V lesoparku Osmička v Lovosicích půjde k zemi 100 stromů

Kácení stromů. Foto: Radim Tuček/Město Lovosice
Kácení stromů. Foto: Radim Tuček/Město Lovosice

LOVOSICE - Začala závěrečná fáze obnovy porostů v lesoparku Osmička v Lovosicích. Bude pokáceno bezmála 100 stromů topolu kanadského.

Reklama

Podle vedení lovosické radnice jsou stromy s ohledem na svůj věk provozně nebezpečné.

"Jelikož se jednalo o monokulturní porost stejného stáří, vznikne v místě větší prázdný prostor, který však bude do poloviny roku 2018 opět osázen dřevinami a oset lučními travinami," uvedla Ivana Kocánková z města.

Zakázku na obnovu lesoparku Osmička na pozemcích města Lovosice vyhrála zahradnická firma Gabriel, která vlastními pracovníky zajišťuje veškeré kácení a další práce.

V souběhu probíhá kácení na pozemcích Povodí Labe, kde Technické služby města Lovosice po dohodě s vlastníkem kácí zbylé topoly, které nejsou ve vlastnictví města Lovosice.

"Současné kácení potvrdilo špatný stav dřevin určených ke kácení, tedy to co již předtím uvedli odborníci ve svých znaleckých posudcích, na jejichž základě město k obnově porostů přistoupilo. Mnohé z kácených stromů přestože vizuálně na kmeni zcela zdravé, jsou na bázi prohnilé a duté. Částečně jsou stromy dále prohnilé ve vyšších částech kmene nad zemí a to v důsledku dřívějšího odlomu kosterních větví, či zlomu celého terminálu, což bylo v minulosti vstupní branou pro různé houbové infekce," uvedla mluvčí města.

Podle Ivany Kocánkové špatnému stavu stromů se musel přizpůsobit i způsob jejich kácení, kdy oproti plánu budou muset být některé stromy káceny postupně od shora, z plošiny.

"S ohledem na prohnilost a částečnou dutost kmenů nelze jejich pád usměrňovat klasickým klínem (výřezem), ani je případně přetahovat tak, aby při svém pádu nezničili podrost, který se v okrajích monokultury nachází a který bude jedním ze základů nového parkového porostu," dodal mluvčí.

Reklama

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře