Zadusí prázdné haly Lovosice? Developerské projekty těžko hledají nájemce

Pole, kde má být průmyslová zóna. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Pole, kde má být průmyslová zóna. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LOVOSICE - Pokud v Lovosicích vyrostou další developerské projekty typu výrobních či logistických hal, je vysoká pravděpodobnost, že zůstanou neobsazeny. To se přesně stalo Nupharo Parku u dálnice D8 u Ústí nad Labem a podobné riziko hrozí i Lovosicím.

Reklama

Podnikatelské záměry developerů často okouzlují výši investic a vysokým počtem zaměstnanosti. Tyto údaje mají ohromit politiky a veřejnost s tím, že pokud se bude investovat do betonu a oceli, čekají nás světlé zítřky.

Rozumně uvažující politik, podnikatel či ekonomicky znalý člověk ale musí vědět, že není doba na podobné megalomanské experimenty.

Mají totiž jedno společné - získat dotace a investovat je do infrastruktury. "Utopit" peníze v betonu. Dále jsou to různé poradenské a IT služby.

Tyto projekty se vyznačují především u spekulativních developerských staveb. Postaví se co největší hala či soubor menších hal, a poté se hledá nájemce. Marketingově vedení projektů sice tvrdí, jak je má předjednány, ale z obchodních důvodů je nemůže veřejnosti sdělit.

Většinou developer nikoho nemá a jen marketingově čeří vodu.

Další průběh je následující. Investor najde jiného investora, který je většinou registrován někde na Kypru a je tedy nedohledatelné, kdo za ním skutečně stojí. Vytvoří se dojem silného zázemí, zaštítí se to nějakou známou značkou, udělá se dojem serióznosti a zahraničního investora.

A pak se vytvoří vícezdrojové financování. Malá část vlastních zdrojů, resp. peníze nějakého investora, o kterém vlastně nic nevíme. A pak velká část z evropských fondů. Ať už je to na zaměstnanost, inovace či jak se ty různé dotační programy jmenují.

Protože je krize ve stavebnictví, každá stavební firma ráda přijme zakázku velkého developerského projektu, který slibuje stamilionový obrat.

Dotační peníze tak spolkne beton a ocel. Sice se proinvestovaly stovky milionů, ale efekt nulový. Jen zastavěná plocha, nové prázdné haly a v lepším případě pár desítek pracovníků.

Ti většinou se rekrutují z pracovních agentur nebo brigádníků. Fluktuace je veliká. Firma má velkou spotřebu těchto lidí, zoufale je shání přes inzeráty. Když to nefunguje v místě působiště, nasadí autobusy. Ty jsou schopny svážet lidi i ze sta kilometrové dálky. Když už ani tohle nefunguje, sáhne po lidech z východní Evropy v lepším případě, z Asie v tom druhém.

Pokud se developerovi podaří zasmluvnit nějaké nájemce, hledá kupce, aby se zbavil úvěrů a ještě vydělal na prodeji nemovitosti.

Zda je projekt životaschopný a má delší budoucnost, je okrajová záležitost.

Pak se ale stane třeba to, co u Ústí nad Labem. Zde se proinvestovaly stovky milionů a areál není ani zkolaudovaný. Také se nachází u dálnice D8.

Je tento scénář budoucnosti Lovosic? Záleží i na místních politicích, zda to je vize města pod Lovošem.

ČTĚTE:  Naproti lovosické chemičce mají stát průmyslové haly

Nupharo u Ústí krachuje. Stamiliony z eurodotací se přeměnily jen v betonové haly

Reklama

Hodnocení

3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře