Dokončila se rekonstrukce vodoléčby v roudnické nemocnici, říká lékařka rehabilitace Jana Hůlková

Jana Hůlková. Foto: archiv PNsP
Jana Hůlková. Foto: archiv PNsP

Roudnice n/L. - Lékařka rehabilitace roudnické nemocnice Jana Hůlková hovoří v rozhovoru o zkušenostech s rehabilutačními metodami i o novinkách připravovaných v Podřipské nemocnici.

Reklama

Do Podřipské nemocnice s poliklinikou přicházíte z mělnické nemocnice, kde jste pracovala jako vedoucí lékař na RHB oddělení. Jak se Vám v Roudnici líbí a co byste ráda zavedla z minulého působiště zde v Roudnici?

V Roudnici se mi zatím líbí, setkala jsem se vždy s příjemným jednáním ze strany personálu i pacientů. Nemocnice je teď v období velkých změn a rekonstrukcí, což působí velmi pozitivně, i když to přináší některé provozní problémy. Na novém pracovišti jsou proti minulému rozdílné prostorové podmínky, je zde mnohem rozsáhlejší vodoléčba, ale základní potíž, dlouhé objednací doby k léčbě, jsou zřejmě ve všech rehabilitačních zařízeních podobné. Ráda bych nejprve zavedla možnost časnějšího přijímání akutních pacientů k léčbě. Jsem na pracovišti teprve druhý měsíc, dokončila se rekonstrukce vodoléčby, takže s dalšími nápady bych raději počkala.

Dozvěděla jsem se, že máte bohaté zkušenosti jako lékařka, kterými obory jste ve své praxi prošla?

Po promoci jsem začínala na neurologickém oddělení- tehdy v Kralupech nad Vltavou, kde jsem pobyla několik měsíců. Později jsem pracovala na interně, geriatrii, krátce i jako praktický lékař a posledních téměř 17 let jako primářka rehabilitačního oddělení.

Prý u svých pacientů používáte metodu suché jehly, můžete popsat, o co se přesně jedná?

Je to metoda reflexní léčby, kterou se často daří odstranit svalové spasmy v oblasti páteře. Používají se nejtenčí injekční podkožní jehličky, které se na určená místa zapichují několik milimetrů pod kůži a ponechají se takto cca 5-10 minut. Jejich působením dochází ke zvýšení prokrvení kůže i příslušných hlubších vrstev tkání a následnému uvolnění bolestivých míst. Výhodou je vyloučení rizika alergie, protože jehličky jsou skutečně „suché" tj. bez jakéhokoliv léčiva.

Také se prý specializujete na osteoporózu, vysvětlete prosím...

Když jsem začínala pracovat na rehabilitační ambulanci, vadilo mi, že často je na rentgenových snímcích popisována – kromě dalších změn- i osteoporóza, která byla víceméně opomíjena. V té době se osteoporóza naštěstí začala stávat velmi diskutovaným problémem a nastal rozvoj diagnostiky i možností léčby. Osteoporóza popisovaná na RTG snímcích je víceméně orientační hodnocení, přesné vyšetření hustoty kostní hmoty se jmenuje denzitometrie a v posledních letech je již dobře dostupné na specializovaných pracovištích. Ke správné diagnóze je třeba i vyšetření laboratorní. Léčba osteoporózy je jistě medikamentózní, ale lví podíl na úspěchu má právě pohyb a aktivní přístup pacientek i pacientů k léčbě. Tady je právě místo pro rehabilitaci- nejen masáže a jiné příjemné pasivní procedury, ale především pro nácvik pravidelného cvičení a získání potřebných informací. Ještě větší úspěšnost je samozřejmě u prevence osteoporózy. Ze své dosavadní praxe mohu říci, že velká část pacientek má zájem pro své zdraví hodně udělat a tomu pak odpovídají i výsledky kontrolních vyšetření.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře