Je několik druhů anestezie. Její výběr záleží na mnoha faktorech, říká anesteziolog Petr Kučírek
Roudnice n/L. - "Dobrý anesteziolog včas, správně a rychle rozpozná komplikace a stejně tak je řeší. A ještě něco: kvalitního anesteziologa poznáte jednoduše - pacienti před vámi si na něj vůbec nevzpomínají," říká v rozhovoru anesteziolog Petr Kučírek z Podřipské nemocnice s poliklinikou.
Co všechno dělá anesteziolog?
Anesteziolog se stará o pacienty už při předoperačních vyšetřeních a studuje všechny informace o jejich zdravotním stavu. Potom vyhodnotí, který typ anestezie, a která anestetika by pro ně byla ta nejvhodnější, a pečlivě pacienty sleduje po celou dobu zákroku. Zajišťuje také péči o ventilované a dlouhodobě ventilované pacienty (na oddělení JIP). Nicméně 90% práce je na operačním sále. Náročný je start (tedy úvod do anestezie) a konec (probouzení).
Kdy je „vhodnější" celková a kdy místní anestezie? Můžu o tom vůbec nějak rozhodovat?
Volba anestezie záleží na rozsahu zákroku, na požadavcích operatéra, na zdravotním stavu, ale i na našem přání. Celková narkóza se většinou používá u velkých plicních, hrudních, břišních a cévních operací. Při velkých a bolestivých zákrocích lékaři s oblibou využívají kombinovanou anestezii, tedy tzv. periferní blokádu nebo neuroaxiální blokádu spolu s celkovou. Díky tomu nám mohou i po probuzení z narkózy podávat léky proti bolesti přímo tam, kde jsou potřeba. Místní anestezie se užívá především pro kratší výkony, kde se neočekává velká ztráta krve.
Pojďme si říci více právě o té už zmíněné periferní blokádě (svodné anestezii)? Od začátku roku 2015 mají také pacienti Podřipské nemocnice možnost zvolit tento typ anestezie. O co se přesně jedná, pro koho a kdy je vhodná?
Ano, jedná se o poměrně novou záležitost v naší nemocnici. Touto anestezií dochází k blokádám nervových pletení a jednotlivých nervů. Při neuroaxiální blokádě se podává anestetikum přímo do mozkomíšního moku nebo epidurálního prostoru. Blokády periferních nervových pletení a nervů využíváme zejména k operačním výkonům na dolní polovině těla (ortopedické, chirurgické nebo některé gynekologické zákroky) a krku, kde není třeba dosáhnout znecitlivění celé končetiny či části, případně kde jiné techniky anestezie nejsou žádoucí vzhledem k celkovému zdravotnímu stavu klienta. Úplnou novinkou je používání sonografické navigace a kontrola aplikace anestetika k perifernímu nervu.
Jaké jsou její výhody?
Výhodou je, že pacient má zpravidla menší bolesti a nastupují pomaleji. Dokonce rekonvalescence pacientů je rychlejší než při celkové anestezii. U ortopedických operací na dolních končetinách je menší riziko trombotických komplikací.
O anestezii panuje řada mýtů např. obava, že se pacient nečekaně probere uprostřed operace. Je to vůbec možné?
Ne, to se opravdu nestává. Anesteziolog pečlivě sleduje bdělost a citlivost pacienta a po celou dobu výkonu udržuje narkózu na dostatečně hluboké úrovni. Začne-li se přece jenom pacient probírat, není problém zvýšit dávku anestetika podávaného do žíly nebo vdechováním.
Závisí průběh anestezie na kvalitě anesteziologa?
Rozhodně. Samotný průběh a probuzení po celkové anestezii závisí plně na erudici anesteziologa. Dobrý anesteziolog včas, správně a rychle rozpozná komplikace a stejně tak je řeší. A ještě něco: kvalitního anesteziologa poznáte jednoduše - pacienti před vámi si na něj vůbec nevzpomínají.