V Litoměřicích je špatné životní prostředí, ukazují měření meteorologů

Znečištění ovzduší PM10. Reprofoto: ČHMÚ
Znečištění ovzduší PM10. Reprofoto: ČHMÚ

Litoměřice - Kvalita ovzduší v Litoměřicích a Lovosicích je špatná. Není to krátkodobý, ale dlouhodobý jev. Nejhorší rozptylové podmínky se projevují v podzimním a zimním období.

Reklama

Tovární komíny, ale i lokální topeniště. To jsou pravděpodobně původci špatného ovzduší v Litoměřicích.

Mediálně byl špatný stav životního prostředí v královském městě řešen v roce 2011 a 2012 v souvislosti s tzv. ostravskými kaly, které spaluje čížkovická cementárna. Ovšem to není s lovosickou chemičkou Lovochemie jediný původce špatného ovzduší.

Litoměřice leží tak nešťastně, že do města míří zplodiny nejen z papírny Mondi ve Štětí, ale i ze vzdálené elektrárny Mělník. Dalším původcem špatného vzduchu a zejména prachových částic PM10 je elektrárna Počerady na Lounsku.

Na základě průzkumu z roku 2011 vyplynulo, že dalším znečišťovatelem (prach) je kamenolom Libochovany, teplárna v Litoměřicích a roudnický masokombinát.

K tomu se přidávají tzv. domkaři, tedy lokální topeniště z rodinných a činžovních domů nejen přímo z Litoměřic, ale i okolních obcí. Právě pro majitele těchto domů ministerstvo životního prostředí prostřednictvím krajského úřadu vypsalo dotace na pořízení ekologičtějších kotlů.

Obdobná situace jako je v Litoměřicích, je v celé polabské nížině ve středních a východních Čechách, na severní Moravě a v regionu Plzně s Prahou. V Ústeckém kraji je obdobně jako Litoměřice postižen Děčín a Ústí nad Labem.

Reklama

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře