Bude přestěhována městská knihovna do kulturního domu?

Repre. Foto: archiv Mostecké listy
Repre. Foto: archiv Mostecké listy

MOST - Kulturní dům známý i pod názvem Repre by mohl být novým domovem městské knihovny. Objekt je opět ve vlastnictví města Mostu a vedení radnice přemýšlí, co by v budově mohlo být, aby "kulturák" po rekonstrukci byl opět oživen.

Reklama

„Museli jsme proto nejdříve nechat vypracovat studii využitelnosti, abychom zjistili, zda je tento nápad uskutečnitelný,“ řekl primátor Jan Paparega.

Úkolem architekta Petra Nesládka bylo posoudit, zda je možné provozovat v kulturním domě knihovnu a současně zachovat provoz velkého sálu, malé scény i restauračního zařízení. Ze studie vyplývá, že za předpokladu dispozičně provozního rozdělení objektu a dostavby nových přístupových komunikačních jader je to dost dobře možné.

„Statici ale ještě nyní musejí posoudit , zda dům takové zatížení unese. Předpokládáme sice, že to s velkou pravděpodobností statici potvrdí, ale je třeba počkat na přesné propočty,“ dodal architekt Petr Nesládek. Podle jeho studie, by byl kulturní dům funkčně rozdělen na dvě hlavní části.

Zásadní by byl provoz knihovny, který by se soustředil do levé části objektu (z pohledu od hlavního vstupu z ulice Budovatelů) s knihovnickým provozem v třípodlažní hale s přilehlými prostory, tedy ve vstupní hale, druhém i třetím nadzemním podlaží včetně kinosálu bývalého kina.

Počítá se nadále s provozem planetária v kopuli nad střechou objektu, které by bylo provozně součástí městské knihovny. Prostory by tu byly i pro galerii se vstupem ze zadní strany od finančního úřadu tak, aby ji bylo možné provozně propojit i oddělit od chodu knihovny.

V pravé části objektu, ve čtvrtém podlaží, zůstane společenský sál s tím, že přístup k němu by byl zajištěn novým proskleným komunikačním jádrem s tříramenným schodištěm a výtahem, postaveným v místě dnešního bazénu.

„Tato nová samostatná hmota je propojena na úrovni třetího podlaží s fasádou krytou prosklenou lávkou ústící do chodby směrem k foyeru společenského sálu a malé scéně,“ dodal architekt Petr Nesládek. Odtud je naplánován vstup také na víceúčelovou scénu s hledištěm (známé např. jako divadlo Pod Koulí).

Svému účelu by dále sloužila i restaurace se salonky v prvním podlaží. Podzemní podlaží je podle studie k využití jako technické zázemí a skladové prostory jak pro knihovnu, tak restauraci.

ČTĚTE:  Repre bude uzavřeno i s planetáriem. Otevře se ještě letos?

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře