Zjištění. Lízlová půlmilionový rozdíl v daru Lovochemie na náměstí řešila na poslední chvíli
Lovosice /EXKLUZIVNĚ/ - Ještě než Lenka Lízlová skončila jako starostka Lovosic, v rámci "uklízení" v úřadu na poslední chvíli formálně dořešila zhruba půlmilionový "renonc" v daru Lovochemie na vybudování zastřešení tzv. Zeleného náměstí, které ale nestojí.
Financování rekonstrukce a přestavby parku na betonovou plochu v ulici Osvoboditelů v centru Lovosic je natolik zajímavé, že lze na něm demonstrovat přípravu, zajišťování peněz a celkový průběh rozsáhlého projektu ze strany bývalého vedení lovosické radnice. To tvořila ČSSD s komunisty a zástupci strany Věci veřejné.
Pikantní je, že část bývalého vedení města - KSČM - je koaličním partnerem ANO, které má v radě města dva zaměstnance Lovochemie (Vladimír Hieke a Libuše Tomanová, která je asistentkou generálního ředitele chemičky). Za komunisty před tím i nyní je (byl) radním Milan Šramota.
Pro připomenutí: v současné radě města sedí i Jan Landa a Jiří Puchar, kteří jsou nyní v koalici za ANO a v minulém volebním období byli za Věci veřejné.
Jak MojeLitoměřicko.cz již v předchozích článcích popsalo, nejvíce nejasností se vznáší nad nerealizací zastřešení. Radnice nejprve získala sponzorský dar ve výši 1,5 milionu korun, pak 300 tisíc korun. Přesto přístřešek nestojí. Avšak peníze dárcům nebyly vráceny.
"Peníze byly darovány Lovochemií s tím, že budou použity na zastřešení," sdělil na dotaz MojeLitoměřicko.cz v říjnu 2014 Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu, pod který Lovochemie patří.
Jedná se o částku 1,5 milionu korun. Smlouva mezi městem a chemičkou byla podepsána 27. prosince 2012. "Smlouva byla podepsána za Lovochemii podle platných firemních řádů," řekl Karel Hanzelka.
Jenže peníze na vybudování zastřešení nebyly použity. Pikantní je, že Lovochemie se to dozvěděla až v srpnu 2014, tedy v době, kdy už park byl realizován a chodili po něm lidé.
Aby vše bylo formálně dáno do pořádku, Lovochemie podepsala dodatek - změnu účelu sponzorského daru - 6. srpna 2014. Tedy pár dní poté, co MojeLitoměřicko.cz poprvé upozornilo na nesrovnalosti s nerealizací přístřešku.
ČTĚTE: Lovochemie darovala 1,5 milionu na zastřešení. Město použilo peníze na něco jiného
Peníze od Lovochemie nakonec nebyly použity na zastřešení náměstí, které nebylo realizováno, ale na betonové pódium. Jenže podle rozpočtu podium nestálo 1,5 milionu korun, ale zhruba 965 tisíc.
Proto vznikl dodatek smlouvy číslo 2, a to pár dní poté, co na nesrovnalosti ve financování upozornilo MojeLitoměřicko.cz.
"Dodatkem č. 2 darovací smlouvy uzavřené mezi Lovochemií a městem Lovosice došlo pouze k upřesnění původně definovaného účelu daru v rámci celkové revitalizace parku," sdělil v listopadu 2014 na dotaz MojeLitoměřicko.cz Karel Hanzelka z Agrofertu. "Lovochemie vyslovila souhlas s upřesněním účelu využití daru kromě vybudování terasovitého sezení v centrálním parku též na vybudování přilehlé plochy terasovitého sezení."
Podle Hanzelky na tomto místě by mělo město Lovosice pořádat významné společensko-kulturní akce, včetně akcí pořádaných školskými zařízeními. "Dochází tak ke konkretizace účelu zamýšleného původní darovací smlouvou, s čímž společnost Lovochemie souhlasí. Vyúčtování těchto prostředků bylo společnosti Lovochemie doloženo," dodal mluvčí Agrofertu.
ČTĚTE:
Kauza Park Lovosice. Město utopilo statisícovou dotaci v základech neexistujícího zastřešení
Odhalení Park Lovosice. Lízlová a spol. matou s nerealizací přístřešku veřejnost
Park Lovosice. Město navýšilo firmě peníze v době, kdy bylo zřejmé, že stavbu nestihne včas