Je sucho. Most zakázal odběr vody ze Vtelenského a Lužického potoka

Vysychání potoka, ilustrační foto. Foto: archiv MojeMostecko.cz
Vysychání potoka, ilustrační foto. Foto: archiv MojeMostecko.cz

Most - Stavební úřad mosteckého magistrátu zakázal odběr vody ze Vtelenského a Lužického potoka včetně všech jejich přítoků. Zákaz je účinný od zítřka, tedy středy 22. července 2015.

Reklama

Ze Vtelenského potoka stavební úřad zakázal odebírat vodu všemi způsoby, tedy nejen na základě dříve vydaných povolení, ale i prostým odběrem vody například konví. Zákaz se týká i vodních děl zřízených na potoce a vztahuje se také na všechny přítoky Vtelenského potoka.

V případě potoka Lužického vydal stavební úřad magistrátu zákaz povoleného nakládání s vodami, který se i v tomto případě týká všech přítoků potoka, odebírat vodu tedy není možné ani ve Svinčicích a Dobrčicích u Skršína. Případný zákaz „prostého“ odběru vody (konví apod.) je ale v tomto případě v kompetenci obecních úřadů v Lužicích a ve Skršíně. Doporučujeme proto sledovat také úřední desky těchto úřadů.

Zákaz vydaný formou veřejné vyhlášky je účinný do 31. října 2015. Stavební úřad se k tomuto kroku rozhodl poté, co mu vydání zákazu povrchových vod doporučil správce povodí. Důvodem je snížení vodnosti uvedených toků, což by mohlo vést ke kyslíkovému deficitu, vážnému ohrožení vodních a na vodu vázaných ekosystémů a ohrožení zajištění funkce vodního toku.

ČTĚTE:  Letní sucho 2015: mizí podzemní voda i z řek, v některých obcích je zákaz napouštění bazénů

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře