V roudnické nemocnici byla provedena laparoskopicky navigovaná implantace PEGu

Pacientka. Foto: archiv PNSP
Pacientka. Foto: archiv PNSP

Roudnice n/L. - Co je perkutánní endoskopická gastrostomie, neboli PEG? Trubička se zavádí přes břišní stěnu do žaludku u pacientů, kteří z nějakých důvodů nemohou přijímat stravu ústy. Díky tomu mohou být dlouhodobě živeni.

Reklama

Metoda klasického zavedení se v podstatě provádí pouze endoskopicky s tím, že se zavede gastroskop do žaludku, prosvítí se břišní stěna, tam kde je nejvíc prosvětlena, se trubička (PEG) punkčně zavádí.

U některých pacientů z různých důvodů nelze břišní stěnu uspokojivě prosvítit (např. při pooperačních srůstech v břišní dutině, při anatomicky změněných poměrech- atypické uložení orgánů apod. ), je pak velmi riskantní trubičku zavádět bez zrakové kontroly, hrozí poranění okolních orgánů, v takovém případě by se PEG vůbec neměl zavádět.

Proto se tým gastroenterologů pod vedením MUDr. Hnuty dohodl s chirurgickým pracovištěm, na provedení laparoskopického vyšetření a za přímé kontroly kamerou zavedenou v břišní dutině podobně jako u laparoskopických operací a nalezli optimální místo pro zavedení výživné sondy.

Jedná se o unikátní interdisciplinární spolupráci anesteziologa, (zákrok se provádí v celkové anestezii), chirurga (provede laparoskopické vyšetření, zavede kameru do břišní dutiny, stanoví nejvhodnější cestu pro zavedení trubičky) a gastroenterologa.

V tomto případě bylo navíc potřeba laparoskopicky posunout atypicky uložené tlusté střevo překrývající žaludek poněkud níž a samotný žaludek přiblížit k břišní stěně. Následně se podařilo PEG bezpečně umístit do žaludku. Na výkonu, který dopadl úspěšně se podílel za ARO MUDr, Kučírek, za chirurgii MUDr. Margaris, endoskopickou část obstaral MUDr. Hnuta.

Zákrok podstoupila 23.11.2015 mladší žena se závažným neurologickým onemocněním, které jí dlouhodobě znemožňuje příjem ústy. V tomto případě se jedná o dlouhodobé řešení v řádu měsíců až let.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře