SŽDC připravuje k prodeji trať Čížkovice - Obrnice. Za desítky milionů korun

Švestková dráha. Foto: archiv Švestková dráha
Švestková dráha. Foto: archiv Švestková dráha

Lovosicko - Švestková dráha, neboli železniční trať Čížkovice - Obrnice, je v současnosti na seznamu lokálek, které chce Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prodat. Nyní se bude rozhodovat i o tom, zda převod tratě bude za miliony, nebo za korunu.

Reklama

Švestková dráha od Čížkovic po Obrnice na Mostecku je celý rok bez železničního provozu. Jen párkrát v roce po trati projede turistický vlak. O trať v minulosti i nyní mají zájem obce podél trati. Jenže si takové Čížkovice, Třebenice či Třebívlice nemohou dovolit, aby za trať zaplatily miliony korun.

Nový plán SŽDC je následující: Obce mají šanci trať získat do svého vlastnictví, musí si ale počkat,  zda někdo nenabídne vyšší cenu. Nový vlastník se potom bude muset o železniční trať nejméně 5 let starat.

Plán navíc počítá s tím, že by za trať mohl stát požadovat až desítky milionů korun. V případě, že se zájemce nenajde, SŽDC by mělo cenu postupně snižovat. Mluvčí státní organizace Jakub Ptačinský pro MojeLitoměřicko.cz potvrdil, že by cena mohla klesnout až na jednu korunu.

O Švestkovou dráhu měly zájem obce podél trati, neboť na ní chtějí i nadále provozovat turistickou lokálku. V případě získání trati do svého vlastnictví i za jednu korunu ale obce musí počítat s dalšími milionovými investicemi, aby trať splňovala bezpečnostní a technické podmínky.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře