VIDEO: Neslyšící Vašek opět slyší. Pomohli dárci ve sbírce Nadačního fondu Pro radostný život

Vašek obdržel šek od NF Pro radostný život - MUDr. Hassan Mezian. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Vašek obdržel šek od NF Pro radostný život - MUDr. Hassan Mezian. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice - Nadační fond Pro radostný život - MUDr. Hassan Mezian se věnuje podpoře tělesně hendikepovaných a sociálně znevýhodněných dětí. Vznikl v dubnu 2015 a bude podporovat důstojnější život tělěsně postiženým dětem (bezbariérové bydlení, pomůcky umožňující samostatnost) a rozvojové a vzdělávací programy pro sociálně znevýhodněné děti.

Reklama

Příběh Vaška

Do 10 měsíců jeho věku jsme si užívali žvatlání a první slůvka. Bohužel, jako spousta severočeských dětí té doby, žijících ve smogu, i on prodělal spoustu nemocí, zvláště infekcí horních cest dýchacích s vysokými teplotami a záněty středouší. A pak to přišlo.

Diagnóza těžká oboustranná nedoslýchavost. Jediné řešení jsou sluchadla a také jsme dostali doporučení, ať ho naučíme co nejvíce, protože pravděpodobně do 6 let ohluchne úplně.

V té době v ČR dostupná sluchadla nabízela zvuk ve velmi špatné kvalitě. S tímto jsme se nechtěli smířit. Hledali jsme cestu ke kvalitnějším sluchadlům. Pomohl nám Čech žijící v Dánsku, který od tamní charity získal pro Vaška závěsná sluchadla. S nimi dělal velké pokroky.

Rozhodli jsme se, že Vaška nedáme do školy pro sluchově postižené děti v Liberci, ale do nově otevřené speciální třídy na 5. ZŠ v Litoměřicích. S úžasnou paní učitelkou Zemanovou zvládl 4 třídy a dál byl integrován do třídy běžné. Celou ZŠ absolvoval s vyznamenáním, byl přijat na Gymnázium J. Jungmanna v Litoměřicích a po maturitě se rozhodl pro studium na Západočeské universitě v Plzni obor elektrotechnika. Zde studoval jako jediný neslyšící v historii této školy. V červnu 2015 byl tamtéž promován inženýrem.

Za dobu studií, při celodenním používání sluchadel, jsme jejich koupi řešili ještě 2x a to cca po 5-6 letech. Poslední sluchadla dostal v roce 2005. Vada se Vaškovi pomalu ale jistě horšila a před rokem ztráta sluchu dosáhla oboustranně 100%. Současná sluchadla jsou pro něj slabá.

Při komunikaci odezírá a něco málo přes sluchadla slyší. Od února letošního roku si řeší výběr sluchadel silnějších.

Po vyzkoušení několika tipů od různých firem se rozhodl pro firmu Phonak a sluchadlo Naida Q 50. Pořizovací cena jednoho sluchadla je 24 900,-Kč. Zdravotní pojišťovna přispěje 6 800,- Kč, Nadace Charty 77 8 000,-Kč. K využití všech možností sluchadel je třeba zakoupit adaptér na poslech TV či rádia za cenu 6 000,-Kč.

Úkol, který ho teď čeká, je sehnat si práci. Nová sluchadla mu jistě pomohou při pohovorech, které ho čekají.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře