Mojí doménou je porodnictví, říká gynekoložka Mária Procházková

Operace sestupu rodidel. Zdroj: PNSP
Operace sestupu rodidel. Zdroj: PNSP

Roudnice n/L. - V září 2015 nastoupila do Podřipské nemocnice s poliklinikou paní MUDr. Mária Procházková, PhD., MPH. Paní doktorka Procházková pochází z Bratislavy, z lékařské rodiny.

Reklama

Paní doktorko, do roudnické nemocnice se v podstatě vracíte, nevstupujete tedy do úplně nového prostředí…

Ano je to tak, jedu na pětiletky (smích). Po pěti letech se vracím na" místo činu", v mezidobí jsem pracovala jako primářka gynekologicko – porodnického oddělení na Mělníku.

Společně s Vámi se vrátila i Vaše dlouholetá kolegyně, paní MUDr. Coufalová. Velice si vážíme důvěry, kterou jste do naší rodinné nemocnice vložily. Co považujete za hlavní výhodu menších nemocnic?

Právě ta rodinná atmosféra a férovost jednání! Alespoň co já mohu posoudit, vedení vůči mně. Ať už se jedná o provozní či medicínské věci, dohoda a rychlost jednání. Tady když se dohodnou 3 lidé, že ano, tak to platí. Navíc já se opět dostávám do bližšího kontaktu s pacientkami, menší nemocnice rovná se „adresnější" prostředí a to mi vyhovuje.

Pro mne osobně je také příznivé, že na menším pracovišti mohu pracovat v celé šíři oboru - práci na porodnici, provádění malých výkonů i operací skloubit s ambulantní péčí. Na velkých nemocnicích a klinikách je tohle nemyslitelné, tam je nutností specializace na určitou část. Pokud bych se věnovala jen porodnictví, tak by mi chyběla operativa a naopak.

V našem regionu jste poměrně známou a uznávanou osobností. Co chystáte nového a na co se Vaše pacientky mohou těšit?

Mojí doménou je porodnictví. Zakládám si na skloubení odborné stránky s lidskou, velmi důležitá je pro mě individuální péče o rodičky. Ráda bych se proto podílela na rozšíření nabídky služeb porodnice, např. znovu zavádím metodu tlumení bolesti při porodu (paracervikální blok - výrazně snižuje bolest a urychluje porod), chci zavést používání Entonoxu (účinné inhalační analgetikum) při porodu a malých gynekologických výkonech. Druhou mojí hlavní specializací je tzv. operace sestupu rodidel.

Popište, prosím, o co konkrétně se jedná a jak zákrok samotný vypadá?

K prolapsu pánevních orgánů (sestupu rodidel) dochází většinou u starších žen (ale nemusí být pravidlem). V praxi to znamená, že začne klesat děloha a poševní stěny, které se umí dostat až ven. Jedna z možností, dnes asi ta nejúčinnější je voperování síťky pod sliznici. Síťka se ukotví do vazů, které jsou v pánvi, protože se tam nechává trvale, proroste vazivem ženy (stejné síťky se používají např. v chirurgii u řešení kýly). Síťka tak zůstává trvale zafixovaná. Oproti klasickým operačním plastikám, kde se problém opakoval v průběhu několika let až u 70% žen, při této nové metodě má naopak 90% žen navždy pokoj.

Kromě lékařského vzdělání máte také ekonomické vzdělání a titul MPH ( Master of public health) což je obdoba MBA pro zdravotnictví. Jak vidíte pozici malých nemocnic oproti fakultním?

Ve fakultní nemocnici jsem nepracovala, ale pracovala jsem např. v nemocnici v Mladé Boleslavi, což je oblastní nemocnice. Malé nemocnice jsou z hlediska ekonomiky zranitelnější, fixní náklady jsou relativně vyšší. Na druhou stranu mají obrovské opodstatnění z hlediska obslužnosti lidí v regionech.

Reklama

Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře