U NÁS TO ŽIJE. Skauti z Lovosic se připravují na Betlémské světlo

Skauti z Lovosic. Foto: Vojtěch Hák - Sesmál
Skauti z Lovosic. Foto: Vojtěch Hák - Sesmál

Lovosice - V uplynulých dvou měsících oddíl Šipka podnikl několik výprav do blízkého, ale i vzdálenějšího okolí. První z těchto výprav, byla ta na Hazmburk a to netradičně ve středověkých kostýmech, které si měly děti za úkol vyrobit.

Reklama

Až na všudypřítomnou mlhu, kterou ovšem my nemůžeme ovlivnit, se akce vydařila. Dva týdny na to naše kroky směřovaly na hrad Helfenburk u ښtěka, kde jsme se setkali s pražskými skauty, s nimiž jsme měli předem domluvený program.

Jelikož pražští skauti přinesli s sebou na hrad i dřevěné, měkkými materiály potažené středověké zbraně, mohli jsme s nimi podniknout dobývání hradu, přičemž jsme si několikrát prohodili strany útočníků a obránců. Další velice pěknou lokalitou, kterou jsme navštívili a rád bych ji doporučil všem, kteří v podzimních či jarních měsících nevědí kam vyrazit, byl okruh vedoucí z Liběchova po modré turistické značce zpět do Liběchova.

Na přibližně 13 kilometrové trase lesem a přilehlými vesnicemi potkáte stejně jako my mnoho soch vytesaných do pískovcových skal. Autorem těchto soch byl umělec Václav Levý. Díky němu můžete na trase potkat tři čertovy hlavy, kapličku vytesanou do pískovcové skály, sochu hada a mnohé další výjevy.

Jelikož je prosinec, tak naše skautské oddíly čeká mnoho tradičních akcí. Oddíl světlušek a vlčat dozajista navštíví na oddílové schůzce jako každý rok v prosinci Mikulᚠs čertem a andělem. Pro nás druhou největší akcí ve skautském roce je tradiční vánoční schůzka, která proběhne poslední víkend před Štědrým dnem. Na vánoční schůzce si každý rok dáváme pod stromeček dárky, hrajeme nacvičené scénky, hry, zpíváme při kytaře koledy a další písně z oddílových zpěvníků a v neposlední řadě pořádáme přespávání v klubovně.

Betlémské světlo

Už 24. prosince proběhne jako už tradičně rozdávání Betlémského světla, při němž vyrazí lovosičtí skauti a skautky do ulic s lucerničkami, v nichž bude plápolat plamínek světla přivezený až z města Betléma.

Každoročně se skauti z celého křesanského světa snaží přivézt tento symbol Vánoc do všech měst. Proto každoročně všemi možnými dopravními prostředky z Betléma, přes Vídeň a Prahu až k nám do Lovosic doráží onen vánoční plamínek. Skauti ručí za to, že plamínek pochází výhradně z Betléma a tak si jej každý, kdo si o něj řekne, může na štědrý den umístit do jakékoliv svíčky s pocitem poselství Vánoc, jež tento plamínek symbolizuje.

Z tohoto důvodu i naše oddíly tuto akci pořádají a připojují se ke stovkám dalších českých oddílů a tisícům oddílů po celém světě. Jak je možné plamínek získat? První možností je to, že si pro plamínek přijdete do průchodu před potravinami Krátký a spol., kde budou k dispozici naši skauti.

Druhým způsobem je možnost vyzvednutí plamínku u nás ve skautské klubovně, která se nachází na Václavském náměstí ve druhém patře šedivé budovy nad akvaristikou. Vchod do budovy je z ulice směřující k Penny marketu. Plamínek zde bude k dispozici od 9:00 do cca 11:00.

A poslední možností je připálení si plamínku z našich lucerniček, když potkáte naše skauty ve městě, kde budou Betlémské světlo roznášet. O akci budeme v předvánočním čase informovat veřejnost ještě jednou rozhlasem. Pokud si pro betlémské světlo přijdete, vezměte si s sebou prosím vlastní lucerničku nebo svíčku v něčem, v čem ji můžete domů dopravit.

Závěrem Vám všem přejeme příjemné a klidné prožití vánočních svátků a rodinné pohody.

Autor: Vojtěch Hak - Sesmál

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře