Jak se ke kauze postavili hlavní aktéři, svědčí nejen o úrovni politické kultury, říká Jan Hrubeš

Jan Hrubeš. Foto: archiv J. Hrubeše
Jan Hrubeš. Foto: archiv J. Hrubeše

Most - "To, jak se ke kauze postavili hlavní aktéři, svědčí nejen o úrovni politické kultury, ale také poukazuje na obecný trend, který v ČR převládá: zatloukat a pokud to jde, pokusit se problém dostat do jiné roviny a odpoutat od něj pozornost, případně zdůraznit, že nahrávka je vytržená z kontextu," říká v rozhovoru pro MojeMostecko.cz politolog Jan Hrubeš o politické situaci v Mostě.

Reklama

Jak jako politolog z Mostu čtete současnou politickou situaci v zastupitelstvu?

Z pohledu formálních procesů jde zcela o standardní situaci. Dosavadní koaliční partneři se neshodli a tak si nejsilnější politický subjekt našel oporu u jiných politických stran a vytvořil novou městskou vládu. Horší je však pozadí a kontext, ve kterém se tyto procesy dějí. To nesvědčí nic dobrého o politické kultuře a vztazích mezi politiky.

Jak čtete prohlášení Severočechů Most z 10. září 2015, že koaliční partneři "špatně komunikují"?

Nevidím v tom žádnou vědu, pokud komunikace v rámci koalice nefunguje, je to vždy problém. Hodně záleží na vztazích a ambicích jednotlivých členů koalice. Ta se rozpadla 10. září 2015 na posledním řádném zastupitelstvu. Pro novináře, ale i pro subjekty ANO a KSČM šlo o údajně velké překvapení s tím, že důvody tohoto kroku neznají. Takto rozpad prezentovali jejich zástupci na sociálních sítích a v médiích. Ovšem všimněte si jedné zajímavé věci, tato nevědomost zmizela téměř ihned po té, co se zde objevila kauza s odposlechy. Náhle, jako mávnutím kouzelného proutku, začali bývalí koaliční partneři ANO a KSČM "sypat" důvody rozpadu koalice tak, aby legitimizovali neomluvitelné: kauzu s odposlechy, do níž jsou zapojeni.  

Jak vnímáte kauzu údajné korupční nabídky, kterou má dokazovat nahrávka z jednání o nové koalici?

Trochu jsem to již naznačil v předchozí odpovědi. To, jak se ke kauze postavili hlavní aktéři, svědčí nejen o úrovni politické kultury, ale také poukazuje na obecný trend, který v ČR převládá: zatloukat a pokud to jde, pokusit se problém dostat do jiné roviny a odpoutat od něj pozornost, případně zdůraznit, že nahrávka je vytržená z kontextu. V tomto případě jde především o útoky na pana Zelenku z hnutí Severočeši Most (SM) a de facto snahu dostat se do role oběti. To je symptomatický případ všech, kteří jsou chyceni takzvaně "při činu".

Vzpomeňte si na řadu kauz, ve kterých figurovali politici nebo významné osobnosti podnikatelského prostředí, také se vymlouvali na vydírání, mediální hon a zároveň se snažili poukazovat na neduhy nenáviděného nepřítele - čili strategie nejlepší obrana je útok. Nechci tady spekulovat a ani hodnotit pana Zelenku, ale ve své podstatě i kdyby byl satan, ďábel a Jidáš dohromady, uplácející zastupitelé a jejich subjekty nemohou své jednání omluvit.

Na nahrávce je jasné podání korupční nabídky výměnou za politický přestup, což považuji za nepokleslejší chování v politice. Existují zde tvrdá, naprosto nezpochybnitelná fakta a minimálně z morální roviny je naprosto legitimní po dotčených zastupitelích požadovat odstoupení z funkce.

Jak byste jako politolog zhodnotil vládnutí koalice Severočeši Most, ANO, KSČM. Bylo úspěšné, co prospěšného prosadila pro občany města?

Myslím, že pozitivní je především ekonomická kondice města. Dokončují se dílčí projekty. Samozřejmě velkým tématem se stala výměna manažerů v městských organizacích, což bylo klíčové téma především pro opozici a opět z něj vyplynuly osobní animozity. To je fenomén, který trápí mosteckou politiku dlouhodobě.

Co si myslíte o nově vzniklé koalici Severočeši Most, ODS, ČSSD a tomu, že menší partneři nebudou mít post náměstka?

Tady se dostáváme skutečně do roviny spekulací. Vše by mělo být součástí koaliční dohody a budou-li nyní v užším vedení města figurovat jen náměstci za SM myslím, že koaliční partneři si na své přijdou v jiných oblastech. Jde také o počty poměru hlasů Severočechů Most a dvou menších koaličních stran, jež mají vůči sobě paritu mandátů a jejichž mandáty netvoří ani polovinu křesel vítězných Severočechů. Samotné vytvoření koalice s menšími stranami jsem předpokládal, neboť se po kauze s odposlechy koaliční potenciál SM značně omezil. Čas také otestuje obvinění, která proti SM směřují z řad bývalých koaličních partnerů.

ČTĚTE:  Severočech Jiří Zelenka si vysloužil trestní oznámení od Bereniky Peštové z ANO

Politici-podnikatelé bojují o vliv a lokální média tomu napomáhají

Reklama

Hodnocení

6 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře