Zdravotní sestra a poslankyně Monika Jarošová: Pravda o nemocnici a pronájmu v Litoměřicích

Poslankyně Monika Jarošová. Foto: Facebook/Monika Jarošová
Poslankyně Monika Jarošová. Foto: Facebook/Monika Jarošová

LITOMĚŘICE - Zdravotní sestra z litoměřické nemocnice a současná poslankyně Monika Jarošová (SPD) se rozhodla ze svého pohledu veřejně popsat podstatu, o co jde v kauze chystané údajné "privatizace" neboli pronájmu nemocnice v Litoměřicích.

Reklama

"Litoměřická radnice s vedením nemocnice se rozhodli o převedení nemocnice na akciovou společnost, kdy většina občanů a zaměstnanců nepochopila smysl. Teprve nedávno rozkryla radnice část karet a sdělila, že město již nedokáže dále spolufinancovat nemocnici," píše v úvodu příspěvku na svém Facebooku Monika Jarošová.

"Společným rozhodnutím byl návrh na propachtování nemocnice, jinak řečeno jde o pronájem provozu strategickému partnerovi, který údajně bude lepším hospodářem než radnice města Litoměřic. Na veřejném zasedání bylo publikováno, kolik korun muselo investovat město, aby udrželo nemocnici v chodu. Cíle bylo dosaženo- vyvolat strach mezi radními, na první dojem laik nabyl dojmu, že je nemocnice před krachem. Všechny námitky opozice byly smeteny ze stolu bez jakéhokoli logického vysvětlení," uvádí dále.

SOUVISEJÍCÍ: Pacht pro nemocnici v Litoměřicích. Lidé z radnice, kteří hledají nájemce, nejsou věrohodní, tvrdí Hassan Mezian

"Domnívám se, že není důvod spěchat. Je lepší s tím počkat. Není zcela pochopitelné, proč zrovna v současnosti musí být nemocnice v Litoměřicích pronajmuta," říká senátor Hassan Mezian. "Dalším důvodem, proč není vhodné, aby nyní byla pronajmuta nemocnice, jsou lidé, kteří tyto kroky tímto směrem činí. Pro mě – podle mého názoru – nejsou věrohodní. Sám na vlastní oči jsem viděl, jaké kroky tito lidé činí, když jsem sám v roce 2012 odcházel z rady města."

Monika Jarošová dále konstatuje: "Nemocnice, která donedávna hospodařila v pozitivních číslech jen s minimální podporou radnice, je náhle v dluzích, dle některých dokonce před krachem, který bude prý v budoucnu bez strategického partnera nevyhnutelný. Celá situace vyvolává mnoho otázek a pochybností, které si veřejnost právem klade: je skutečný dluh dluhem nebo jde o mediální bublinu? Kdo odpovídá za aktuální hospodářskou situaci nemocnic jako největšího zaměstnavatele v regionu Litoměřicka? Komu vyhovuje zadlužená nemocnice?"

Podle poslankyně a zdravotní sestry se odpovědi přímo nabízejí.

"Těžko lze vysvětlit prodej nezadluženého prosperujícího podniku, proto se musí vytvořit jakýmkoli způsobem dluh, aby vznikl dojem, že jiná cesta není než prodej nebo pacht. Vše se odehraje cestou divadla, tzv. veřejná soutěž, kde jsou předem rozdané karty a vytvořené podmínky pro jediného vítěze," konstatuje Monika Jarošová.

SOUVISEJÍCÍ: David Rath kandiduje do Senátu. Chce bojovat proti privatizaci nemocnice v Litoměřicích, tvrdí

"Vítěz má jediný zájem vydělat peníze za každou cenu bez ohledu na skutečné potřeby pacientů a lidí. Z hlediska ziskovosti v klidu dříve nebo později uzavře ztrátová oddělení, jako příklad nemocnice v Lounech, ta byla nakonec přeměněna na LDN, protože jediná slušně vydělává. Občané musí jezdit do vzdálených zařízení, stačí se jich optat, jak se jim to líbí," upozorňuje.

Co z toho pro nás vyplývá? ptá se litoměřická poslankyně. A nabízí odpovědi.

"1.) Jestliže MN hospodařila v minulosti dobře a nyní je ve špatné hospodářské situaci, je třeba pohnat k přímé odpovědnosti vedení nemocnice a radnici Litoměřic.  Jde o špatné hospodaření, nebo kriminální čin nebo o jasné klamání veřejnosti. Končící vedení radnice nemá těsně před komunálními volbami žádné právo se dopouštět tak zásadních kroků, jež by v budoucnu znamenaly likvidaci nemocnice.

2.) Je otázkou, proč nebyla provedena analýza a hloubkový nezávislý audit hospodaření nemocnice.

3.) Akciová společnost, která pořádně nezačala fungovat, již dává nemocnici do pachtu jiné a.s. která bude za každou cenu generovat zisk do kapes akcionářů, je to logické, tam kde dochází ke konfliktu ekonomických zájmů soukromého podnikatele, končí humanita a etika. Naprosto ztrátové je např. onkologie, infekční, neurologie, naopak efektivní jsou plastická chirurgie, léčba sterilit atd.

4.) Je nutné za každou cenu zastavit výběrové řízení na propachtování nemocnice. Nadefinovat, že zisk a.s. se musí reinvestovat do rozvoje nemocnice, tzn. že zisková akciová společnost by se fakticky změnila na neziskový subjekt.

5.) Vytvořit a jmenovat nové vedení nemocnice, které by provedlo hloubkovou analýzu situace ve spolupráci se zaměstnanci nemocnice a nejširší laickou i odbornou veřejností a vypracovalo na podkladě výsledků této analýzy strategickou koncepci provozování nemocnice po dobu nejméně dvou let."

SOUVISEJÍCÍ: Chlupáč a Krejza mlčí. Lončák se rozepsal

Redakcí MojeLitoměřicko.cz byl písemně osloven kandidát do Senátu a starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. Nebo místostarosta Litoměřic a poslanec Karel Krejza (oba z ODS). Neodpověděli. Naopak na výzvu k reakci zareagoval předseda představenstva Nemocnice Litoměřice a litoměřický radní Radek Lončák (z ODS).

Monika Jarošová dále na svém Facebooku dále uvádí.

"Víte, že: Nabídku do výběrového řízení mimo jiné potvrdily společnosti Krajská zdravotní, jež provozuje pět nemocnic v kraji, a Penta Hospitals CZ, která je náhle přejmenována na Litoměřickou zdravotní?

Penta je vlastníkem Litoměřického deníku?

Noviny VAŠE LITOMĚŘICKO 24 má s nemocnicí smlouvu o pozitivní spolupráci, tzn., že se musí se o ní psát jen "hezky" a za tuto službu platí 5 000 Kč měsíčně?

Co nás jako občany čeká, pokud "výběrové řízení“ vyhraje Penta, o čemž si už cvrlikají vrabci na střeše? Je to systém jak zlikvidovat funkční zdravotnictví?"

Podle Moniky Jarošové je "nejhorší psychologická rafinovanost, kdy 5 let vše půjde ve starých kolejích, pak bude najednou bankrot nebo přesun do oblasti LDN. Připomíná to poker, kdy všichni hrají falešnými kartami, pro občany a voliče hrají divadlo, které zaplatí především pacient a vlastně my všichni," uzavírá ve svém příspěvku poslankyně.

Reklama

Hodnocení

3.65 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře