V ANO Litoměřice nenajdete politiky z jiných stran, říká Petr Urbánek

Petr Urbánek je předsedou ANO Litoměřice. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz
Petr Urbánek je předsedou ANO Litoměřice. Foto: archiv MojeLitoměřicko.cz

Litoměřice - Hnutí ANO Litoměřice vstoupilo razantně do předvolební kampaně a nový předseda místní buňky Petr Urbánek v rozhovoru pro MojeLitoměřicko.cz mj. vysvětluje, jak se tvoří kandidátka do litoměřického zastupitelstva.

Reklama

Jste aktuálně novým předsedou místní buňky ANO v Litoměřicích. Na vaší kandidátce, kterou vedete, se objevuje mnoho nových jmen, která chtějí vstoupit do komunální politiky. Jak jste se všichni dali dohromady?

Místní organizace hnutí ANO v Litoměřicích vznikla již v roce 2012 zásluhou tehdejšího oblastního předsedy Pavla Eliase a krajského předsedy Richarda Brabce. Dále ji vedl MUDr. Ondřej Štěrba, který se postupem času přesunul do role oblastního předsedy, Pavel Elias do role krajského předsedy a Richard Brabec do role ministra životního prostředí. Litoměřice tedy mají v rámci hnutí ANO velice silné zastoupení a místní organizace je jednou z největších a nejkvalitnějších. Já jsem se k hnutí ANO připojil v polovině roku 2013 a kandidátku pro říjnové komunální volby jsme začali skládat začátkem letošního roku. Je kombinací odborníků, které jsme cíleně oslovili a zájemců, kteří se k hnutí přihlásili sami. Při výběru jsme kladli důraz na charakterové vlastnosti, neposkvrněnou minulost, odbornost a skutečný zájem o práci ve prospěch občanů města, který jsme si v praxi ověřili při realizaci našich Hyde Parků, dětského dne a dalších akcí, jež jsme postupně pro naše spoluobčany pořádali. Myslím, že se nám toto skutečně podařilo a na naší kandidátce naleznete zkušené lékaře, pedagogy, podnikatele, živnostníky, manažery, právníky, odborníky na veřejnou správu a další kandidáty, kteří dosud v politice nepůsobili a kteří jsou do ní schopni přinést kromě zkušeností ze svých oborů i čerstvý vítr a nabídnout tak skutečnou alternativu k dosavadnímu klientelistickému způsobu vedení našeho města.

V litoměřické politice se mnoho let objevují stále stejná jména, jen někteří přecházejí z jednoho hnutí do druhého či strany. Setkali jste se s tím, že se někdo hrnul do ANO, a přitom dříve byl u někoho jiného? Nebo naopak, vidíte někoho, kdo chtěl být v ANO a nakonec našel místo někde jinde?

Popularita a vysoké volební preference hnutí ANO na celostátní úrovni s sebou samozřejmě nesou riziko, že jej někteří mohou považovat za rychlovýtah k moci a snažit se z těchto důvodů do rozjetého vlaku naskočit. Jsem však přesvědčen, že v Litoměřicích se nám podařilo takovéto pokusy úspěšně eliminovat, o čemž svědčí fakt, že mezi námi nenajdete bývalé politiky z jiných stran či nastrčené figurky kmotrů a politických podnikatelů. Známá jména, tituly anebo řečnické schopnosti na stranických schůzích či volebních shromážděních vůbec nezaručují kvalitu kandidáta. Naopak jsme se setkali s několika zájemci, kteří na své známé jméno spoléhali a nebyli připraveni přiložit ruku k dílu při organizaci akcí pro spoluobčany či přípravě volebního programu. Od takovýchto zájemců nelze očekávat, že by v případě zvolení byli jako zastupitelé aktivnější a oni sami obvykle rychle pochopili, že s tímto přístupem u nás neuspějí. Jako úsměvnou historku mohu zmínit, že jsme měli i jednoho zájemce, jehož jedinou naprosto vážně myšlenou podmínkou bylo, že se stane kandidátem na starostu. Když zjistil, že by taková nominace nebyla automatická a že by si ji musel nejprve odpracovat a přesvědčit o svých schopnostech ostatní členy a sympatizanty hnutí, koupil si raději čelné místo na kandidátce jedné z tradičních velkých politických stran, která s takovýmto přístupem pravděpodobně neměla problém.

Litoměřice zažívají poprvé jinou kampaň, kdy je veřejnosti ukazováno, že ve městě není vše v pořádku, jak to vypadá. Jsou Litoměřice klientelistickým městem?

Jako v každém městě zde najdeme řadu věcí, které jsou pro občany přínosné, ale existují i takové, které se nepovedly. Radniční zpravodaj a ekonomicky ovlivňovaný místní tisk nám však bohužel namísto vyváženého zpravodajství prezentují pouze pozitiva a úspěchy, přičemž existující problémy zcela pomíjí.

Jaké to má příčiny?

Vedení města tím nasazuje občanům růžové brýle a vytváří u nich dojem, že je v našem městě všechno v nejlepším pořádku, což neodpovídá realitě. Proto jsme zahájili naši kampaň zveřejňováním různých kauz spojovaných s jednotlivými místostarosty a dalšími radními, abychom našim spoluobčanům pomohli sundat tyto růžové brýle a začít se na dění ve městě dívat objektivněji. Rozhodně touto kampaní nechceme tvrdit, že je všechno v našem městě pouze špatně, ale chceme takto vytvořit protiváhu dosavadního jednostranného zpravodajství.

Jak to chcete udělat?

Namísto plnohodnotného volebního programu přicházela v předchozích komunálních volbách většina kandidujících subjektů pouze s několika málo volebními hesly, z nichž bylo velice obtížné poznat, jak se budou chovat po volbách. Voličům tak obvykle nezbývalo nic jiného než vybírat dle známých jmen, doktorských titulů či profese učitele. Výsledkem takové volby byly neformální koalice napříč politickým spektrem, vycházející ze vzájemné ekonomické výhodnosti pro většinu zúčastněných, namísto koalic postavených na společných programových základech. V rámci vytváření nové politické kultury jsme tedy připravili podrobný volební program v němž se mohou naši spoluobčané seznámit s tím, co pro ně budeme v příštím volebním období prosazovat. V další fázi kampaně se zaměříme hlavně na představování tohoto našeho komplexního volebního programu. První veřejná diskuse se spoluobčany již proběhla v minulém týdnu v rámci našeho pravidelného Hyde Parku, kde mohli všichni návštěvníci tyto naše programové teze připomínkovat a ovlivnit tak jejich konečnou podobu. Pokud ve volbách získáme od našich spoluobčanů dostatečný mandát, tak jsme připraveni pravidelně veřejnosti prezentovat stav plnění našich slibů, které jsme v tomto volebním programu dali.

Setkal jste se či kolegové v průběhu letošního jara s nějakými výhrůžkami či zastrašováním ze strany některých členů současného vedení města?

Je naprosto pochopitelné, že se naše rozkrývání různých kauz panu starostovi a dalším členům současného vedení města značně nelíbí, protože na toto dosud nebyli zvyklí. Díky tvrdé ekonomické kontrole místního tisku a velice dobré společenské a mediální komunikaci dosud úspěšně vytvářeli dojem, že Litoměřice jsou v rámci ČR výjimečnou oázou, v níž se místní ODS chovala jinak než na celostátní úrovni. Že toto není pravdou a že i v Litoměřicích máme kmotry a jimi ovládané loutky je však více než zjevné. Aby minimalizovali své ztráty v příštích komunálních volbách, nezbývá jim pravděpodobně nic jiného, než se pokusit své politické soupeře zastrašit a diskreditovat. Konkrétní výhružky jednoho z místostarostů fyzickou likvidací bohužel již zazněly. Věřím však, že šlo o naprosto ojedinělý, neuvážený čin a že se podobné excesy již v budoucnu nebudou nikdy opakovat.

ČTĚTE: Výhružky jednoho z místostarostů fyzickou likvidací již zazněly, říká Petr Urbánek z ANO

Reklama

Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře