ÚOHS zastavil koncesní řízení na pacht nemocnice v Litoměřicích

Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Nemocnice, ilustrační foto. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICE - Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zasáhl do koncesního řízení v hledání nájemce nemocnice v Litoměřicích. Proces vybírání zájemce o provozování zdravotní péče je pozastaven.

Reklama

"Jednání se zájemci o pacht budou prozatím pozastavena a zaměstnanci nemocnice, veřejnost i účastníci koncesního řízení budou průběžně informováni," uvedla prostřednictvím webu města Litoměřice Naděžda Křečková z oddělení marketingu, vnitřního auditu a kvality Nemocnice Litoměřice.

ÚOHS rozhodl už 6. srpna 2018. Vedení Nemocnice Litoměřice se o tom dozvědělo podle svého vyjádření tento týden.

Tím pádem bylo zrušeno koncesní řízení na nového provozovatele litoměřické nemocnice. "Nemocnice je připravena proti tomuto nepravomocnému rozhodnutí podat opravný prostředek, který má odkladný účinek," uvedla Křečková.

O dalším průběhu bude nyní, na základě stanoviska rozkladové komise, rozhodovat předseda antimonopolního úřadu.

Prohlášení Nemocnice Litoměřice

Nemocnice Litoměřice toto rozhodnutí obdržela prostřednictvím svého smluvního zástupce, administrátora zakázky.

Předseda představenstva litoměřické nemocnice Radek Lončák k věci uvedl: „Koncesní řízení bohužel od počátku čelilo silnému tlaku různých subjektů, které se snažily narušit jeho průběh,“ a dále dodal, že důvodem uvedeného rozhodnutí je odlišný výklad průběhu délky zadávací lhůty kvalifikační fáze koncesního řízení, kdy ÚOHS vyhodnotil poskytnutí vysvětlujících informací na dotazy zájemců o účast v koncesním řízení jako změnu zadávací dokumentace, která je následně podmíněna prodloužením lhůty pro podání nabídek k účasti. Nemocnice neměla důvod zpochybňovat názor administrátora a právní kanceláře na ponechání původní lhůty.

SOUVISEJÍCÍ: Předvolební glosář: Senátorský souboj David Rath versus Ladislav Chlupáč. Kdo z nich má čestnější úmysly?

Administrátor koncesního řízení, pověřená advokátní kancelář i nemocnice s názorem ÚOHS nesouhlasí a hodlají se bránit. „Právníci proto již připravují podklady k podání opravného prostředku předsedovi ÚOHS,“ zdůraznil Radek Lončák s tím, že účastníci koncesního řízení byli 17. srpna 2018 o této skutečnosti již informováni.

Komentáře politiků

"Domnívám se, že není důvod spěchat. Je lepší s tím počkat. Není zcela pochopitelné, proč zrovna v současnosti musí být nemocnice v Litoměřicích pronajmuta," reagoval už na květnové debatě v Litoměřicích senátor a litoměřický lékař Hassan Mezian (ČSSD).

A nabídl své názory a pohled na celý průběh různých rozhodnutí.

"Tyto kroky vedou akorát k nejistotě. Je nejistota mezi personálem této nemocnice, a to vzhledem k té rychlosti, jakou jsou postupně různé kroky činěny. Dělá se to kvůli podzimním volbám?" zeptal se.

K litoměřické nemocnici se vyjádřil v květnu i bývalý poslanec z Litoměřicka Josef Šenfeld (KSČM).

"Spíše se domnívám, že to bude to, co naznačil pan senátor. Jsou cítit nějaké postranní úmysly, protože se blíží konec funkčního období. Je pravděpodobné, že někteří, kteří nyní v radě města sedí, tam po volbách sedět nebudou. Takže to potřebují stihnout, aby k přechodu k pronajmutí nemocnice došlo. To je druhý krok. Tady se chystá pronájem pro jednu konkrétní společnost. Všichni to slyší, ale nikdo to pořádně nahlas neřekne. Tak je to nastaveno," řekl "natvrdo" Josef Šenfeld.

"Veřejnost je znepokojena. Veřejnost by se měla zajímat co bude s nemocnicí," apeloval dále. "Zatím se spíše zajímají jen zaměstnanci."

"Jak pan senátor nastínil, je tady velká hrozba pro zaměstnance. V České republice jsou příklady, na kterých lze ilustrovat, jaké změny pro zaměstnance nastaly. Jako příklad uvedu Královéhradecký kraj," vyzval veřejnost, aby se začala zajímat, jak to funguje jinde v krajích "po změně".

"Zaměstnanci se bojí, je tam nejistota. Oni přímo někteří byli na veřejném zasedání, ptali se na ty věci. Oni je ubezpečovali, že se nic nestane, neboť ta akciová společnost zůstane v gesci města. Ale když to pronajmete nějakému partnerovi, tak je jasné, že tam toho moc neovlivníte. Pacht je skrytý první stupeň privatizace. To není dobrá zpráva pro občany Litoměřic," uzavřel své názory bývalý poslanec a kandidát do Senátu.

Poslankyně z Litoměřic Monika Jarošová (SPD) ve svém komentáři na Facebooku před několika týdny uvedla:

"Nemocnice, která donedávna hospodařila v pozitivních číslech jen s minimální podporou radnice, je náhle v dluzích, dle některých dokonce před krachem, který bude prý v budoucnu bez strategického partnera nevyhnutelný. Celá situace vyvolává mnoho otázek a pochybností, které si veřejnost právem klade: je skutečný dluh dluhem nebo jde o mediální bublinu? Kdo odpovídá za aktuální hospodářskou situaci nemocnic jako největšího zaměstnavatele v regionu Litoměřicka? Komu vyhovuje zadlužená nemocnice?"

Podle poslankyně a zdravotní sestry se odpovědi přímo nabízejí.

"Těžko lze vysvětlit prodej nezadluženého prosperujícího podniku, proto se musí vytvořit jakýmkoli způsobem dluh, aby vznikl dojem, že jiná cesta není než prodej nebo pacht. Vše se odehraje cestou divadla, tzv. veřejná soutěž, kde jsou předem rozdané karty a vytvořené podmínky pro jediného vítěze," konstatuje Monika Jarošová.

K tématu se vyjádřil i David Rath.

"České zdravotnictví čelí krizi a jedním z důvodů je i rušení oddělení a nemocnic. A zde se dostáváme k Litoměřicím. Zde je potichu připravována privatizace zdejší nemocnice litoměřickým starostou (Ladislav Chlupáč) a zdejší ODS. Jsem odpůrcem privatizace. Myslím si, že je to krok, který znejisťuje lékaře, znejisťuje sestry. Tento krok vede - ze zkušeností z jiných částí Česka - k redukci zdravotní péče. Připomínám jen příběh nemocnic v Sušici, ve Vrchlabí, ale i v dalších městech, kde třeba Penta již nemocnice má. A musím říci, že třeba ve Vrchlabí, kde jsem také pracoval, sliby nesplnila," uvedl na kameru IDNES.cz při ohlášení své kandidatury na senátora bývalý ministr zdravotnictví David Rath.

SOUVISEJÍCÍ: Pacht pro nemocnici v Litoměřicích. Lidé z radnice, kteří hledají nájemce, nejsou věrohodní, tvrdí Hassan Mezian

Zdravotní sestra a poslankyně Monika Jarošová: Pravda o nemocnici a pronájmu v Litoměřicích

Reklama

Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře