Volby v Lovosicích jsou platné. Muž nabízející peníze za hlasy byl odsouzen

Radnice v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Radnice v Lovosicích. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Lovosice /EXKLUZIVNĚ/ - Komunální volby v Lovosicích se opakovat nebudou. I přesto, že muž nabízející peníze za hlasy byl odsouzen trestním příkazem, který dosud nenabyl právní moci.

Reklama

Ústecký krajský soud vydal ve čtvrtek 13. listopadu 2014 usnesení, ve kterém konstatoval, že volby v Lovosicích se opakovat nemusí. Stížnost navrhovatelky Miloslavy Brožkové, která kandidovala za STAN, zamítl. Ta podala stížnost 21.10. 2014 a domáhala se neplatnosti voleb.

Brožková stížnost zdůvodnila důvodným podezřením z manipulace a podplácení voličů. Především ze sociálně slabých skupin, jejichž trvalé bydliště je na městském úřadě a přechodně bydlí na ubytovně. "To mohlo ovlivnit volební výsledky ve všech volebních okrscích," stojí ve stížnosti.

Podle krajského soudu Brožková uvedla, že bylo nabízeno občanům 500 korun za zvolení konkrétních kandidátů. Žena tvrdila, že strana PRO Sport a Zdraví získala v některých volebních okrscích až dvojnásobný počet hlasů. Navíc žádala kontrolu odevzdaných všech volebních lístků. "Navrhovala předběžné opatření, aby zvolení kandidáti nemohli vykonávat výkon zastupitele," stojí v usnesení krajského soudu, který má MojeLitoměřicko.cz k dispozici.

"Městský úřad jako účastník řízení soudu sdělil, že se k předmětnému návrhu vyjadřovat nebude a žádosti soudu předložil veškerou volební dokumentaci k předmětným volbám," uvedl krajský soud. Ten v usnesení uvedl i stanovisko hnutí PRO Sport a Zdraví.

"To se vyjádřilo, že nezaznamenalo žádný případ toho, že by byl v řadě spoluobčanů města Lovosice nabízeno od určitých lidí svoz k volebním místnostem spolu s částkou 500 korun," stojí v usnesení. Hnutí protestovalo proti účelovému zkreslování výsledků voleb s tím, že strana za níž navrhovatelka neúspěšně kandidovala, získala například v jednom okrsku víc než čtyřnásobek než v jiném okrsku.

Aby soud mohl vyhlásit neplatnost voleb, musí být splněny tři předpoklady. Musí být porušeno nějaké ustanovení volebního zákona, dále musí být souvislost mezi protizákonností a celkovým počtem hlasů pro stranu nebo její jednotlivé kandidáty a pak intenzita protizákonnosti. Musí to být taková zásadní intenzita protizákonnosti, že lze předpokládat, že by byly odlišné výsledky voleb.

Krajský soud se zabýval i vyšetřováním policie, která obvinila 50letého muže z Litoměřicka. "Policie prováděla vyšetřování a okresní státní zastupitelství podalo návrh na potrestání k okresnímu soudu v Litoměřicích jedné podezřelé osobě pro přečin maření přípravy a průběhu voleb a referenda. A to tím, že osoba nabídla u ubytovny v Lovosicích třem voličům finanční prospěch. Z návrhu vyplývá, že dotyční oslovení měli nabídku odmítnout a fyzická osoba byla 5.11.2014 odsouzena trestním příkazem, který dosud nenabyl právní moci," stoji v usnesení soudu.

Jinými slovy policie přes vyšetřování nezjistila žádné masové kupčení s hlasy voličů. I kdyby nabídku oslovení přijali, vzhledem k celkovému počtu voličů (3 258 lidí) to nedosáhne takové intenzity, aby mohl být jiný výsledek voleb.

ČTĚTE: Muž, který měl údajně kupčit s hlasy v Lovosicích, jde před soud

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře