Do roku 2021 odejde z lomu ČSA 1769 lidí. Podle MPO je ohroženo až 2650 míst

Uhlí, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Uhlí, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

MOST, LITVÍNOV - Během dalších pěti let by mělo přijít o práci 1769 zaměstnanců z lomu ČSA, který patří pod Severní energetickou. Ve vládní koalici není shoda, zda horníkům finančně pomoci, jako zaměstnancům OKD v Moravskoslezském kraji.

Reklama

Sociální demokraté ve vládě chtějí stejný přípsěvek, jako je určen pro horníky z OKD. Proti je ministr financí za ANO Andrej Babiš i lidovci z KDU-ČSL.

Andrej Babiš argumentuje jinou situací, než je v OKD. Zatímco černouhelná těžební firma je v insolvenci, podle ministra Babiše je těžř z Mostecka prosperující soukromou firmou.

Nakonec na pondělním (25.7.2016) jednání vlády byl Babiš přehlasován, jako jediný z členů kabinetu Bohuslava Sobotky nesouhlasil, aby mostečtí horníci dostali stejnou kompenzaci jako horníci z Karvinska.

Postupný útlum těžby hnědého uhlí na lomu ČSA je plánován do roku 2021. Vedle propuštěných 1769 lidí odejde 163 důchodců.

Vládní dokument vypracovaný ministerstvem průmyslu a obchodu by práci v Severočeských dolech, které budou nadále těžit uhlí na lomu Bílina, mělo najít 624 lidí.

Do kategorie nezaměstnaných by tak spadlo 1145 pracovníků lomu. V návazných oborech by mohlo být ohroženo až 2650 míst.

Podle dokumentu vypracovaném ministerstvem práce a sociálních věcí profese jako zámečník, elektromontér, provozní elektrikář, provozní zámečník, strojník, referent, ekonom, technický pracovník, řidič silničního motorového vozidla, automechanik, zdravotní pracovník, manipulační dělník najdou práci u jiných zaměstnavatelů.

Další propuštění zaměstnanci z lomu ČSA se mají rekvalifikovat ve strojírenství.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře