U NÁS TO ŽIJE. V Litoměřicích proběhlo medobraní

Medobraní v Litoměřicích. Foto: archiv Filip Horák
Medobraní v Litoměřicích. Foto: archiv Filip Horák

Litoměřice - V sobotu 4. října 2014 proběhlo v multifunkčním prostoru Oka-mžik u čajovny Hóra historicky první medobraní na severu Čech.

Reklama

"Chtěli jsme návštěvníků ukázat, že med může mít mnoho chutí. Obzvl᚝ ten náš, z botanicky a klimaticky unikátního Českého středohoří,” vysvětluje Filip Horák, hlavní organizátor soutěže.

Přes 600 návštěvníků mohlo ochutnat více než 18 vzorků místních medů od osmi včelařů z blízkého okolí. Nad rámec prezentace místních produktů také jako perličku med s rakytníkem, šafránový med z Iránu nebo cedrový z Libanonu. Nemohla chybět ani oblíbená medovina či tajemná víčkovice, kterou si obvykle včelaři schovávají pro svou lahodnou chu a léčivé účinky pouze pro sebe.

Některé vybrané medy, medovinu, svíčky, keramické nádoby na med, i jiné drobnosti z místní prodejny včelařských potřeb si návštěvníci mohli rovnou zakoupit přímo od vystavovatelů.

"I vzhledem ke klimaticky nepříznivému průběhu letošního roku, který měl velmi špatný vliv na medovou snůšku tak, že mnozí včelaři již teď nemají zásoby medu, pokládám účast včelařů i návštěvníků za velmi zdařilou," říká Filip Horák

Na otázku, jak přišel na nápad medobraní uspořádat, jsme se dozvěděli následující.  "S myšlenkou zrealizovat podobnou akci jsem jako včelař koketoval již delší dobu. Potom se ale naskytla možnost použít financí z vnitřního grantového systému Strany zelených, který má představit stranu i v jiných, než čistě politických tématech. A protože předvolební kampaň není jen o politické agitaci, tak jsme například po Litoměřicích rozvěsili ptačí budky. Poznáte je podle toho, že na sobě mají malý zelený čtyřlístek. Ale ptákům to snad vadit nebude," dodává s úsměvěm  Filip Horák.

Ochutnávku medů v rámci medobraní doprovázela výstavka o životě včel, ukázka pracovních pomůcek včelaře a odborné literatury.

Vítězem soutěže o nejlepší med vybrali návštěvníci akátový med včelařky Hany Kubů z Křešic, kterým tímto gratulujeme.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře