Jezero Milada mezi Ústím a Teplicemi je otevřeno. Kdy bude Mostecké jezero pro veřejnost?

Pohled na Jezero Milada. Foto: archiv JezeroMilada.cz
Pohled na Jezero Milada. Foto: archiv JezeroMilada.cz

Most, Ústí n/L. - Rekultivované Jezero Milada mezi Ústím nad Labem a Teplicemi u Chabařovic je otevřeno pro veřejnost. Avšak podobné Jezero Most stále není přístupné a asi dlouho ještě nebude.

Reklama

V místech, kde stál starý Most zbouraný v 70. a 80. letech, byla díra po těžbě uhlí. Ta po ukončení těžby v roce 1999 se postupně mění v zatopenou lokalitu, vzniklo Mostecké jezero. Avšak veřejnost k němu nemůže.

Jezero Most leží v území bývalé těžební lokality Ležáky, která byla založena původně jako důl Richard v roce 1900 a přejmenovaná na důl Ležáky v roce 1945. Samotný lom je zatopen vytvořením neprůtočného jezera.

Podobné to bylo s dřívějším lomem u Chabařovic mezi Ústím nad Labem a Teplicemi. Vzniklo zde Jezero Milada, které se v sobotu (30.5.2015) otevřelo pro veřejnost.

Avšak na jezeře je zakázána plavba na člunech a skútrech se spalovacími motory. Také není možný rybolov a koupání je na vlastní nebezpečí.

Chybí infrastruktura, je však k dispozici cyklostezka.

ČTĚTE:  Jezero Milada u Ústí nad Labem se otevírá veřejnosti

A jak to vypadá s Mosteckým jezerem? Napouštění začalo v roce 2008, ukončení proběhlo v červnu 2012. V květnu roku 2014 bylo zahájeno dopouštění Jezera Most na kótu konečné hladiny stálého nadržení 199,00 m n. m.

S koncem rekultivace je počítáno až v roce 2018. A s rekreací až po roce 2019. Oficiálně je uváděno, že problémem otevření Jezera Most pro veřejnost jsou spory města Most a státu kolem převedení pozemků.

Veřejnost se v jezeře nemůže legálně vykoupat. Koupání je totiž zakázáno pod patnáctitisícovou pokutou.

ČTĚTE: Postoj nového vedení Ústí k jezeru Milada se zlepšil. Spousta věcí je nedotaženo, říká chabařovický starosta

Vybíráme plavky na léto aneb jak na kalhotky a podprsenku

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře