Hrozivou situaci v mostecké lokalitě Stovky má vyřešit akční plán

Bloková zástavba v Mostě, ilustrační foto. Foto: archiv MojeMostecko.cz
Bloková zástavba v Mostě, ilustrační foto. Foto: archiv MojeMostecko.cz

MOST - Město Most se zaměří na podporu dobrého sousedství. Dohodli se na tom zástupci Agentury pro sociální začleňování s vedením města a bytovým družstvem Krušnohor. Do února 2017 vznikne akční plán pro řešení problémů v soužití pro mosteckou lokalitu “Stovky”.

Reklama

Akční návrh řešení sociálních problémů mosteckého sídliště “Stovky”, kde žije přibližně tři tisíce obyvatel, přijel do Mostu představit ředitel Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR Radek Jiránek.

Ten projednal během dílčích jednání s náměstkyní primátora pro sociální oblast Markétou Starou i ředitelem Krušnohoru Františkem Rybou. Akční plán bude vycházet ze zjištění podrobné analýzy, kterou Agentura v Mostě v tomto roce provedla.

“Standardně se ve spolupráci s městy zaměřujeme spíše na strategické plánování a následné zavádění systémových změn v oblastech vzdělávání, zaměstnanosti nebo právě bydlení. Ty slibují zásadně změnit situaci v místě, ovšem projevit se mohou až s odstupem,” vysvětlil Radek Jiránek.

"V lokalitě “Stovky” chceme jít jinou cestou. Ve spolupráci s městem i vlastníky a správci bytů především chceme rychle odkrýt příčiny problémů a navrhnout řešení na míru této části města. Jako zásadní se nám jeví například rozšíření sociální práce a zavedení komunitní práce,” dodal.

Radek Jiránek představil i další vhodné nástroje posilující dobré sousedské vztahy, například nezávislou třetí stranou mediovaná setkání mezi nájemníky.

Agentura vyjednává s Generálním ředitelstvím Úřadu práce ČR o možnosti zavádění takzvaných domovníků - správců, kteří by pracovali se stávajícími či nově příchozími rodinami, které mají problémy či jsou vnímány jako problémové. “Případné konflikty v soužití by se díky těmto opatřením zachytily a řešily už v jejich zárodku,” doplnil Jiránek.

Zástupci Mostu byli společně se zástupci Agentury i bytového družstva Krušnohor členy pracovní skupiny pro řešení sociálního vyloučení v oblasti bytové politiky města.

Ta je součástí tz. lokálního partnerství sdružující zainteresované odbory města, místní instituce, neziskovky i jednotlivce. Město spolupracovalo s Agenturou již v minulosti. Od ledna letošního se zapojilo do Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám.

SOUVISEJÍCÍ: Bude z bloků 100 v Mostě nové ghetto?

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře