Libochovice partnerství s Lunzenau obohacuje

Starostové Libochovic a Lunzenau. Foto: archiv Petr Hlavička/Město Libochovice
Starostové Libochovic a Lunzenau. Foto: archiv Petr Hlavička/Město Libochovice

LIBOCHOVICE - Libochovičtí mají partnerství s německým městem Lunzenau. V dubnu 2014 delegace ze Saska zasadila strom u školy, od té doby proběhlo několik výletů v Německu.

Reklama

Obě města navázala partnerství a odstartovala společné projekty. Navíc města jsou turisticky vnímána, neboť Libochovice mají zámek, Lunzenau hrad - Rochsburg.

V roce 2016 například proběhl výměnný pobyt žáků základní školy. V květnu libochovičtí žáci pobývali v Lunzenau. Z německé strany bylo zajištěno ubytování, stravování i doprava.

Starostka Jana Holá projednala se svým protějškem, starostou Lunzenau Ronny Hofmannem, žádost o dotaci podané do Fondu malých projektů Euroregionu Krušnohoří/Erzgebirge, a to na dvě akce - jednodenní pobyt libochovických mažoretek, které vystoupily s dechovým orchestrem Lunzenau.

Druhou akcí byl pobyt fotbalové Staré gardy, která sehrála odvetný zápas s německými fotbalisty.

Obě akce se uskutečnily v září 2016.

V prostorách evangelické střední školy se konal Německo-český školní festival s bohatým programem. Libochovické mažoretky vystoupily pod vedením Jaroslavy Svobodové před německým publikem. Odpolední program mažoretek byl s dechovým orchestrem.

O vystoupení libochovických mažoretek se psalo i v německém regionálním deníku.

Stará garda fotbalistů sehrála utkání v Lunzenau hned druhý den. Libochoviští fotbalisté prohráli 1:4.

Kromě prohlídky místního hradu Rochsburg se konalo i společné grilování.

Dalším společným projektem má být rekonstrukce budovy bývalé střední školy na náměstí 5. května v Libochovicích. Projektová dokumentace je již dokončena, stavební povolení nabylo právní moci.

V prvním patře bude umístěna městská knihovna a budou zde i další prostory. V nich se mají konat společné akce s německou stranou.

"Výměnné pobyty s německou stranou (dětí, sportovců, zájmových spolků) jsou velkým přínosem nejenom v prohlubování německého jazyka, ale dobrou výměnou zkušeností a poznávání života a zvyků jiné země," říká starostka Libochovic Jana Holá.

SOUVISEJÍCÍ: OBRAZEM: U školy v Libochovicích roste strom z partnerského města Lunzenau

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře