Doma se cítím trochu sama, proto využívám Denní stacionář, říká Zdeňka Hlůžková

Denní stacionář. Foto: archiv PNSP
Denní stacionář. Foto: archiv PNSP

Roudnice n/L., Budyně n/O. - Zdeňka Hlůžková se narodila v roce 1925 v Budyni nad Ohří a ve svém rodném městě bydlí dodnes. Do Denního stacionáře (DS) roudnické nemocnice dochází už 8 let. Na svůj věk rozhodně nevypadá, působí velmi vitálním dojmem, přestože se v loňském roce, jak sama říká, potýkala s vážnými zdravotními problémy.

Reklama

Proč jste se rozhodla využít služeb Denního stacionáře?

Víte, mně je 90 let. A v tomto věku už nejsem tak soběstačná jak bych chtěla a popravdě není ani moc zábavné být celý den sama doma. Navíc můj syn Karel (celkem má 3 děti) pracuje tady v roudnické Léčebně dlouhodobě nemocných řadu let jako údržbář a tak zná služby DS velmi dobře a věděl, že mě sem může s klidným svědomím svěřit. A má mě vlastně tak trochu pod kontrolou!

Jak dlouho stacionář navštěvujete?

Do stacionáře dojíždím s menší přestávkou už 8 let, bývám tu 3x až 5x týdně.

Jak se sem z Budyně dopravujete?

Jezdím autem, které sváží klienty stacionáře. Zpravidla obě cesty. Je to velmi pohodlné.

Jak vypadá běžný den v DS?

Ráno, většinou už před sedmou hodinou ranní jsem ve stacionáři, snídáme, pak se věnujeme ručním pracem, jako je šití, háčkování, tvorbě různých suvenýrů z papíru. Výrobky vystavujeme a prodáváme na různých akcích. Trochu mě mrzí, že od loňského roku už mi to tak nejde. Bohužel už nejsem tak zručná, jak jsem bývala. Pak je svačina, často nějaký koláč s ovocem, který si tady společně upečeme, trochu popovídáme, trénujeme pamě a podobně, pak už je oběd. No a taky podnikáme výlety po okolí. Zrovna minulý týden jsme byli v Muzeu osobních automobilů a motocyklů v Terezíně. Jsou tam auta z dob socialistické éry,(převážně z období 1960-1990), takže jsme vzpomínali, čím jsme jezdili, ale tohle zrovna bylo víc pro chlapy, já to jen tak „prolítla"… Když je hezky, jsme v parku areálu. Kolem třetí už jsem většinou zase doma.

Co se Vám zde nejvíce líbí?

Jsem ráda v kolektivu, prostě mezi lidmi. V Budyni, přestože jsem tam celý život už vlastně nikoho neznám. Všichni moji vrstevníci už většinou nejsou mezi živými a tak se tam cítím trochu sama. Tady je dobré jídlo a celkem si užijeme i nějakou tu srandu. Těšíme se například i na vystoupení dětí z mateřských škol, které nám chodí zpívat.

Máte recept jak se dožít vysokého věku?

Mám, já ráda a hodně spím. Většinou usínám už kolem 19 hodiny.

Službu Denní stacionář poskytuje Podřipská nemocnice s poliklinikou občanům města Roudnice nad Labem a jejich spádových obcí. Pobyt v denním stacionáři umožňuje uživatelům prožívat kvalitní život mezi vrstevníky a nadále žít ve svých domovech mezi svým blízkými a přáteli. Provozní doba pondělí až pátek, od 7.00 - 17.00 hodin. Více informací na TEL: +420 602 424 301.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře