Příznaky a prevence u cukrovky se nemá podceňovat, říká diabetoložka Šástková

Foto: pixabay.com/jaytaix
Foto: pixabay.com/jaytaix

Roudnice n/L. - Cukrovka je v dnešní době velkým tématem. O tom, jak ji rozpoznat a jak se nemoc projevuje, hovoří MUDr. Hana Šástková, diabetoložka roudnické nemocnice.

Reklama

Cukrovkou trpí v České republice téměř milion lidí. Počet diabetiků, tedy lidí s cukrovkou, každým rokem stále roste. Od 70. let se počet nemocných lidí více než ztrojnásobil. Je to především proto, že lidé žijí sedavým způsobem života, jedí tučná a sladká jídla, pijí hodně sladkých nápojů a také se zvyšuje faktor stresu v životě, který na vznik cukrovky může také mít zásadní vliv.

Kolik je v Čechách pacientů nemocných cukrovkou?

Podle průzkumů, které máme k dispozici, jich je zhruba 850 tisíc. K tomu je však nutno připočítat dalších 100 až 200 tisíc lidí, kteří zatím o své nemoci nevědí.
Jak je možné, že je takové množství lidí nemocných a nevědí o tom?
Na začátku nemá diabetes druhého typu žádné příznaky. Pokud se nezměří glykémie, tak pacient má diabetes a neví o tom. Na cukrovku se tedy většinou přijde náhodně z rozboru krve. Ráda bych tímto apelovala na lidi, aby nepodceňovali preventivní vyšetření.

Jaké druhy cukrovky existují?

Diabetes je choroba, jejímž typickým příznakem je zvýšená hladina cukru v krvi. Diabetes prvního typu se týká většinou dětí a mladší populace. Projevuje se tím, že organismus nemá schopnost produkovat inzulín, což je životně důležitý hormon. Druhý typ postihuje více lidí, u nás je to asi 750 tisíc. Ve středním a vyšším věku se objeví hyperglykémie, tedy zvýšená hladina cukru v krvi. Nemalou roli hraje dědičný faktor. U převážné části pacientů je však způsoben nevhodným životním stylem. Další formou je gestační diabetes (forma diabetu, která vznikne v těhotenství. Postiženo je v naší populaci asi 1–3% všech těhotných žen) a tzv. sekundární diabetes (sekundárním diabetem označujeme cukrovku, která provází jiné choroby. V roce 2007 trpělo tímto typem diabetu v České republice 10 000 lidí, tj. 1,3% ze všech diabetiků. Patří sem hlavně diabetes při onemocněních slinivky břišní, diabetes při chorobách žláz s vnitřní sekrecí. Chirurgické odnětí slinivky břišní způsobuje cukrovku v 60–100% podle rozsahu a lokalizace výkonu. Nádory slinivky břišní vyvolávají diabetes až v polovině případů.

Mohou lidé nějak odhalit, že mají cukrovku?

Diabetes prvního typu, který vzniká především u malých dětí, se objeví náhle a projeví se typickými příznaky. Nemocní zhubnou, mají žízeň, vypijí 3 až 5 litrů denně. Chodí také často na záchod. U diabetu druhého typu jsou lidé většinou bezpříznakoví. Takto mohou mít cukrovku i roky. Na diabetes mellituss se přijde většinou náhodně, např. v rámci preventivního vyšetření nebo při předoperačním vyšetření. Příznaky DM jsou velká žížeň, časté močení, hubnutí a nehojící se kožní záněty.

U tohoto onemocnění je určitě důležitá kontrola a disciplína, že?

Ve spolupráci s lékařem se dají překonat nástrahy a úskalí, které klade diabetes. Zastávám názor, že pacient musí být v první řadě dostatečně edukován stran diety, režimových opatření, zvýšení fyzické aktivity. Bohužel ne všichni jsou ochotni k tomu takto přistupovat. V naší ambulanci je zhruba třetina všech nemocných léčena inzulinem, 80 procent z nich využívá inzulinová analoga.

Když mluvíme o té disciplíně, prý úzce spolupracujete s nutriční poradkyní?

Ano je to tak, v první fázi je třeba vyloučit onemocnění interního typu, teď mluvím o pacientech se zájmem o služby nutričního poradce. Obráceně většina mých pacientů trpí nadváhou nebo dokonce obezitou (jedná se až o 80% pacientů ). Pak je zcela na místě i odborná úprava jejich stravovacích návyků a tedy odborná konzultace nutričního terapeuta.

Jaké jsou nové trendy v léčbě cukrovky?

V léčbě cukrovky 2. typu se v poslední době objevila řada novinek. Nejvýznamnější z nich je léčba založená na účinku inkretinů (k dispozici jsou léky, které buď zvyšují hladinu hormonu GLP-1 (gliptin) nebo stimulují jeho receptory (GLP-1 agonisté). Tyto léky snižují glykémii, vedou také k mírnému snížení krevního tlaku a předpokládá se, že by mohly mít i ochranné účinky proti kardiovaskulárním komplikacím.

Další zajímavou novou skupinou pro léčbu cukrovky jsou tzv. glifloziny – léky, které zvyšují vylučování glukózy ledvinami. Tím vedou ke zlepšování kompenzace cukrovky, snižování krevního tlaku a k mírnému poklesu hmotnosti. Ačkoliv léčba cukrovky je dosažitelná a dobře rozvinutá, nejdůležitější zůstává prevence v podobě zdravého životního stylu, základem jsou dietní opatření a pravidelná fyzická aktivita, jak již bylo řečeno, ale stále musí být populaci připomínáno!

Zajímavým zpestřením je zařazení stévie do jídelníčku diabetiků. Nové sladidlo na přírodní bázi je získáváno z rostliny stévie sladké. Je až 300krát sladší než cukr a může pozitivně ovlivňovat hladinu cukru v krvi. Stévie je už nyní běžně k dostání ve formě sypkého sladidla, tablet i tekutá! Na trhu se objevují nápoje a jiné potraviny obsahující toto přírodní sladidlo.

Cukrovka jako chronické onemocnění znamená pro pacienta doživotní léčbu, dietní a režimová omezení, se kterými se musí bezpodmínečně smířit, musí je unést a přijmout sám sebe. Pokud to nedokáže, hrozí mu závažné zdravotní problémy.
Diabetologická poradna je otevřena vždy ve středu od 8:00 do 14:30. Pro objednání volejte na tel: 416 858 483.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře