Výzvy k rezignaci, vyhrožování, petice. Možná privatizace nemocnice v Litoměřicích hýbe městem

Karel Krejza. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Karel Krejza. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LITOMĚŘICE - Dusná atmosféra, která by se dala krájet. V Litoměřicích to vře. Zaměstnanci městské nemocnice se aktivizují proti záměru starosty Ladislava Chlupáče a místostarosty Karla Krejzy (oba ODS). Ti směřují zdravotní péči zřejmě do soukromých rukou.

Reklama

Když před komunálními volbami v říjnu 2018 někteří politici mluvili o riziku privatizace městské nemocnice v Litoměřicích, zástupci ODS to zpochybňovali.

A návdavkem měli dostat zaměstnanci nemocnice před volbami dvakrát odměny ke svému platu.

ODS zvítězila a opět ovládla litoměřickou radnici.

Uběhlo pár měsíců, a místo deklarovaného pachtu (nájemce), se nyní hovoří o privatizaci.

Zdravotní péče má podle zveřejněných plánů - schválených poslancem Karlem Krejzou, senátorem Ladislavem Chlupáčem a zřejmě i předsedou oblastního sdružení ODS v Litoměřicích Alexandrem Vondrou - přejít mimo kontrolu města.

Město si podle zatím zveřejněných podkladů má ponechat budovy v areálu nemocnice. Avšak zdravotní péče má být v péči jiného subjektu, hovoří se například o finanční skupině Penta. Ta mnohokrát deklarovala snahu vstoupit do litoměřické nemocnice.

Naopak aktuálně se Penta prostřednictvím Nemos Sokolov zbavuje nemocnice v Sušici, kterou chce co nejrychleji předat opět městu. I zde vládne na radnici mnoho let ODS.

Tak jako v Sušici, i aktuálně v Litoměřicích vládnou emoce. Zlost, vztek, šok.

A arogance moci.

Nechybí ani vyhrožování, zastrašování.

Alespoň podle vyjádření vedoucí sestry litoměřické nemocnice Aleny Rožcové.

Ta vystoupila na zasedání zastupitelstva (11.4.2019) jako zmocněnkyně zaměstnanců nemocnice. Personál včetně lékařů se bouří. Vzniká petice, která odmítá privatizaci nemocnice.

Alena Rožcová na zastupitelstvu tlumočila stanovisko zaměstnanců a rovněž zmínila, že jako signatářka petice je i zastrašována.

Je v Litoměřicích mafie?

Podle Karla Krejzy i Ladislava Chlupáče má Alena Rožcová podat trestní oznámení.

Bude se situací v Litoměřicích zabývat kriminální policie, tak jako v Sušici? Ve městě na západě Čech policie vyšetřuje, za jakých podmínek došlo k pronájmu tamní nemocnice na soukromý subjekt.

Zatímco při převodu z města na soukromníka nemocnice v Sušici měla čtyři lůžková oddělení, nyní Penta (Nemos Sokolov) provozuje jen internu. V nemocnici funguje i plastická chirurgie.

Kritici privatizace litoměřické nemocnice varují před tím, aby zdravotní akutní péče nebyla redukována na úkor LDN a plastické chirurgie.

Místostarosta a poslanec Karel Krejza na veřejném zasedání kontroval, že by něco jako plastickou chirurgii přivítal. Rovněž stačil prozradit více než by asi chtěl.

Poslankyně Monika Jarošová (SPD) totiž vedení města, tak jako vedení nemocnice, vyzvala, aby rezignovalo na své funkce.

Počítá se s redukcí zdravotní péče?

Karel Krejza v následném proslovu si nedával "pozor na pusu". A tak je na kameru, která snímala zasedání zastupitelstva, zaznamenáno, že případný nový nabyvatel 100 % akcií Nemocnice Litoměřice a.s. se může při uzavírání smlouvy dohadovat s městem, jak smlouva bude vypadat ve stylu: aby to bylo výhodné pro obě strany.

Karel Krejza tak nepřímo naznačil, že s redukcí zdravotní akutní péče se svým způsobem počítá již nyní.

Právě s tím se ale nechtěli smířit v Rumburku.

Tamní radnice, před komunálními volbami 2018, byla nakloněna městskou nemocnici prodat Pentě Hospitals s tím, že soukromník zafinancuje opravu budov i vybavení - a zároveň převezme zdravotní akutní péči v plném rozsahu.

Z obchodu nakonec sešlo, neboť Penta Hospitals nabídla za Lužickou nemocnici symbolickou korunu s tím, že město nainvestuje zhruba 100 milionů korun do oprav nemocničního areálu. To rumburská radnice odmítla.

Nyní o převzetí Lužické nemocnice usiluje Krajská zdravotní, kterou vlastní Ústecký kraj.

Stejný model navrhuje i poslankyně SPD Monika Jarošová. Aby do procesu, co s nemocnicí dál, vstoupily navíc i obce a města spádové oblasti pro litoměřickou nemocnici.

Vývoj událostí jde ale dál. Na mimořádném jednání rady města došlo ke změně.

Kouřová clona?

Zatímco 11.3.2019 litoměřičtí radní pověřili Karla Krejzu uložit zadání vypracovat druhý znalecký posudek na ocenění 100% akcií nemocnice a to společnosti Ernst & Young, s.r.o., 1.4.2019 už tomu bylo jinak.

Opoziční Piráti se Zelenými zveřejnili informaci, že tato společnost sídlí v objektu, který ještě v nedávné době vlastnila jedna z největších středoevropských investičních skupin Penta přes firmu Florentim ASSET, a.s., a to až do doby, než byla na podzim 2018 prodána čínským vlastníkům.

Nově má být znaleckým posudkem pověřena Pražská znalecká kancelář.

Následně město Litoměřice v rámci každoroční akce Desatero priorit Litoměřic uspořádalo diskusi, z které vyplynulo, že osud nemocnice není občanům lhostejný.

"Priorita číslo jedna - tedy nepřevádět nemocnici soukromému subjektu a zapojit do rozhodování zaměstnance a veřejnost - získala 97 bodů, čímž výrazně převýšila zbylou devítku nápadů," konstatovala tisková zpráva na webu města.

Opoziční Piráti se Zelenými ale na zasedání zastupitelstva neuspěli se svým návrhem, aby město k nemocnici uspořádalo samostatnou anketu mezi občany.

Karel Krejza to mimo jiné zdůvodnil tím, že je zastupitelská demokracie, a o osudu nemocnice mají rozhodovat jen zvolení zastupitelé, resp. radní města. ODS, která možnou privatizaci prosazuje, má v radě i v zastupitelstvu většinu.

Zároveň místostarosta a poslanec prohlásil, že je mu jasné, že občané zhruba ze dvou třetin by se proti záměru ODS postavili...

Jedním dechem ale naznačil, že občané nemají dostatek informací, nejde o politiku, o emoce, dojmy a pojmy - ale o ekonomiku. Také slovně "šermoval" brexitem, referendem apod. s poukazováním na to, že Litoměřičané nejsou odborníci na problematiku zdravotnictví - tudíž nemají "skákat na špek" populistům.

SOUVISEJÍCÍ: Kauza nemocnice v Litoměřicích. Podle Pirátů a Zelených jsou zjištění alarmující

Kauza nemocnice v Litoměřicích. Už ne pronájem, ale rovnou privatizace...

Hassan Mezian: Pacienta by mělo zajímat, kdo nemocnici vlastní a jak hospodaří

Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje

Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval

Hassan Mezian: Pro Roudnici měla privatizace nemocnice smysl, v Litoměřicích ho nevidím

Hassan Mezian: Nemocnice ohrožují neadekvátní politické zásahy, a to i v Litoměřicích

Fiasko v Litoměřicích. Vedení města v čele s ODS utrpělo s pronájmem nemocnice porážku

Reklama

Hodnocení

3.32 hvězdiček / Hodnoceno: 25x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře