Zmizí z litoměřické Palachovy ulice unikátní historický Litfassův sloup?

Stavebí úpravy v Palachově ulici. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Stavebí úpravy v Palachově ulici. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LITOMĚŘICE /POLEMIKA/ - Jak bude vypadat nová podoba Palachovy ulice v centru Litoměřic? Veřejnost vizualizaci ani nemohla shlédnout, nebo snad ano? Avšak zajímavostí je, že zmizet z rohu ulice Palachova - Turgeněvova má unikátní a historický Litfassův sloup.

Reklama

I takové na první pohled drobnosti utváří architekturu a neznalost může zníčit i historický odkaz našich předků.

Na jedné straně vedení města hlásá, že památky v centru Lioměřic se mají zachraňovat - viz příklad bývalého areálu pivovaru s komínem - na straně druhé "šmahem" je schopno je zníčit.

Je to právě vedení města, které zastupuje zájmy investora v případě rekonstrukce Palachovy ulice.

Architekt či inženýr něco navrhne, avšak je na investorovi, aby si vše "ohlídal" a korigoval.

Ideový námět tvoří politická reprezentace, které mají pomáhat odborníci. Město Litoměřice má městského architekta, jehož úkolem je kultivace, ochrana a rozvíjení veřejného prostoru.

Když se projektuje či navrhuje, vždy je na začátku procesu mnoho neznámých. Zkušený architekt či projektant musí umět zvládnout mnoho procesů - od ideového námětu, přes vizi až po technické podmínky a užitné vlastnosti.

S tím souvisí nejen stavební normy, technické předpisy, požadavky na bezpečnost, bezbariérovost i dopravní podmínky, ale také umět kombinovat historické prvky s moderními prvky.

O co tedy jde?

Litoměřice jsou unikátní v tom, že se dosud zachovalo několik originálních reklamních poutačů, které jsou doslova historickým odkazem reklamy a marketingu.

Na rohu Palachovy a Turgeněvovy ulice stojí plakátovací sloup ve své původní (avšak omšelé) podobě. Je to de facto památník.

Jmenuje se Litfassův sloup.

Proč tento název, který je i v současném Německu zcela běžné označení pro tento typ reklamní plochy?

V 19. století se v evropských městech začaly objevovat plakátovací sloupy. Jejich úkolem bylo zamezit vylepování plakátů na fasády domů. V té době začal skutečný rozmach pouliční reklamy.

Válcovité plochy se poprvé objevily v Berlíně a podle jejich objevitele se jim dodnes říká Litfassovy sloupy.

Ten litoměřický z rohu této ulice je unikátní v tom, že vypadá skutečně jako z 19. století. Je totiž rozdíl mezi tímto sloupem a tím na rohu ulice Pokratická - Bojská, kde je to jen betonová skruž bez architektonické přidané hodnoty.

Reklamní, neboli Litfassův sloup je součástí městského mobiliáře. Pořádně ani nevíme, jaký typ mobiliáře byl zvolen pro Palachovu ulici. Patří sem osvětlení, lavičky, odpadkové koše i reklamní plochy.

Z historického pohledu Palachova ulice je součástí rozvoje města v 19. a 20. století. A je nutné k tomu tak přistupovat.

Zatímco na Mírovém náměstí v rámci středověkého jádra města jsou artefakty jako kamenná kašna či dlažba, do Palachovy ulice jistě patří zachování Litfassova sloupu.

SOUVISEJÍCÍ: Nejen Palachova, ale i Pokratická ulice v Litoměřicích bude rozkopaná

(Autor textu je autorizovaný inženýr v oboru pozemní stavby)

Reklama

Hodnocení

3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře