Žáky litoměřických základních škol čeká testování znalostí

Gymnázium Josefa Jungmanna. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Gymnázium Josefa Jungmanna. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice /EXKLUZIVNĚ/ - Jaká je kvalita znalostí žáků základních škol zřizovaných městem Litoměřice má v příštím školním roce otestovat odbor školství. To plánuje testy pro 5. a 8. ročníky ZŠ.

Reklama

Ta zpráva zazněla "jakoby mimochodem". "Nevidím tady ředitele základních škol, takže asi budou překvapeni. Plánujeme testování žáků," řekl místostarosta Karel Krejza (ODS). Novinku prozradil na debatě-kulatém stolu o spolupráci mezi městem a Gymnáziem Josefa Jungmanna (GJJ).

Právě na této debatě se řešila kromě fungování střední školy i úroveň výuky základních škol. Z těchto škol totiž míří žáci i na litoměřické gymnázium.

Ředitel GJJ Miloš Štyks (zřizovatelem školy je Ústecký kraj - pozn.red.) čelil kritice ze strany místostarosty, že v posledních dvou letech je zaznamenán pokles žáků gymnázia. Štyks mimo jiné reagoval argumentem, zda veřejnost si přeje, aby gymnázium bylo masovou školou či elitní, na které nemůže studovat každé dítě (tématu se budeme věnovat v samostatném článku - pozn.red.).

Ředitel gymnázia v reakci na kritiku i zástupců učitelů základních škol, například Václava Dycky (zastupitel za KSČM), zmínil i nedostatečnou úroveň výuky cizích jazyků. "Není možné, aby žáci, kteří přicházejí ze základní školy na gymnázium, uměli jen jeden cizí jazyk. Nejpozději v osmé třídě mají základní školy povinnost, aby žáci měli druhý jazyk. Ne všude tomu tak je," kontroval Štyks.

Hovořilo se i o výuce fyziky, vybavenosti laboratoří na základních školách a na gymnáziu či přípravě na technické obory.

Naopak kritika některých přítomných debatujících mířila i směrem k vedení města jako zřizovateli základních škol, mateřských škol a ZUŠ. Ta měla být již přestěhována, ale nestalo se tak.

Kulatý stůl svolala především litoměřická ODS s cílem politizovat gymnázium v rámci kauzy převodu školy z kraje na město, jehož iniciátorem je Karel Krejza za přispění starosty Ladislava Chlupáče.

Oba politici podporu na převod školy nakonec nezískali (budeme se tématu věnovat v samostatném článku - pozn.red.).

ČTĚTE:  Politizace gymnázia v Litoměřicích ze strany radnice pokračuje

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře