Tomáš Krajník: Pronájem nemocnice v Litoměřicích se jeví podivně, ale neznám detaily

Ondřej Krajník, Hassan Mezian, Tomáš Krajník na debatě Vize pro Česko v Litoměřicích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz
Ondřej Krajník, Hassan Mezian, Tomáš Krajník na debatě Vize pro Česko v Litoměřicích. Foto: archiv SeveročeskýDeník.cz

LITOMĚŘICE – „Není dobré s tím spěchat. Je lepší počkat,“ říká o snaze končícího vedení města Litoměřice v čele s ODS pronajmout nemocnici sociálně-demokratický senátor Hassan Mezian. „Pro mě to celé vyznívá podivně,“ reagoval ředitel roudnické nemocnice Tomáš Krajník.

Reklama

„Není totiž příliš pochopitelné, proč má ke změnám docházet nyní. Je to z několika důvodů: je tu velká nejistota mezi personálem, a to i vzhledem k rychlosti, jak jsou ty kroky činěny. Druhý důvod je, že ti lidé, kteří ty změny provádějí, nejsou pro mě důvěryhodní. V roce 2012 jsem zažil několik událostí, které mě přesvědčili o tom, že jim nemohu věřit. Nemám k nim důvěru,“ řekl na květnové debatě Vize pro Česko o zdravotnictví v Litoměřicích Hassan Mezian (ČSSD).

„Vyjádřím se k tomu jen z pohledu ekonoma. Pro mě podivně vyznívá to, že se snažíte pronajmout nemocnici za asi 5 milionů korun, kdy město bude investovat do oprav a bude odpovědné za další věci zhruba asi 30 milionů korun. Převedete tam nějaké výnosy, které z toho město mohlo mít, tak se toho dobrovolně vzdá a nabídne to ve prospěch někoho jiného. To je podivné, ale neznám detaily,“ nabídl svůj pohled na záměr pronájmu nemocnice v Litoměřicích Tomáš Krajník.

SOUVISEJÍCÍ: Hassan Mezian: Pro Roudnici měla privatizace nemocnice smysl, v Litoměřicích ho nevidím

„Veřejnost právě nezná detaily,“ reagoval Hassan Mezian.

Do debaty se připojil i kandidát do Senátu Josef Šenfeld (KSČM). „Je to skrytý první stupeň privatizace. To, co se děje v Litoměřicích, není dobrá zpráva pro občany města a regionu, neboť litoměřická nemocnice má větší spádovost než třeba roudnická nemocnice.“

Tomáš Krajník zaspekuloval. „Bude to zřejmě tak, že všechny smlouvy se převedou na toho nájemce. Město se dobrovolně zbaví poskytování zdravotní péče a ve zdravotnictví neexistuje zpětný chod,“ varoval.

SOUVISEJÍCÍ: Tomáš Krajník: Financování zdravotnictví probíhá asi tak jako výherní automat

Podle Krajníka v Roudnici nad Labem byla nemocnice privatizována za určitých podmínek, které ta firma musí dodržovat. „V Litoměřicích nic takového není. V roudnické nemocnici musíte mít 10 let všechna čtyři oddělení, musíte plnit nějaké podmínky. Pacht a pronájem je hodně podobný prodeji. Nejsem odborník na privatizace v Litoměřicích, ale viděl jsem nějaké podklady a podmínek, které se musí dodržet, tam moc není. A to, co tam je, tak to bude možné měnit v průběhu let,“ objasnil.

V debatě další pohled nabídl Hassan Mezian. „Ti lidé, co to vymýšlí, se nenamáhají vynalézat něco sofistikovaného, nějaké nové scénáře. Nemocnice byla celou dobu v černých číslech. Až když se rozhodli, že to chtějí převádět, tak najednou začali mluvit o červených číslech. Abychom nešli do mínusu, potřebujeme strategického partnera. A už začala privatizace, protože pronájem je už privatizace. Oni sice tvrdí že ne, ale není to pravda. A ještě k tomu bez podmínek a dělají to lidé, kterým nevěřím,“ dodal senátor.

SOUVISEJÍCÍ: Senátor Hassan Mezian: To, co se děje u nemocnic na Litoměřicku, je důvod, abych se znepokojoval

V debatě vystoupil i lékař z roudnické chirurgie Ondřej Krajník.

„Vysvětlím, jak to bylo v Roudnici. V roce 2010 Roudnice měla nemocnici, která byla městská. Činnost měla pronajatá společnost Podřipská nemocnice s poliklinikou s.r.o. Město v tehdejší smlouvě mělo, že město musí každý rok investovat do oprav a do přístrojového vybavení 10 milionů korun ročně. A také tak činilo. Město v roce 2010 řeklo, že není v silách města každý rok 10 milionů investovat do nemocnice. Tudíž hledá partnera a chystá se nemocnici prodat, tedy privatizovat. To se stalo. A Roudnice díky tomuto rozhodnutí ušetřila od roku 2010 80 milionů korun, které by jinak skončily v opravách nemovitosti roudnické nemocnice,“ vysvětlil situaci v Roudnici nad Labem.

SOUVISEJÍCÍ: Hassan Mezian: Nemocnice ohrožují neadekvátní politické zásahy, a to i v Litoměřicích

„Litoměřice jsou ve stejné situaci. Město říká, že nemají peníze do oprav. Přitom se v návrhu pachtovní smlouvy se město zavazuje investorovi, tedy pachtýři, že se budou nadále o nemovitý majetek starat. Zde se situace rozchází. Pokud má být spokojen občan, že město ušetří a peníze bude město investovat jinam, třeba do dětského hřiště a finanční skupina si poradí s nemocnicí, pak město musí přestat platit peníze z městského rozpočtu. V Roudnici se to v roce 2010 stalo, město už nedotovalo nemocnici ani korunou za osm let. Zatímco v Litoměřicích v pachtovní smlouvě je, jak jsem ji viděl, že město se postará o investice do nemovitého majetku, zatímco investor se postará o zdravotní část. To je něco nesrovnatelného a nad tím by se každý občan měl zamyslet. Jenže veřejnost o pachtovní smlouvě a jejím znění ani neví, jen jsou vytvářeny obavy o finanční kondici nemocnice a na pachtovní smlouvu a její podmínky se zapomíná,“ vyprávěl Ondřej Krajník.

SOUVISEJÍCÍ: Frýdlant má převzít zpět nemocnici od soukromníka. Péči má zajistit Krajská nemocnice Liberec

„V tom se situace mezi Roudnicí a Litoměřicemi liší. V Roudnici byla privatizace smysluplná za situace, kdy město nemá peníze a není ochotno do nemocnice investovat. Není jiná cesta. V Litoměřicích je situace zcela jiná. Město je ochotno investovat, je ochotno se o nemovitý majetek postarat. Město tedy bude nadále platit, zatímco v Roudnici se od roku 2010 tak neděje,“ dodal chirurg.

A co kdyby litoměřickou nemocnici získala Krajská zdravotní, která sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji?

SOUVISEJÍCÍ: Hassan Mezian: To, po čem volám, je veřejná kontrola nemocnice. To se neděje

„Mezi těmi scénáři je méně zhoubný ten, kdy by nemocnice v Litoměřicích se stala součástí Krajské zdravotní. Nejzhoubnější je, kdyby to dostala nějaká finanční skupina, která se k tomu již veřejné hlásí,“ dodal Hassan Mezian.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře