Daniel Pitek, který žije a podniká pod Milešovkou, obdržel Cenu Josefa Vavrouška

Daniel Pitek. Foto: archiv Petra Panaše
Daniel Pitek. Foto: archiv Petra Panaše

LITOMĚŘICKO - Daniel Pitek, který žije a podniká pod Milešovkou, obdržel Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin ve prospěch udržitelného způsobu života a životního prostředí. Toto ocenění uděluje každoročně Nadace Partnerství. Je spjato se jménem předního českého ekologa, ministra životního prostředí ČSFR Josefa Vavrouška, který v roce 1995 tragicky zahynul při pádu laviny.

Reklama

"Pokud si člověk uvědomí, že není vládcem a pánem této země a přírody, ale jednou její součástí, a začne se podle toho chovat, tak se mu bude žít lépe. Každý můžeme přispět k proměně smýšlení lidí a nepotřebujeme k tomu velké vzdělání nebo výjimečný talent, stačí jen chtít a udělat konkrétní čin ve prospěch celku," uvedl k ocenění Daniel Pitek.

Na čerstvém držiteli Ceny Josefa Vavrouška je podle jeho kolegů výrazná především jeho činorodost a právě ochota pracovat ve prospěch celku.

Než aby si v klidu užíval vydělaných peněz, postupně nakoupil stovky hektarů zemědělské půdy a začal na ní vysazovat zaniklé ovocné sady, obnovovat vykácené remízky, zakládat mokřady, tůně a rybníky. Kromě obchodování se dřevem a sádrokartonem provozuje ekologické zemědělství, založil jelení farmu, chová ovce a koně.

Úspěšně bojoval proti plánům developerů zastavit satelitním městečkem pole pod Milešovem, nyní se angažuje hlavně v boji s mysliveckou lobby a hájí zájmy drobných vlastníků zemědělské a lesní půdy.

Tím ale výčet jeho aktivit nekončí. Je členem stráže ochrany přírody a krajiny v CHKO České středohoří. Stál u zrodu Milešovského spolku přátel přírody, kterému předsedá. Angažuje se v Asociaci soukromého zemědělství, České společnosti ornitologické či v Pro-bio svazu. Aktivně se zasazoval mimo jiné o obnovu historické trati přes České středohoří, vystupoval proti prolomení limitů hnědého uhlí v severních Čechách a proti výstavbě logistického centra kamionů na hřebeni Krušných hor.

Věnuje se také problematice hospodaření s vodou v krajině. Na svém hospodářství v Milešově pravidelně organizuje akce pro veřejnost, například Milešovské vítání jara či zimní věšení ptačích budek.  Zároveň je také člen předsednictva Strany zelených a lídrem koalice SZ a Pirátu pro nadcházející krajské volby.

Autor: Petr Panaš

Reklama

Hodnocení

4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře