Stojí litoměřická nemocnice před privatizací? Jsme v krizi, tvrdí město

Nemocnice v Litoměřicích. Foto: archiv VSČR
Nemocnice v Litoměřicích. Foto: archiv VSČR

LITOMĚŘICE /KAUZA/ - Vedení města Litoměřice se rozhoupalo přiznat to, o čem se v zákulisí mluví již několik let. Do komunálních voleb chybí dva roky, do té doby Městská nemocnice v Litoměřicích asi změní právní formu i majitele. Je připravena privatizace příspěvkové organizace města?

Reklama

V roce 2012 litoměřická nemocnice procházela zásadní změnou, kdy město změnilo znění zřizovací listiny a tehdejší rada dosadila do ředitelského křesla Stanislavu Pánovou. Ta po pár měsících ve funkci skončila.

Už tehdy se nahlas hovořilo o přípravách privatizace městské nemocnice. Vedení města v čele s ODS to striktně odmítalo. Avšak ti stejní lidé to nyní nepřímo přiznávají.

Hybatel dění a hlavní stratég litoměřické ODS a radnice Karel Krejza na posledním zastupitelstvu (16.11.2016) oznámil záměr vyhlášení koncesního řízení.

V případě litoměřické nemocnice by to znamenalo, že budovy zůstanou v majetku města. Oficiálně je zatím není možné prodat kvůli několika podmínkám - od dotací i po převodu areálu nemocnice na město před několika lety.

Avšak město již nechce investovat do provozu, do vybavení, do lékařů a středního zdravotnického personálu.

Podle Karla Krejzy vedení litoměřické radnice proto pravděpodobně zváží možnost vyhlášení výzvy k nalezení ekonomicky silného partnera, který by zajistil její další rozvoj a konkurenceschopnost.

Mluvčí města Eva Břeňová zrekapitulovala, jak je na tom litoměřická nemocnice špatně:

Rozpočet litoměřické nemocnice převyšuje rozpočet města Litoměřice.

Litoměřická nemocnice se potýká s personální krizí - má nedostatek lékařů i zdravotních sester.

Litoměřické nemocnici v následujících letech hrozí mínusové hospodaření, tedy ztráta.

Areál litoměřické nemocnice je technicky zastaralý. Z městského rozpočtu město a z různých státních a evropských dotací v uplynulých letech do nemocnice nalilo 300 milionů korun. Město není schopno tyto „rozevírající se nůžky“ a hrozbu eliminovat.

Podle starosty Ladislava Chlupáče v první fázi by město v případě nemocnice použilo model Domova pro seniory na Dómském pahorku. "V případě nemocnice nedojde v případě změny právní subjektivity k jejímu prodeji," tvrdí.

Leoš Vysoudil odchází z vedení nemocnice

Další změnou je ohlášený odchod Leoše Vysoudila, který odchází z vedení litoměřické nemocnice.

K 31. prosinci 2016 se rozhodl odejít na vlastní žádost z funkce člena správní a ředitele pro zdravotní péči. Nemocnici opouští po více než 20 letech, z čehož 15 let působil ve vrcholovém managementu tohoto zdravotnického zařízení.

Dle svých slov se hodlá věnovat práci lékaře ve své soukromé praxi ve Štětí.

"Dalším důvodem je skutečnost, že nemocnice stojí před řadou problémů, které vyžadují, aby zde působil zdravotní ředitel na plný úvazek. Bylo by z mé strany nezodpovědné, abych v této situaci setrvával ve funkci a věnoval se ji pouze na ¼ výkon, přičemž zaměstnanci byli v minulosti zvyklí na více než stoprocentní výkon,“ konstatoval Leoš Vysoudil, který zároveň upozornil zastupitele na nutnost změny právní formy litoměřické nemocnice, jež je příspěvkovou organizací města.

"Je třeba zajistit její konkurenceschopnost, ještě výrazněji než dosud investovat do stárnoucího objektu a stabilizovat personální situaci v klíčových oborech, což bez ekonomicky silného partnera v současných podmínkách českého zdravotnictví nelze dokázat,“ charakterizoval současnou situaci odcházející Leoš Vysoudil.

Správní rada Městské nemocnice v Litoměřicích je tříčlenná. Předsedou je radní a zastupitel města Radek Lončák (ODS), ekonomickou stránku má na starosti Vladislav Kestřánek (ČSSD).

"O tom, kdo nahradí Leoše Vysoudila, do jehož gesce spadá zdravotní péče, rozhodne vedení města v nejbližší době," dodala Eva Břeňová.

S využitím tiskové zprávy města Litoměřice

Reklama

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře