Homeopatie umožňuje individuální přístup k léčbě pacientů, říká D. Stehlíková

Mgr. Dagmar Stehlíková
Mgr. Dagmar Stehlíková

Na téma homeopatie jsme si povídali s magistrou Dagmar Stehlíkovou, která v lékárně Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem pracuje od března 2008. Je absolventkou farmaceutické fakulty v Hradci Králové, při UK v Praze. V roce 2012 absolvovala dvouletý kurz Akademie klasické homeopatie. Od stejného roku provozuje v lékárně Podřipské nemocnice homeopatickou poradnu.

Reklama

Na otázku, jak se vlastně dostala k homeopatii, s úsměvem říká: "Homeopatie ke mně přišla určitou náhodou, ale nic v životě není náhodné. Na vysoké škole jsme měli nepovinný volitelný předmět, který mě neoslovil. Později, při mé praxi v lékárně se mi dostaly do rukou letáčky českého výrobce AKH (Akademie klasické homeopatie) a tehdy jsem neodolala."

Čím se zabývá homeopatie?

Úplně jednoduše, homeopatie podporuje samoléčící schopnost organismu a v tom je její hlavní princip. Umožňuje individuální přístup k diagnostice a léčbě pacientů. Je vynikající preventivní léčbou, protože pacienta bere a léčí vždy jako celek. Lze říci, že je to léčba „šitá na míru“.

Kdy je lepší dát přednost homeopatikům před klasickou léčbou?

Z mého pohledu lékárníka je to spíše pocitová záležitost. Když vycítím, že je pacient nakloněn alternativnímu způsobu léčby, nabízím jako ekvivalent také homeopatika. Obecně je však homeopatie velmi vhodná především pro těhotné a kojící ženy, děti již od narození, alergiky, pro jedince, kteří špatně snášejí alopatickou léčbu.

Hradí zdravotní pojišovny homeopatika?

Ne, pacient hradí 100% nákladů. I přesto se však klienti opakovaně vrací. Hlavním důvodem, který uvádějí, je to, že jim homeopatická léčba pomáhá. Dokonce někteří z nich jsou po jisté době své „homeopatické praxe“ sami schopni odhadnout, jaký homeopatický lék pro sebe a své blízké zvolit, popř. svou volbu konzultují se mnou.

Pozorujete stoupající zájem o homeopatika či alternativní způsoby léčby obecně?

Ano, lidé se na ně ptají. Obecně jsou této formě léčby více nakloněny maminky s malými dětmi. Zde musím potvrdit, že perfektně fungují „reference“ a často se mi stává, že maminka přichází k nám do lékárny a ptá se přímo na mě, protože se doslechla o naší homeopatické poradně.

Jak správně užívat homeopatika?

Výběr léku a potřebnou dávku vždy určí homeopat na základě podrobného rozhovoru s klientem. Tablety se nechávají volně rozpustit v ústech, u velmi malých dětí se mohou nechat rozpustit/rozdrtit v malém množství vody (mléka) a podávat tzv. na lžičku nebo s jídlem, větší děti mohou lék rozkousat. Výhodou „českých homeopatik“ je, že díky novým technologiím při výrobě nemají žádná omezení typu před/po jídle, po kávě, druhu zubní pasty apod. Bohužel ne každá lékárna je vybavena jednak homeopatickými léky, ale především odborným a v tomto ohledu vyškoleným personálem. Pokud vám tedy ve vaší lékárně neporadí, doporučuji se obrátit na veřejnou odbornou informační službu právě při AKH, a už telefonicky nebo emailem. Homeopatika lze užívat i preventivně. Délka léčby (obvykle od dvou týdnů do tří let) závisí na diagnóze, složitosti případu, na tom, jaký čas uplynul od vzniku obtíží. Obecně se dá říct, že rychle vzniklé a krátce trvající potíže lze řešit rychle. A naopak. Ovšem nutno zdůraznit, že každý organismus je jiný, tudíž také průběh léčby je individuální.

Existuje riziko samoordinování homeopatiky?

Buď se trefíte a pomůže vám to, nebo jste vybrala špatný lék a nic se nestane. Každopádně homeopatické léky nevyvolávají žádné vedlejší a nežádoucí účinky a nemůžete se jimi předávkovat. Kombinace s léčivy klasické medicíny je možná. Oba přístupy se vzájemně doplňují.

Co vše lze homeopatiky léčit?

Důležité je, že homeopatie nepracuje jen na fyzické, ale i na psychické stránce. Naše fyzické tělo a psychika fungují jako spojené nádoby. Ale zpět k Vaší otázce, v podstatě všechno. Já se nečastěji setkávám s dětskými nemocemi: časté nachlazení, rýma, kašel, bolest zubů. Psychické problémy a strachy nejen u dětí. Dále pak kožní problémy, záněty močových cest, zažívací potíže všeho druhu, bolest hlavy a mnoho dalších...Homeopatie patří mezi nejznámější a nejdiskutovanější oblasti alternativní medicíny.

Na závěr se Vás tedy musím zeptat, co říkáte na názor, že jde převážně o „cukr s placebo efektem“?

Ano, setkávám se i s tímto názorem. Nejpádnějším argumentem je, že homeopatika zcela běžně, a musím dodat, velmi úspěšně, používají při své léčbě také někteří veterináři. A upřímně, zvířata na placebo efekt moc nedají.

Navštivte homeopatickou poradnu. Po předchozí telefonické dohodě ve všední dny od 10 - 15 hodin. Tel: 416 83 11 82

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře