Spolek Pro Zahořany usiluje o záchranu kostela

Kostel v Zahořanech u Křešic. Foto: Sakralnipamatky.cz
Kostel v Zahořanech u Křešic. Foto: Sakralnipamatky.cz

Zahořany, Křešice - Občanské sdružení Pro Zahořany na konci loňského roku vypsalo veřejnou sbírku na záchranu kostela Nejsvětější Trojice v Zahořanech, který patří místní farnosti Zahořany. Cílem je rekonstrukce historického církevního objektu.

Reklama

"Objekt patří církvi, které naše občanské sdružení pomáhá se sbírkou na rekonstrukci kostela. Chceme také získat peníze v rámci dotačních programů," uvedla Jarmila Jandová z Pro Zahořany.

A první žádost o dotacii byla na konci ledna 2014 podána. "Společně s vlastníkem kostela jsme podali žádost o dotaci z Havarijního programu Ministerstva kultury na statické zajištění, sepnutí obvodových zdí a opravu vady konstrukce krovu," řekla Jarmila Jandová. "Statický průzkum zde totiž objevil závadu, která způsobuje praskání a rozevírání klenby."

"Budeme pokračovat v zajišťování dalších průzkumů, abychom získali komplexní dokumentaci k zařazení do Programu záchrany architektonického dědictví. Letos bychom chtěli kostel vyklidit a očistit od ptačího trusu, a také zapojit do kulturního dění v regionu," nastínila plány Jarmila Jandová.

Podle Jandové první fáze rekonstrukce spolyká 10-20 milionů korun. "Budoucí využití by mělo být z obastipořádání koncertů a výstav," konstatovala. "První akcí, kdy by se veřejnost do kostela mohla podívat, by byla květnová Noc kostelů."

I nadále je možné přispívat na bankovní účet veřejné sbírky číslo 2400494651/2010 nebo do kasičky, která je umístěna na obecním úřadě v Křešicích.

Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

Komentáře