Téma ASK Lovosice: Jak funguje fotbalový oddíl?

Fotbal, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com
Fotbal, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

LOVOSICE /EXKLUZIVNĚ/ - Téměř 14 milionů pro rok 2016 zamířilo z městského rozpočtu města Lovosice do Asociace sportovních klubů (ASK). Ta má v 8,7 tisícovém městě významné postavení, neboť disponuje zhruba 1261 členy. A to už je silné zázemí voličských hlasů, z kterého se navíc rekrutují politici.

Reklama

Financování sportu je ožehavé téma snad v každém městě. Silná lobby, se kterou se těžko bojuje. A ti, kteří se o to pokusí, musí většinou počítat s hněvem sportovních fandů i lidí ze sportovních klubů.

Přesto se více zaměřme, jak ASK funguje.

V Lovosicích je totiž dlouholetý "neprůhledný" systém financování z městských (veřejných) peněz s nedostatečnou kontrolou, jak a na co jsou využívány.

Kluby nejsou prakticky bez městských peněz schopny samostatně fungovat. Kromě házené nejsou sponzoři, kteří by dostatečně zajistili přísun peněz na profesionální či alespoň na poloprofesionální fungování.

Výjimkou je házená (muži A týmu hrají nejvyšší soutěž a patří mezi stabilní úspěšné týmy) a donedávna fotbal. Muži A týmu zvítězili v Divizi B a vybojovali ČFL, jenže tu bude v nové sezóně hrát nově vytvořené FK Litoměřicko na fotbalovém stadionu v Litoměřicích.

A právě dění v lovosickém fotbalu je impulsem, proč se MojeLitoměřicko.cz o fungování ASK zajímá.

Z A mužstva FK ASK Lovosice do nově vzniklého A týmu FK Litoměřicko přejde zhruba sedm hráčů, kteří začnou letní přípravu.

Z Lovosic do Litoměřicka přechází nejen sponzor a šéf lovosického klubu Vladislav Větrovec, ale s ním i trenér Karel Zuna. Oba muži v médiích naznačili, že situace v Lovosicích nebyla "komfortní". Zatímco zázemí bylo velmi dobré, se vztahy uvnitř ASK to bylo horší. Navíc na fotbal do Lovosic nechodili fanoušci.

Zpět k fungování ASK.

To získalo na rok 2016 prostřednictvím veřejnoprávní smlouvy 3,2 miliony na sportovní činnost klubů a 10,5 milionu korun na provoz areálu. Ten zahrnuje sportovní halu, fotbalová hřiště, tenisové kurty, halu na basketbal, zimní stadion, plaveckou halu atd.

Další peníze pak investuje město z městského rozpočtu na opravy a výstavbu sportovních zařízení a zázemí.

Jak bude s 3,2 miliony na sportovní činnost naloženo, je zcela v kompetenci výboru ASK a město Lovosice nemá ani kontrolní mechanismy, jak jsou peníze využívány.

"Dle smlouvy o spolupráci nemůže město ovlivnit rozdělení příspěvku na sportovní činnost pro sportovní kluby. Rozdělení je plně v kompetenci ASK. Dle smlouvy o spolupráci nemůže město provádět audity jednotlivých sportovních klubů, k tomu má mandát pouze ASK," sdělila pro MojeLitoměřicko.cz Ivana Kocánková ze sekretariátu starosty.

Podle Dany Berkové z ASK peníze rozděluje sportovním klubům výkonný výbor ASK na základě zpracované metodiky. Tu má redakce k dispozici.

Z ní zhruba vyplývá, že nejvíce členů má házená, florbal, fotbal, atletika, basketbal či kickbox. Peníze jsou rozdělovány na počet žáků a dorostu na základě koeficientů, resp. bodů.

"Město požádalo na veřejném projednání zastupitelstva (31.3.2016) o předložení metodiky rozdělení příspěvku na činnost. Dále město obdrží vyúčtování a výši příspěvku jednotlivých klubů," sdělila Ivana Kocánková.

Jak se kontroluje členská základna, její počet a zda nejsou tzv. "mrtvé duše"? "Členská základna je součástí žádosti o dotaci na činnost a kontrola je možná v informačním systému České unie sportu (ČUS), které jsou přístupné samosprávám i krajským úřadům," vysvětlila Dana Berková z ASK.

Když se zaměříme například na fotbalový oddíl ASK Lovosice, zjistíme, že přidělený příspěvek na rok 2016 činí 510 tisíc korun. Pro srovnání s házenou, ta má 1 880 000 korun.

Ovšem jak se hospodaří s jednotlivými přidělenými částkami, to už neví ani výkonný výbor ASK. "Je to otázka pro výbor FK. Užití peněz z dotace města pro jednotlivé kategorie je čistě v kompetenci výboru příslušného klubu – pokud není účel dán striktně poskytovatelem grantu," reagovala Dana Berková.

MojeLitoměřicko.cz vzneslo dotazy na fungování a financování FK ASK, jenže předseda Lukáš Bortlík se zaslaným otázkám nevyjádřil:

1) Kolik má členů FK ASK Lovosice, struktura?

2) Kolik oddílů má FK ASK Lovosice a jaké?

3) Které a jaké soutěže vč. seniorských bude v ročníku 2016/2017 hrát FK ASK Lovosice?

4) Z jakých zdrojů byla financována seniorská soutěž "áčka" v ročníku 2015/2016?

5) Jaká je struktura financování FK ASK Lovosice - členské poplatky, dotace ASK, dotace města, sponzoři, FAČR, atd.?

6) Kolik peněz dostává FK ASK Lovosice z ASK, z rozpočtu města Lovosice?

7) Jaká zařízení - fotbalová hřiště z majetku města Lovosice - využíváte?

8) Kolik platí FK ASK nájem za využívání hřišť?

9) Jaká je struktura nákladů FK ASK Lovosice?

10) Jakou částku FK ASK Lovosice inkasuje za převod licence seniorského "áčka" - 3 liga - do FK Litoměřicko?

Podle Ivany Kocánkové město Lovosice ročně vynakládá na provoz sportovišť zhruba 10 mil. Kč. Provoz zajišťuje na základě smlouvy ASK. Město nedostává žádné peníze z poplatků za využívání městských sportovišť.

"Příjmy z pronájmů sportovních zařízení a vstupného jsou ve výnosech provozu areálu,který je ve správě ASK. Výsledky hospodaření jsou „vyvěšeny“ na stránkách města. Sportovní kluby a školy, kde je zřizovatelem město, mají užívání zdarma," upřesnila Dana Berková.

A na konec. Zajímá se město a jak o převody licencí v profesionálních soutěžích, např. u FK ASK Lovosice - senioři, áčko. Převod licence 3. liga do FK Litoměřicko?

"Toto je plně v kompetenci výkonného výboru ASK," dodala Ivana Kocánková. Takže nikoliv.

ČTĚTE:  Ačko z ASK Lovosice vč. šéfa a sponzora V. Větrovce odchází do FK Litoměřicko, říká Radek Bania

Revoluční změna. 3 fotbalové kluby se sloučí a vzniká Litoměřicko. A šéfuje tomu Větrovec

Reklama

Hodnocení

1.86 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře