V Litoměřicích a Lovosicích mají problém. Podporovat hokej i házenou se nemusí vyplatit

Logo HC Stadion Litoměřice
Logo HC Stadion Litoměřice

Litoměřice, Lovosice - Přímá či nepřímá podpora profesionálního sportu, a to i formou dotace, se může radnicím vymstít. V Litoměřicích nebo Lovosicích přitom peníze z městského rozpočtu dostávají hokejisté i házenkáři.

Reklama

Radnice jako majitel (i menšinový) nebo občanské sdružení, které dostává štědré dotace na provoz profesionálního týmu. Zavedená praxe u mnohých sportovních týmů, avšak problematická a kritizovaná.

Přestože se to děje po celém Česku, začíná přituhovat. A některá města si začínají uvědomovat, že může pro městskou kasu nastat obrovský problém. V Česku jsou totiž profesionální týmy, které žádné příspěvky od radnic nedostávají. A některé se už začínají ozývat, proč by jeden klub měl být financován z privátních peněz a konkurenční klub z městských.

To je i případ Litoměřic a Lovosic, kde sportem číslo jedna je hokej a házená. V Litoměřicích je ještě v živé paměti rozhodnutí zastupitelů z jara 2014, kdy odhlasovali prominutí půjčky a přeměnu na dotaci. Nejednalo se přitom o malé peníze, ale o částku 6 milionů korun.

Třeba v Kladně si uvědomili, že subvence hokejovému klubu Rytíři Kladno, které společně se Stadionem Litoměřice hraje 1. ligu, jsou patrně nelegální.

"Auditoři nám naznačili, že je podpora profesionálního sportu na hraně legality," řekl pro Hospodářské noviny primátor Dan Jiránek (ODS). Toto doporučení navíc nesměřuje jen kladenským hokejistům, ale všem sportovním klubům v Česku, které si zvykly na peníze z města.

"Vezměte, že by někdo ze soukromých týmů jiný klub zažaloval za to, že díky veřejným financím narušuje hospodářskou soutěž a získává před ostatními, například na trhu s hráči, výhodu. Soud by tohle uznal, klub by musel vrátit všechny dotace a bylo by to pro něj likvidační," vysvětlil pro Hospodářsé noviny kladenský primátor Jiránek. Kladno tak systém finanční podpory předělá.

Podobně se problémem financování profesionálních týmů zabývají v Olomouci nebo Hradci Králové. A nejde o planou hrozbu, Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) momentálně prošetřuje pardubický hokej, který hraje extraligu.

I podle ministerstva pro místní rozvoj je podpora z veřejných peněz problém. Pokud mají profesionální kluby další příjmy - od sponzorů či prodeje vstupenek.

Města a kluby sice hledají kličky, jak kluby podporovat a přitom jakoby přímo ne, ale ani to nemusí být nakonec legální.

Reklama

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře