vzduchu nenajíme. To je přesné. Lidem berou práci přísná environmentální pravidla, která se týkají emisí, imisí, oxidu uhličitého a tak dále," glosoval v roce 2013 pro Českou pozici akcionář Severní energetické.

Reklama

Hodnocení

6 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře