Zahradu Čech čeká audit. Krejza potupil Wünsche, Červín končí

Lukas Wünsch. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Lukas Wünsch. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice /ANALÝZA/ - Opoziční ANO svým tlakem dohnalo ODS k protiakci, která si zachovala tvář a naopak potupila koaličního partnera. Diskuse o auditu Zahrady Čech na litoměřickém zastupitelstvu ukázala, že koalice je křehká a politika v královském městě dostává nový rozměr.

Reklama

Na čtvrtečním (11.12.2014) zastupitelstvu se odehrála šachová partie. ODS po letech nudné a zákulisní politiky v Litoměřicích získala silného protihráče. Navíc se potvrdilo, že koaliční "pidi" strany jako ČSSD, Severočeši Litoměřice a Václav Červín (SaZ) s Martinem Hrdinou (TOP 09) budou od občanských demokratů dostávat lekce.

Tak jako na prvním řádném zastupitelstvu, na kterém se schvaloval rozpočet města, ale také audit na provozovatele výstaviště Zahrada Čech.

Zatímco v otázce rozpočtu byla koalice jednotná, obdobně i v tématu, zda zveřejňovat jmenovité hlasování zastupitelů (zde byla ODS výrazně proti, neboť se bojí možného budoucího postihu i mediální dehonestace), tak téma auditu Zahrady Čech ukázalo, že ODS je schopna, když je zatlačena do kouta, "potopit" koaličního partnera.

Urbánek jako parní válec

Po přestřelce, proč radní města nechtěli na jednání zastupitelstva zařadit bod o auditu Zahrady Čech, předkladatel bodu Petr Urbánek, lídr ANO, podrobil dočasné fungování výstaviště drtivé kritice.

Poprvé si ODS a Václav Červín na veřejnosti musela vyslechnout to, že ne vše je zcela v pořádku - plány a realita je jiná. Přestože bylo vidět, že Václav Červín nebo Karel Krejza s některými výtkami nesouhlasí (oba dva jsou hlavními strůjci plánu současného uspořádání), Urbánkova slova nekomentovali.

Naopak se po projevu do debaty vložil Lukas Wünsch, který podle koaliční smlouvy bude jmenován novým jednatelem společnosti Zahrada Čech s.r.o. Zastupitel Severočechů nahradí Václava Červína, jehož působení ve vedení společnosti bylo ze strany ANO předmětem dlouhodobé drtivé kritiky.

A právě Lukas Wünsch, pro kterého je nové angažmá hlavním pracovním poměrem poté, co kvůli propouštění stewardů a dalšího personálu v ČSA, se ocitl na rozcestí, jak pracovně dál. Právě politické angažmá Wünschovi zajistilo nové dobré bydlo.

Wünsch ve svém projevu odmítl audit výstaviště s odkazem na finanční náročnost a také s poukazem, že on si již vlastní audit dělá a využívat externí firmu není potřeba. Svá slova pronášel s jistotou v hlase, neboť byl přesvědčen o tom, že koalice jako celek návrh ANO odmítne.

Při projednávání bodu o auditu Zahrady Čech se potvrdila animozita Wünsche k Urbánkovi a potvrzení, že právě Wünsch byl proti utvoření případné koalice Severočechů s ANO a přiklonil se raději k ODS.

Krejza jako šachista

Po slovech Wünsche se přihlásil Karel Krejza (ODS), který šokoval. A především Severočechy, ale i ostatní koaliční partnery. "Neber to osobně, ale mám protinávrh," obrátil se Krejza na Wünsche. Místostarosta souhlasí s externím auditem Zahrady Čech, avšak při podrobném přečtení navrženého usnesení lze vyčíst, že jde jen o audit výběrového řízení. ANO přitom požadovalo celkový audit vztahů a plnění podmínek vítězného projektu společníka s městem, tedy společnosti EXPO CZ, která je 50% společníkem Zahrady Čech s.r.o. Druhou polovinu má město.

Krejza se rozhodl hrát šachovou partii. Uvědomil si, že ANO s Petrem Urbánkem je silný a hlasitý soupeř (předchozí pokusy rozklížit hnutí a vyšachovat Urbánka ze hry ve vnitrostranickém boji uvnitř ANO se mu nepovedlo), který se umí dostat do médií a nabourat pracně vytvářený pozitivní mediální obraz ODS.

Navíc Krejza pochopil, že kauza Zahrady Čech je kontroverzní a problémové téma, které je předmětem sporů a neustálých kauz. A tak si uvedomil, že může rozehrát hru, kterou koaliční partneři ještě nepochopili.

Krejza a potažmo ODS kývla na audit. Jeho výsledky se přitom bezprostředně ODS a Krejzy samotného nebudou týkat. Jednatelem společnosti Zahrada Čech je Václav Červín, který byl rovněž zodpovědný za město kontrolou a plněním. Pokud audit prokáže, že něco nebylo v pořádku, minimálně politicky to "odskáče" Václav Červín.

Ten navíc odchází z orgánů Zahrady Čech a projekt, který si vymyslel a za pomoci Krejzy se mu podařil prosadit, již nyní minimálně mediálně a na veřejnosti vypadá jako neúspěšný manažer a politik. ANO toho může využít a nyní Červína politicky "sestřelit" a obhájit před veřejností to, co hnutí hlásalo v předvolební kampani ve stylu: My jsme to říkali, a měli jsme pravdu.

ODS a Krejza rovněž audit může mediálně využít jako ukázku transparentnosti a své obhajoby, že nejsou zase tak špatní, jak je jim některými médii "podsouváno".

Wünsch jako páté kolo u vozu

Krejzovi se navíc podařilo zbavit se problémového tématu, neboť novým jednatelem bude Lukas Wünsch a téma Zahrady Čech nyní bude na bedrech Severočechů. Protože Zahrada Čech je skutečně kontroverzní téma, Severočeši Litoměřice a sám Wünsch, se budou v tomto projektu utápět, ztrácet politické body a navíc kritika ANO se nebude obracet na ODS, ale na Severočechy.

To je přesně to, co potřebuje ODS a Krejza. Animozita mezi ANO a Severočechy tím bude narůstat, takže vztahy případného koaličního partnera za čtyři roky budou ochlazovány. Navíc není jisté, zda Severočeši v příštích volbách získají vůbec dva mandáty a mohou být koaličním partnerem.

Krejza se navíc rozhodl "potopit" Červína, který už evidentně rezignoval a možná lituje toho, že vůbec kandidoval. Následující čtyři roky může být politicky natolik "dehonestován", že ideální by pro něj již nyní byla rezignace na zastupitele a odchod z politického života.

Naopak končit s politikou nehodlá Krejza, který již spřádá plány, jak se "u vesla" udržet i za čtyři roky. Pravděpodobně bude stále více opozici naznačovat, že ODS s ANO by k sobě mohla najít cestu. Navíc pokud se Krejzovi podaří postupně likvidovat koaliční partnery - ČSSD to nyní čeká a brzy přijde řada na Pavla Grunda - ANO by se mohl snižovat koaliční potenciál. ODS totiž systematicky likviduje i Stranu zelených. Zatímco návrhy ANO je schopna podpořit, Petru Panašovi se snaží vše shodit ze stolu.

Ovšem je tu ještě jeden rozměr, a to osobní. Krejza nyní bojuje především s Urbánkem, kterého si neumí představit jako starostu, neboť on sám jím nikdy nebyl a nebude. Nechce, aby se to třeba za čtyři roky podařilo Urbánkovi a bude neustále ostatním členům ANO naznačovat, že se lze domluvit, podpořit jejich návrhy, ale "ten Urbánek je brzda". Krejza bude testovat soudržnost hnutí. Z jiných případů ví, že rozložit nepřítele je nejlepší metoda útoku. Například se mu to podařilo u ČSSD, kde někteří členové se nechali "politicky koupit".

Zaskočené vítězné ANO

Zastupitelstvo, které trvalo 5 hodin, naznačilo, že se bude při hlasování více improvizovat a nikoliv hlasovat podle předem dojednaného scénáře, jak tomu bylo uplynulé čtyři roky. Jednání tak bude více roztahané, bude přerušováno přestávkami na poradu toho či onoho zastupitelského klubu.

Krejza se rozhodl udávat tempo a bude záležet na Urbánkovi, jak se mu podaří přizpůsobit či převzít otěže jednání ve své režii. Krejza rád zmiňuje svoji sportovní minulost judisty, a tak se neštítí různých chvatů, které mohou soupeře knokautovat. Využije všech zaváhání a nejednotnosti soupeře.

Navíc Krejza je přesvědčený o své genialitě a jako absolvent matfyzu si myslí, že je nejlepší stratég. Ovšem pokud dostane zdatného soupeře, který se navíc naučí politiku, je snadné Krejzu "přelstít". Nesmí mít ale informace z tábora soupeře. Součástí boje jsou i výzvědné služby...

Krejza se pokusil  ještě o jeden tah. Chtěl, aby byl schválen jeho protinávrh, což ANO ale prokouklo. Nakonec se Urbánkovi podařilo prosadit komplexní audit. Pikantní je, že pro něj hlasovali všichni zastupitelé, včetně potupeného Wünsche, rezignovaného Červína i komunisté.

Růžička jako stafáž

Právě komunisté se pokusili rozehrát svoji vlastní opoziční hru. Jaroslav Růžička jako předseda kontrolního výboru se chtěl chopit iniciativy s tím, že audit provede kontrolní výbor. Avšak ukázalo se, že nezkušení mladí zastupitelé nejsou plnohodnotným partnerem pro ODS.

Komunisté jsou i v tomto období pro ODS spíše jako pojistka vratké koalice jednoho hlasu, než opozice, které by se bála. Naopak ANO komunisty "odepsalo" a nespoléhá se na ně, tvrdou konstruktivní opoziční politiku dělá se Stranou zelených, se kterou koordinuje kroky.

ČTĚTE:  Přehmaty litoměřické koalice. Nejprve odmítla body opozice do zastupitelstva, pak je zařadila

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře