Volby v Litoměřicích jsou referendem o moderním městě, říká Hassan Mezian

Hassan Mezian. Foto: archiv H. Meziana
Hassan Mezian. Foto: archiv H. Meziana

LITOMĚŘICE - Končí v Senátu, nastartovat chce Litoměřice. ČSSD se opět může stát hybnou silou ve městě. Lékař Hassan Mezian je na pátém místě kandidátky. Volby považuje jako referendum, zda obyvatelé chtějí stagnaci, nebo městu naordinovat svěží vizi moderního města. „Podpořím moderní Litoměřice a se mnou celá sociální demokracie. Důležité je, aby lidé šli k volbám,“ apeluje v rozhovoru pro SeveročeskýDeník.cz.

Reklama

Je Senát o regionální politice?

Před šesti lety jsem si také jako mnozí ze současných kandidátů myslel, že ano. Není tomu tak. Pokud někteří kandidáti tvrdí občanům, jak budou prosazovat regionální či snad komunální zájmy, nebude tomu tak. Ani to nejde. Podstata Senátu je v celostátní a mezinárodní politice. Senát schvaluje zákony předkládané Poslaneckou sněmovnou. Regionální politika se odehrává na komunální úrovni. Proto jsem se rozhodl letos kandidovat do zastupitelstva města Litoměřice. Chtěl bych se zapojit  do veřejného dění  a spolupodílet se na vytvoření jistoty u spoluobčanů města. Jako lékař bych chtěl prosadit dostatečnou veřejnou kontrolu zdravotnictví - především Městské nemocnice a to kontrolu hospodaření, kvality, rozsahu zdravotní péče, zachování pracovních míst a účelného přístrojového a věcného vybavení.

To v Senátu nebylo možné?

Ano i ne. V Senátu se podařilo dostat na plénum téma rušení malých nemocnic a díky tomu zachránit nemocnici v Roudnici nad Labem. Současně s tím se podařilo odvrátit riziko rušení některých oddělení v nemocnici v Litoměřicích. Takže ti, kteří tvrdí, že jsem pro Litoměřice nic neudělal, nemluví pravdu. Nebo spíše o tom nevědí, protože kvůli konkrétním lidem z vedení Litoměřic v dresu ODS, mě regionální tisk přehlížel, maximálně se snažil vytvořit nějakou umělou pseudokauzu. V případě celostátních médií to bylo jiné. Co se týká migrace, od začátku jsem tvrdil, že důsledky krize je nutné řešit v místě původu. Bohužel se to dosud neděje, přestože to paradoxně najednou všude tvrdí Andrej Babiš.

Jaký je rozdíl být v Senátu a zastupitelstvu města?

Senát může například rozhodnout o poplatcích u lékaře, naopak nemůže rozhodovat o tom, zda městská nemocnice v Litoměřicích bude zprivatizována. Pokud volič chce poplatky u lékaře a mít privatizovanou nemocnici, asi zvolí kandidáta ODS.

Může v Senátu jednotlivec nebo třeba, jak se říká, nezávislý kandidát, něco prosadit?

V Senátu je 81 senátorek a senátorů. Výsledek jejich práce není přisuzován jednotlivcům, ale kolektivu, na základě vzájemného dialogu a argumentace. A to napříč politickým spektrem. Sám jsem byl jedním z nich. Důležité je umět vzájemně komunikovat a dosáhnout konsensu, což považuji za úspěch. Jako lékař jsem pomáhal řešit palčivé otázky zdravotnictví, včetně zachování malých nemocnic a ulehčit dopad některých zákonů. Jako člen výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost jsem se spolupodílel na řešení spousty otázek z těchto oblastí. I při zahraničních cestách jsem se spolupodílel na činnosti Senátu v rámci parlamentní diplomacie.

Může jednotlivec něco prosadit v zastupitelstvu města?

U voleb do zastupitelstva města by lidé měli volit především konkrétní osobnosti. Ať se nikdo nebojí křížkování. ČSSD v Litoměřicích je strana, která se vždy snažila udržet nemocnici ve vlastnictví města a bránila ji před privatizací. Tím, že jsem v létě 2012 odešel z rady města kvůli tehdejším snahám ODS zřejmě začít připravovat nemocnici pro nějakého jiného vlastníka či nájemce, než je město, tak jsem zkřížil plány konkrétních lidí. Byli nuceni vzít zpátečku. O tom je politika, umět ve správný čas zareagovat a udělat správné rozhodnutí. Já jsem v té době riskoval politickou budoucnost. Odešel jsem z rady města, aniž bylo jasné, zda budu zvolen senátorem.

Nyní je ale opět riziko privatizace či pachtu, jak tomu říká ODS.

Proto je nutné, aby voliči, kteří jsou zároveň pacienty, rozhodli 5. a 6. října ve volbách. Ty budou referendem o moderním městě. Karty jsou rozdány jasně. ODS Ladislava Chlupáče a Karla Krejzy a Severočeši Jana Dostala podporují ztrátu kontroly nad zdravotní péčí poskytované nemocnicí. Všechny smlouvy a zaměstnance asi převezme soukromý subjekt, městu zůstanou jen budovy a náklady na jejich opravy. Naopak ANO, Piráti se Zelenými a jiní deklarují, že jsou proti privatizaci. ČSSD a já osobně jsem pro to, aby se nespěchalo, stávající kroky byly zastaveny a aby se prosadila především veřejná kontrola hospodaření nemocnice. Ta totiž chybí. Pokud mě voliči zakřížkují, budu se snažit o nápravu.

Jenže kandidujete na 5. místě za ČSSD. Můžete se do zastupitelstva dostat?

Tyhle volby jsou pro Litoměřice velmi důležité a přelomové. Jsou referendem o tom, zda lidé chtěji stagnaci města, ztratit kontrolu nad nemocnicí, která je největším zaměstnavatelem regionu či utrácet miliony v projektu geotermálního vrtu, o jehož hospodaření vlastně nic nevíme na úkor opravy ulic a chodníků. Pokud lidé chtějí změnu, vyjádří to třeba tím, že mě zakřížkuji na kandidátce ČSSD. Karty jsou rozdány a rozhoduje volič, jaké směřování města si přeje.

Jak hodnotíte Ladislava Chlupáče?

Je k zamyšlení, proč se obklopil lidmi jako je první místostarosta z ODS.

Reklama

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře