Vypusťte Krakena aneb ANO v Litoměřicích nemá koaliční potenciál

Petr Urbánek. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Petr Urbánek. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

LITOMĚŘICE /ANALÝZA/ - Za dva roky proběhnou komunální volby. Přestože v krajských volbách 2016 ANO zvítězilo a v Litoměřicích získalo 22,94 %, neznamená to, že by ve volbách 2018 mohlo sestavit koalici a skutečně vládnout. Proč?

Reklama

Zejména politici a manažeři z ANO by tuto analýzu mohli vnímat jako veřejnou radu co udělat, aby zvrátili trend nulového koaličního potenciálu v Litoměřicích.

Avšak vzhledem k tomu, že v Babišově hnutí neexistuje názorová opozice a vše se kromě "zdravého rozumu" řeší marketingově a strategicky z centra jednoho muže Andreje Babiše, těžko říct, zda si pánové místopředsedové krajské organizace Richard Brabec, Pavel Elias a samotný Petr Urbánek z těchto řádků "něco vezmou" a zamyslí se nad tím, jakou politiku v Litoměřicích dělají.

Ovšem z povolebního jednání k utvoření krajské koalice vyplývá, že si vedení ANO je vědomo, že v osobě Petra Urbánka je problém.

To, že vůbec Petr Urbánek stanul jako lídr krajské kandidátky ANO, bylo překvapení. Především je mužem, který stále není politik a také nevíme, jakým skutečně byl manažerem. Není totiž manažer jako manažer.

Petr Urbánek o sobě píše, že vystudoval VŠE a řídil cementárnu. Jenže tento typ továrny je postaven na jednoduchém principu - těžíme surovinu a vyrábíme cement. Vše je automaticky řízeno, technici a dělníci pracují ve směnném provozu a prakticky jen dohlížejí na výrobu. Výsledkem jsou balíky či cisterny cementu.

Žádná kreativa, jen čísla typu: za co nejmenší náklady více produkce.

Jsem přesvědčen o tom, že kdyby Petr Urbánek byl ředitelem čížkovické cementárny v roce 2011 v době vrcholící kauzy spalování nebezpečného odpadu, kdy tehdejší vedení nebylo schopno s veřejností komunikovat a reagovat na veřejné mínění a média obecně, dopadl by stejně špatně.

Petr Urbánek totiž v něčem připomíná Davida Ratha.

Toho také ČSSD v Poslanecké sněmovně využívala k útokům na politického protivníka. V sociální demokracii tento stav byl nazýván: Vypusťte Krakena.

Je to něco jako v hokeji. Týmy NHL cíleně mají hráče-bitkaře. Jejich úkolem je ve vhodnou chvíli z taktického hlediska vyvolat šarvátku na ledě. Je to součást herní strategie.

Těžko říct, zda Richard Brabec, který je hlavním "náborářem" členů ANO v Ústeckém kraji a který jako první s Pavlem Eliasem z Roudnice nad Labem hledal nové členy nově vznikajícího hnutí, zamýšlel využít Petra Urbánka jako "ocelovou pěst" v Litoměřicích. Hegemonem na radnici je ODS a její síla stále trvá.

Petr Urbánek jako lídr do zastupitelstva ve volbách v roce 2014 vedl konfrontační kampaň. Jenže si spletl místo.

Zatímco o rok předtím Andrej Babiš s ANO vedl silně konfrontační styl kampaně do Poslanecké sněmovny, to samé nešlo realizovat i v Litoměřicích, což si Petr Urbánek neuvědomil.  Vzhledem k tomu, že tehdejší kampaň centrum v Praze a Andreje Babiše moc nezajímala, litoměřické ANO "narazilo".

Petr Urbánek si vyzkoušel, jaké to je sice vyhrát volby, ale po konfrontační kampani logicky nemohl získat koaličního partnera. Špatně přečetl situaci a jak se těsně před letošními volbami ukázalo na posledním zastupitelstvu Litoměřic, nevhodnou strategii zvolil minimálně od května 2014.

Problém je, že Petr Urbánek se za dva roky, co sedí v litoměřickém zastupitelstvu, stále nenaučil politice a naopak pokračuje ve stále tvrdších útocích na koalici. Neuvědomuje si, že koalici tvoří prakticky všechny ostatní strany a hnutí. Navíc vede "zákopovou válku" se zástupci Severočechů Litoměřice, kteří přitom mohli být logickým koaličním partnerem. Nyní se ukazuje, že to není možné.

Voliči v Litoměřicích vnímají ANO přes dvě osoby - v televizi neustále vidí Andreje Babiše, ve městě slyší o "výstupech" Petra Urbánka. Pokud je jim jejich rétorika blízká či se s ní ztotožňují, logicky volili ANO i v krajských volbách.

Jenže čísla jsou neúprosná. V Litoměřicích ANO získalo v letošních volbách 22,94 % při volební účasti 33,8 %. V absolutních číslech ANO v Litoměřicích získalo 1 479 hlasů od litoměřických občanů. ODS získala 14,03 %, tedy 905 hlasů.

V komunálních volbách 2014 ANO získalo 21,89 %. Počet hlasů vzhledem k rozdílnému přepočtu není relevantní. Druhá ODS měla 21,7 % hlasů. Volební účast byla 37,79 %.

Z toho vyplývá, že ODS je v Litoměřicích stále silná. Spíše lze predikovat, že stagnace, což občanští demokraté za současné politické konstelace mohou vnímat jako vítězství.

ANO v Litoměřicích také stagnuje. Neklesá, ale ani neroste. Narozdíl od ODS je to pro ANO problém.

Pokud ANO v čele s Petrem Urbánkem ani dva roky po komunálních volbách v opozici neroste, něco je špatně. Když k tomu přidáme neochotu s předstihem hledat si možného koaličního partnera, v roce po podzimu 2018 může ANO v opozičních lavicích setrvat.

Jaký recept doporučit? Petra Urbánka "uklidit" na kraji a pro Litoměřice najít nového lídra.

Nový lídr změní styl opoziční politiky. Nebude "politikařit", ale "dělat politiku". Získávat voliče i budoucí koaliční partnery.

Jeden takový člověk v současných řadách ANO je. Schválně, kdo to je?

SOUVISEJÍCÍ: Volby 2016: ANO si v Litoměřicích a Lovosicích udržuje vedoucí pozici

Reklama

Hodnocení

3.12 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře